Macron wil dat industrie moderniseert Geniet van de zon wanneer jij wil Ook in de winter Sunweb c Volgens actiegroepen denkt Franse president te weinig aan het milieu 19 Boek zorgeloos dankzij o.a. flexibel omruilen Met nog zes maanden te gaan tot de verkiezingen, legt president Macron 30 miljard euro op tafel om de economie te moderniseren. Hij wil minder CO2-uitstoot en méér elektrische auto's. Frank Renout Parijs De Franse president heeft gisteren een groots investeringsplan gepre senteerd om zijn land klaar te sto men voor 2030. Het kernbegrip is innovatie van de eigen industrie, want Frankrijk moet minder afhan kelijk worden van het buitenland. Macron wil daarvoor in totaal 30 miljard uittrekken. ,,We moeten snel beginnen. Vanaf 1 januari zijn de eerste fondsen beschikbaar." Het is de derde keer in ruim één jaar tijd dat Macron de portemon nee trekt om bedrijven te simule ren. Tijdens de coronacrisis werd voor 140 miljard aan steunmaatre gelen bekendgemaakt. En een jaar geleden werd 100 miljard op tafel gelegd voor economisch herstel. In het nieuwste plan, dat Macron gisteren presenteerde, ligt de na druk op herindustrialisering van zijn land en innovatie. ,,Daarmee creëer je groei en rijkdom en alleen zo kunnen we ons sociale model in stand houden.'' Franrijk moet het roer omgooien en vooruitkijken, was de bood schap. ,,De productie van gisteren is niet meer de productie van morgen. De wereld is met een enorme inno vatieslag bezig.'' Er wordt 4 miljard uitgetrokken voor schoner transport. ,,Auto's en vliegtuigen vormen het hart van de Franse industrie. Zij gaan voor het transport van de toekomst zorgen'', zei Macron. Franse autofabrikanten moeten vanaf nu tot 2030 twee miljoen elektrische en hybride auto's gaan maken. In 2030 moet ook het eerste Franse vliegtuig het luchtruim kie zen dat een minimale CO2-uitstoot veroorzaakt. Kernenergie - die geen CO2-uit- stoot veroorzaakt - krijgt van de Franse leider een nieuwe impuls. Macron trekt 1 miljard euro uit voor onder meer de bouw van zogeheten minireactoren. Die moeten ervoor zorgen dat Frankrijk bijna zelfvoor zienend blijft op gebied van ener gie. ,,We zorgen ook voor een betere verwerking van het (nucleaire) af val'', zei Macron, zonder verder de tails te geven. Industriële bedrijven krijgen geld om hun CO2-uitstoot terug te dringen (35 procent minder tussen 2015 en 2030) en Franse boeren worden geholpen om veiliger, duurzamer en gezonder voedsel te produceren. De president legt ook 3 miljard euro op tafel voor onderzoek en ontwikkeling in de medische sec tor. Die moet tussen nu en 2030 zo'n twintig nieuwe medicijnen ontwikkelen tegen kanker en chro nische ziektes. ,,Al deze doelstellin gen zijn alleen te behalen als we over de benodigde grondstoffen en materialen beschikken'', zei de pre sident, onder meer verwijzend naar het mondiale tekort aan halfgelei ders. Hij trekt daarom 6 miljard euro uit voor de productie van me talen en plastics in Frankrijk zelfen voor recycling en hergebruik. De eerste reacties op de plannen zijn kritisch. ,,Aan het eind van zijn ambtstermijn gebruikt de vertrek kende president het geld van belas tingbetalers om zijn blazoen op te poetsen'', zei de rechts-populisti- sche Marine Le Pen. Over zes maan den worden in Frankrijk presi dentsverkiezingen gehouden. De extreem-linkse presidents kandidaat Jean-Luc Mélenchon sprak van 'Macron-propaganda'. ,,Veel van de investeringen waren al bekend. Het enige nieuwe: overal kerncentrales.'' Greenpeace en het Wereld Na tuur Fonds benadrukken dat Ma cron voor het stimuleren van de in dustrie kiest, en niet voor het kli maat. ,,Waar blijven de investerin gen in openbaar vervoer? In de re novatie van gebouwen? Energiebe zuinigingen? De president is geob sedeerd door groei ten koste van het klimaat'', aldus Jean-Fran^ois Julli- ard van Greenpeace Frankrijk. GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 President Macron tijdens zijn toespraak waarin hij de Franse eco nomische ontwikkeling tot 2030 schetste. foto ap. In 2030 wil Macron het eerste Franse vliegtuig met minimale CO2-uitstoot zien vliegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19