In het nirwana zou het best vrolijk kunnen zijn t Israël boos over boycot van Ben Jerry's ijs 15 MARJAN BERK Direct naast de ingang van een van de mooiste oude begraafplaatsen van Am sterdam De Nieuwe Ooster is een kleine koffiebar, Tot Zover, een prachtige naam voor deze plek waar bezoekers even kunnen bij komen na een emotionele begrafe nis of zich voorbereiden op de plechtigheid die nog gaat komen. Annex deze intieme pleister plaats is een beeldschoon mu seum, dat voortdurend bijzondere tentoonstellingen inricht. Op het ogenblik exposeert hier Sarah Grothus, met fascinerend werk dat ons ogenblikkelijk meesleept in haar schemerwereld. Ik geef me over aan haar kleurrijke schilde ringen, meestal op groot formaat. Bij binnenvallend zonlicht wis selen de kleuren en brengen on verwachte contrasten van zacht roze tot diep bloedrood, waardoor je stemming meevibreert in die schemerige binnenwereld van Grothus. Poezelige slapende vrouwen en meisjeshoofden zien er zo aanraakbaar uit, tot je ontdekt dat de wereld waarin ze verzaligd lig gen te slapen ook bevolkt is door grinnikende doodshoofden, die de schattigheid van de slaapster toch een macaber tintje geven. Ik stap nu binnen in een doods kist die aan de binnenkant uitbun dig is gedecoreerd en ik denk aan de doodskist van de beroemde Franse actrice Sarah Bernhardt, die bij voorkeur in haar eigen doods kist de nacht doorbracht. Ik heb die kist gezien tijdens een verblijf op het Bretonse eiland Belle-Ile, waar haar verlaten vakantiehuis met klapperende luiken trooste loos stond te wachten optja, waarschijnlijk op de sloper. Ver gane glorie, memento mori. Maar bij Sarah Grothus is haar schemer wereld toch ook een opmaat naar haar nirwana, waar het best eens gezellig, vredig en vrolijk zou kun nen zijn. Want behalve haar dromerig heid zit er in haar werk ook de grap! Ik werd er in iedere geval absoluut niet somber van. Wanneer u even wilt glimlachen, moet de bezoeker ook even een kijkje nemen in de vaste collectie van het museum. Daar staat de vrolijke urn van een van onze grootste schrijvers van ons vader lands cabaretrepertoire: Guus Vleugel. In opdracht van zijn echt genoot Ton Vorstenbosch maakte kunstenaar Guusje Beverdam een schitterende porceleinen Roze Taart, waar Ton, zijn man, heel tevreden en blij mee was. De iro nie in het werk kon hij erg waar deren. De kleur roze, de gouden pikjes in de slagroom en de bana- nenkandelaars duiden op het ho mo-zijn. De gouden leeuw met ge trokken zwaard staat voor de iro nie, en voor zijn aversie tegen het koningshuis in zijn werk. Op dracht naar tevredenheid vervuld! Ikea heeft een zelfbouwkist ont worpen, althans, blijkens een kunstproject. De naam: Dödlik. Ik stap binnen in een doodskist die aan de binnenkant uitbundig is gedecoreerd Hij is boos op de twee oprichters van Ben Jerry's, omdat zij on langs de beslissing van Unilever verdedigden om geen ijs meer te verkopen in Israëlische nederzet tingen in Palestijns gebied. Ambassadeur Gilad Erdan be schuldigde deze Ben Cohen en Jerry Greenfield van het 'helpen van de antisemieten'. ,,Ben en Jerry hebben er geen probleem mee dat hun ijs wordt verkocht aan aanhan gers van terrorisme, en ze boycot- ten Israël wel." Ben Jerry meldde in juli te stoppen met de verkoop van ijs in de nederzettingen. Het bedrijf zei dat dit niet in lijn was met de 'waarden' van de onderne ming. Kort daarna waarschuwde de Israëlische premier Bennett dat de boycotplannen 'ernstige gevol gen' zouden hebben. Het is niet duidelijk wat voor consequenties Israël precies wil verbinden aan een boycot. De twee oprichters, die tijdens een interview op HBO opmerkten dat ze zelfJoods zijn, hebben aange geven dat het absurd is om hen van antisemitisme te beschuldigen. RECHTSZAAK 'KINDEREN VAN DE ZONDE' DAGEN BELGIË Voor het eerst kan België veroordeeld worden voor misdaden tegen de men selijkheid. Vijf Congolese 'kinderen van de zonde' dagen de staat voor de rechter. e noemen het een nachtmerrie, een an der woord hebben ze er niet voor. Toen ze klein waren, werden ze weggerukt uit de schoot van hun familie en hun dorp, alleen maar omdat ze een halfbloed waren, een