ELD OED Nog even snel de hagen en rozen kortwieken 'Het is een investering inje huis én in jezelf' W KC' GOEIE KOOP ca. €35 ca. €10 Wie volgend voorjaar een mooie tuin wil, doet er goed aan hem nu op de schop te (laten) nemen. Je kunt het zo gek maken als je wilt, maar ook met een beperkt budget is veel mogelijk. Tarieven i1 5e 'fC «4 1!4 Lm vii 20 SNOEISCHAREN ca. €40 FELCO 8 nodige druk tot 2 cm. Gardena ExpertCut Stihl PG 10 O Laag in prijs. O Snijkwaliteit doet niet on der voor de andere, duur dere scharen. an onderhoudsarme tuin naar groene oase, van ver wilderde jungle naar luxe veranda met terras: vorig jaar spendeerden Neder landers bijna 2 miljard euro aan hun tuin, becijferde marktonderzoeker Gfk. En de herfst is hét moment van het jaar om ermee aan de slag te gaan. Dan is de grond nog warm van de zomer en valt er veel water gratis uit de hemel, verklaren tuin- en land schapsontwerper Nienke Plantinga en buitenjournalist en natuurinspi- rator Katja Staring. Samen schreven ze het boek Avontuurlijk tuinieren. ,,In de herfst kun je vaste planten, bomen en struiken uit de grond halen en weer verplaatsen, omdat ze dan in rust zijn'', legt Plantinga uit. Als ze in bloei zijn, kost het te veel kracht om op de nieuwe plek te kunnen aarden. ,,En als je nu planten en bloembollen plant, kun je in het voorjaar al van een complete tuin genieten.'' Ook biedt het najaar financiële voordelen, zegt Staring ,,Nu kun je bij het tuincentrum of de kweker veel leuke koopjes vinden. Je krijgt dan misschien de leftovers, maar ook deze planten kunnen het volgend jaar gewoon weer prima doen, en dat voor de helft van de prijs.'' Je tuin opknappen hoeft dus niet duur te zijn. Maar wat als je het wat rigoureuzer wilt aanpakken dan al leen wat nieuwe planten en struiken? Ontwerp en aanleg Over het algemeen kost een tuinont werp een paar honderd euro. Zo geeft Nienke Plantinga advies voor 200 euro en kost een uitgebreid ontwerp van haar 700 tot 900 euro voor een kleine tuin van circa 100 m2. Voor het aanleggen van de tuin is de klant over het algemeen 50 tot 100 euro per vierkante meter kwijt. Dat kan flink hoger uitvallen door de keuze voor hoogwaardig materiaal. Daar bo venop komen nog andere kosten, zo als de arbeids- en transportkosten. Nienke Plantinga gelooft in tuinen die uitnodigend zijn voor mens én dier en moet niets weten van de onderhoudsvriendelijke tuin met kunstgras en keramische tegels. ,,Zo kwam ik laatst in een straat waar de jackpot was gevallen. In élke tuin waren alle bomen gekapt, grote over kappingen gebouwd en luxe jacuzzi's neergezet. De ziel was volledig uit de straat gezogen.'' Mocht je je geld wil len uitgeven, investeer dan liever in een waardevolle boom, is Plantinga's advies. Voor een boom van tien jaar oud en vier meter hoog ben je al snel 500 euro kwijt. Alles in één keer Een tuin aanpakken kan al gauw in de duizenden euro's lopen, zegt tuin architect en hovenier Roland van Boxmeer van Xterieur, gespeciali seerd in complete tuinrenovaties en luxe tuinen. Hoewel niet iedereen dat geld heeft liggen, kun je de boel maar beter in één keer goed doen, ad viseert hij. ,,Spaar liever wat langer dan dat je elk jaar een stukje aanpakt. Anders betaal je steeds opnieuw transport- en arbeidskosten. Boven dien wordt een tuin mooier als je al les in één keer aanlegt.'' Als iemand zijn bedrijf inhuurt, is de eerste stap een intakegesprek om alle wensen door te nemen. Pas daar na geeft hij een prijsindicatie. Prijzen noemen vindt hij lastig, maar het starttarief voor een doorsnee stads tuin zonder gazon komt al snel uit op 60 a 80 euro per m2, vermeldt zijn website. Voor een luxere tuin is dat zo'n 80 tot 100 euro. Strakke tuin Hester Zitvast (44) woont in de pol der van Warveen en liet haar tuin van 5,5 bij 8 meter geheel renoveren. Totale kosten: 40.000 euro. Daarvoor €360-€900 Vijver, €1000-€40.000 m2 v r V. 1 WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 GO SG Oktober is de ideale maand om bomen, hagen en rozen nog even te snoeien. Inves teer in een goede snoei- schaar, daarmee knip je mak kelijker en scherper. Kies voor het dagelijkse knip werk een bypass- of pape- gaaienbeksnoeischaar, waar bij de twee snijbladen langs elkaar heen glijden. Aam- beeldsnoeischaren zijn bedoeld voor dood hout. Knip daar nooit verse bloemen mee, de schaar duwt de steel dicht, waardoor de bloem minder goed water kan opne men. Laat je niet misleiden door de maximale takkendikte op de verpakking, de knipcapaciteit van een snoeischaar hangt grotendeels af van de hard heid van het hout. O Alle onder delen zijn te vervangen. O Ontworpen om pols goed te ontlasten. O De beste snijkwaliteit van de drie. O Knipt probleemloos takken van 1,5 cm, met de O Je moet grote handen hebben, de messen gaan erg wijd open. O I s aan de zware kant. O De stalen messen kun nen roesten. O De kleinste O Extra gehard, en lichtste, roestvrijstaal past in je en antikleef- broekzak. coating. O Je hand raakt O De messen niet vermoeid. zijn vervang O De enige van baar. de drie waar O I deaal voor bij je de kleine tot greepopening middelgrote kunt vergro handen. ten of verklei nen. O Ligt vrij goed in de hand. O Messen breedte is erg wijd, dus en kel geschikt voor grote handen. O Sluitings mechanisme zit erg in de weg, ook tijdens het knippen. O Dunne, niet ergonomische handgrepen. Tuin op de schop ESTHER ELLIGENS Wat kosten veelvoor komende tuinelemen- ten en -werkzaamhe den? Deze richtprijzen geeft homedeal.nl, een platform dat huiseige naren en specialisten koppelt. Tuinontwerp, Hovenier, €35-€55 per uur Gras aanleggen, €5-€10 per m2 Beplanting, €10-€30 per m2 Verlichting, €80-€100 per m2 Tuinhuis, €200-€10.000 Pergola, €800-€5000 Prieel, €1000-€6000 Houten terras, €70-€200 per m2 Schutting, €60-€200 per m2 Straatwerk, €50-€150 per m2 ■IK1! Nfl - fcMIH J pF vJ 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20