c Extreemrechts regisseert rellen in Rome tijdens protest tegen coronaregels 13 De vreedzame anti-Green Pass-demonstratie in Rome liep afgelopen weekend uit op rellen. Ongeregeldheden die zorgvuldig geplande aanvallen bleken. Neofascisten gaan aan de haal met Italiaanse onvrede. Zaterdagmiddag was de binnen stad van de Italiaanse hoofdstad Rome het toneel van stadsguerrilla, honderden demonstranten vocht ten met de politie en vielen later het hoofdkantoor van Italiës grootste vakbond CGIL aan. De ruimtes op de begane grond van het gebouw werden grotendeels vernield. Op de trappen voor de ingang stonden twee prominente leden van de neofascistische partij Forza Nuova, oprichter Roberto Fiore en voorzit ter van de Romeinse tak Giuliano Castellino. Fiore is in de jaren 80 van de vorige eeuw veroordeeld voor terrorisme, maar ontliep zijn gevangenisstraf door naar Londen uit te wijken. Castellino zit in zijn proeftijd voor geweld tegen twee journalisten. Beiden werden, sa men met nog tien anderen, in de nacht na de rellen opgepakt. Uit onderzoek van de politie blijkt dat de rellen van zaterdag niet spontaan waren, maar zorgvuldig voorbereid. Het grote voorbeeld was de bestorming van het Ca- pitool in Washington op 6 januari van dit jaar. Ook afgelopen week end was het in Rome de bedoeling het parlement en de ambtswoning van de premier te bezetten. En dat zou slechts het begin zijn van de strijd, zo zei Forza Nuo- va-prominent Pamela Testa in een audioboodschap die in Telegram- groepen rondging: 'We moeten onze stem constant laten horen.' In diezelfde boodschap werd aan ie dere demonstrant zijn of haar op leiding en vaardigheden gevraagd, 'die kunnen handig zijn in de strijd die wij voeren.' Pamela Testa werd zaterdagnacht ook door de politie gearresteerd. Volgens de politie zijn er zo'n der tigduizend diehard anti-Green Pass-demonstranten actiefop Tele gram die ook bereid zouden zijn tot gebruik van geweld. De overgrote meerderheid van hen is verbonden C Volgens de politie zou de bestorming van het Capitool in Washington het grote voorbeeld zijn voor de relschoppers in Rome aan rechts-extremistische en neo- fascistische bewegingen, zoals Forza Nuova. Die openlijk neofas- cistische partij werd in 1997 opge richt door Roberto Fiore, net terug van zijn ballingschap in Londen. Fi- ores naam is al sinds de jaren 70 van de vorige eeuw verbonden aan rechts-extremistische bewegingen in Rome. Hij is dan ook veroordeeld voor zijn aandeel in wat in Italië de Jaren van Lood heten, de periode van 1969 tot 1983 waarin links en rechts met elkaar de gewapende strijd aanbonden. Fiore wordt ge zien als een soort aartsvader van het huidige extreemrechts in Italië, een voorbeeld voor jonge neofascis ten. Zijn aanwezigheid zaterdag was veelzeggend. Agenda Waar de minister van Binnen landse Zaken Luciana Lamorgese weken geleden al voor waar schuwde is waarheid geworden, rechts-extremistische groepen ge bruiken de Italiaanse onvrede over de vaccinaties en de verplichte Green Pass voor hun eigen geweld- dadige agenda. Vanaf aanstaande vrijdag, 15 oktober, is zo'n QR code verplicht op de werkvloer, zowel in de publieke als de private sector. De Italiaanse overheid schat dat er zo'n 5,5 miljoen leden van de Italiaanse beroepsbevolking nog niet zijn ge vaccineerd. Werkgevers maken zich dan ook zorgen over hoe de controles uit te voeren, de vakbon den maken zich zorgen over de macht die werkgevers krijgen. Zij zijn bang dat de Green Pass wordt ingezet als manier om van lastige werknemers af te komen. Ook de kosten voor het testen van vaccinatieweigeraars baren de vak bonden zorgen. Een modale Itali aan kan zich geen twee coronates- ten per week veroorloven, toch houdt de Italiaanse regering vast aan het zelf betalen van de testen ondanks de protesten van de vakbe weging. Het feit dat de vakbond CGIL uiteindelijk akkoord ging, was voor de demonstranten zater dag reden het hoofdkantoor aan te vallen. Opruien Na de rellen van afgelopen zaterdag is het online opruien niet gestopt, de arrestaties worden gezien als een klein obstakel in de strijd tegen de 'gezondheidsdictatuur'. Zo wordt op de website van Forza Nuova op geroepen aanstaande zaterdag op nieuw te demonstreren in Rome. 'Maanden van vreedzame demon straties hebben de Great Reset niet gestopt,' staat in een pamflet. 'Nu is de muziek veranderd en het strij dende volk is de dirigent en de componist.' De site van Forza Nuova is inmiddels uit de lucht ge haald en tegen de vier opstellers van het pamflet is een onderzoek ingesteld. Politie grijpt weer in bij actieblokkade Oplichters doen zich voor als agenten De politie waarschuwt voor op lichters die zich via de telefoon voordoen als agenten en men sen proberen geld te ontfutse len. Aan het eind van zo'n ge sprek, waarbij mensen bijvoor beeld te horen krijgen dat ze nog een boete moeten betalen, zijn slachtoffers soms duizenden euro's armer, aldus de politie. Tij dens zo'n gesprek belde ook een 'agent' in burgerkleding aan bij het slachtoffer om de bank pas op te halen en nam er ver volgens geld mee op. Verder ge ven oplichters zich uit als mede werker van organisaties als Be lastingdienst of Hoge Raad. Borstonderzoek minder pijnlijk GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Neofascist kaapt onvrede Een demonstratie tegen het coronabeleid in Rome liep afgelopen zaterdag volledig uit de hand. foto ap Angelo Van Schaik Rome DEN HAAG De politie heeft gistermiddag ingegrepen bij de blokkade van een kruising in Den Haag door Extinction Rebellion. Actievoer ders zijn weggesleept van het deel van de kruising dat naar de A12 leidt. Het ging om zo'n honderd tot tweehonderd ac tievoerders. De politie zette de meeste omliggende wegen af met busjes. Enkele demon stranten hadden zich vastge ketend aan een zelf meege brachte ton, anderen hadden zich vastgelijmd aan elkaars handen en werden door de po litie losgemaakt. Ook maandag greep politie in bij blokkades. WAARSCHUWING 'SIAMESE SCHILDPAD' In het New England Wildlife Center in de buurt van Boston in de VS leeft een diamantrugschildpad met twee koppen. Het beestje is kwetsbaar, maar maakt het goed. Volgens de verzorgers lijkt het erop dat de koppen samenwerken om te navigeren. newc LEIDEN Het Leids Universitair Medisch Centrum voert vooralsnog op kleine schaal een alternatief in voor de methode van borston derzoek met een mammogram, die voor een deel van de vrou wen nogal pijnlijk kan zijn. Met de nieuwe Mamma CT kunnen op een comfortabelere manier afbeeldingen van het borst- weefsel worden gemaakt. ,,Het apparaat ziet eruit als een bed en bevat een opening waar de borst in kan. De vrouw kan dus gewoon op haar buik liggen en binnen 12 seconden zijn de af beeldingen gemaakt'', zegt ra dioloog Martin Wasser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13