mulat, een metisse. Het gaat om kinderen als Si- mone Ngalula (nu 71), Ma- rie-José Loshi (74), Monique Bitu Bingi (72), Léa Tavares Mu jinga (78) en Noëlle Verbeeken (76). Zij werden geboren uit een Congolese moeder een (blanke) Belgische vader. De Belgische kolonisator, we hebben het in dit geval over de jaren 50 van de vorige eeuw, was in zekere zin bang voor deze kin deren. Wie weet zouden ze wel in opstand komen tegen hun overheersers. Bovendien was het niet de bedoeling dat rassen zich zouden vermengen. In heel Congo, maar ook in Rwanda en Burundi, kregen missieposten de opdracht om 'het probleem' te helpen oplos sen. Koloniale ambtenaren wer den eropuit gestuurd om de kleintjes op te sporen. De 'kin deren van de zonde' werden ver zameld en ondergebracht in weeshuizen en in missies bij de nonnen (foto inzet). Na de onaf hankelijkheid in 1960 zijn velen van hen overgebracht naar Bel gië. Om hoeveel kinderen het in totaal gaat, is niet te zeggen. Morgen staan vijf van deze kinderen, bovengenoemde be jaarde vrouwen, voor de rechter in Brussel. Ze hebben de Belgi sche staat aangeklaagd wegens mishandeling, ontvoering, het wegnemen van hun identiteit en het gescheiden worden van hun families. En dat alles op basis van hun huidskleur. Ze eisen per persoon een schadevergoeding van 50.000 euro, plus een onder zoek naar de schade die bij kin deren als hen is aangericht. Simone Ngalula kwam terecht bij de zusters in de missiepost Katende, nabij de grens met An gola. Haar broertjes werden er gens anders ondergebracht. ,,Ik heb een dag en een nacht ge- We sliepen op houten bedjes zonder matras en zonder lakens huild", herinnert ze zich in de krant De Standaard. ,,Ik was nog zo klein, mijn moeder gaf me nog borstvoeding. En nu was ik ook mijn broers kwijt. Hoe oud ik precies ben, weet ik niet. De zusters schreven dat ik geboren ben in het jaar 1950, zonder pre cisering." Over Katende is ze kort: ,,Het was een nachtmerrie. We slie pen op houten bedjes zonder matras en zonder lakens. We hadden alleen een kleine deken, zoals gevangenen. We liepen blootsvoets." Toen in Congo de eerste opstanden tegen de over heerser begonnen, vluchtten de zusters met de kinderen naar het vliegveld. De militair daar liet de kleintjes echter niet door: ,,Geen mulatten." De zusters stapten toen maar zelf aan boord. Léa Tavares Mujinga, haar vriendin netje van toen, noemt hun jeugd 'een opeenvolging van versto ting, altijd opnieuw'. Excuses Uiteindelijk kwamen ze allemaal in België terecht. Sommigen werden geadopteerd, anderen (zoals Marie-José Loshi) moes ten als aspirant-non het klooster in. ,,Waarom stelde niemand vragen toen ik als minderjarige het land binnenkwam?" zegt ze nu. ,,Hoe kan je als 16-jarige zo'n keuze maken?" Hoewel de kin deren allemaal een Belgische va der hebben, kregen ze niet zijn nationaliteit. Simone werd pas Belgische toen zij en haar Belgi sche man een Belgische dochter kregen. Tot op de dag van van daag ervaren de kinderen van toen administratieve en psycho logische problemen. In april 2019 bood toenmalig premier Charles Michel namens België zijn excuses aan. Dat heeft echter nog niet zo veel veran derd, constateert Jacqui Goege- buur, die ook als metissenkind naar België kwam. ,,Hoewel we al 70-plus zijn, zijn velen van ons nog altijd niet erkend door de Belgische overheid. Dat is, na al die jaren, hallucinant", zegt ze in De Standaard. Advocaat Michèle Hirsch staat de vijf vrouwen bij in hun pro ces, dat nu al te boek staat als his torisch. Nog nooit eerder moest de Belgische overheid vrezen voor herstelbetalingen wegens misdaden tegen de menselijk heid in Congo. ,,Wij vragen dat ze veroordeeld wordt om de schade te herstellen die ze deze vrouwen heeft aangedaan." GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Laatste nieuws van het museum: WASHINGTON De Israëlische ambassadeur in de VS heeft hard uitgehaald naar ijsmerk Ben Jerry's. VInr. Simone Ngalula, Monique Bitu Bingi, Marie-Jose Loshi, Léa Tavares Mujinga en Noëlle Verbeeken. fotoap Een leven lang verstoten Mark van Assen Brussel - Simone Ngalula, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15