Gouden medaille voor hond die leven van dertig mensen redde Werkloze chauffeur leeft tijdens pandemie van voedselbonnen en giften 8 Zijn spaargeld is op, steun van de overheid is gestopt en hij heeft nog steeds geen ritten. Marko van Kesteren (51), zelfstandig taxichauffeur in Amstelveen, leeft van voedselbonnen. ,,Ik had echt geen keus.'' Hij kijkt ernstig. In zijn woning in Amstelveen lopen drie katten en keft een klein hondje. Taxichauf feur Marko van Kesteren woont alleen met zijn dieren. De vloer is bezaaid met haren en overal staan etensbakjes met brokjes ernaast. Buiten voor zijn deur glimt zijn taxi, een grote Mercedes met een blauw nummerbord. Maar eten kopen kan hij niet. ,,Van de ene op de andere dag had ik geen geld meer. Eerst denk je: ik kijk wel even hoe het allemaal loopt. Maar op een gegeven moment heb je gewoon honger." Voor hemzelf vond hij dat nog niet eens zo'n heel groot pro bleem, maar hij knikt naar de kat ten en zijn hondje, zij kunnen er niks aan doen. ,,Het werd een kwestie van overleven." Voor die tijd verdiende hij zo'n 4000 euro per maand en kon hij zijn lasten allemaal prima betalen. Op vakan tie, uit eten. „Lekker genieten." Nu kan hij niet eens meer Chinees halen. ,,Ik moet echt gaan kiezen wat ik wel en niet kan gaan beta len. Even geen nieuwe kleren, geen schoenen." Hij ging hulp zoeken. ,,Bij elke instantie trok ik aan de bel dat ik niets meer kon betalen." Hij kreeg uiteindelijk in mei de coronasteun en subsidies waarmee hij zijn vaste lasten afdekte, zodat hij zijn huis niet werd uitgezet en de taxi Een herder van de Franse gendarmerie heeft een medaille gekregen. Hij zoekt vermisten, grijpt criminelen en 'heeft het leven van zeker dertig mensen gered', zegt z'n baasje Frédéric Gaillard. Herdershond Inxs ging er bij de uitreiking van de Gouden Me daille voor Nationale Veiligheid netjes voor zitten. Want het ging er bij de kazerne in zijn woon plaats Angoulême plechtig aan toe. De Franse vlag werd gehesen. De prefect kwam aanlopen, strak in het uniform, met de militaire medaille op een chic kussentje. Ze kon behouden. ,,Maar toen moest ik nog eten, en dat ging niet meer." Participe, een organisatie in Amstelveen voor welzijn en maat schappelijk werk, bood hem hulp aan. Daar kenden ze een groot winkelbedrijf dat eten over had. Toen bleken er allerlei andere ondernemers uit Amstelveen met Het werd een kwestie van overleven. Op een gegeven moment heb je gewoon honger knielde voor de hond, die subtiel zijn rechterpoot iets vooruit schoof, en spelde met witte hand schoentjes de medaille op zijn zwarte tuigje. ,,Het is een hond die goed en efficiënt werkt, dus de prijs is meer dan verdiend'', vertelde adjudant Frédéric Gaillard, sinds 2015 de vaste begeleider van Inxs, vernoemd naar de Australische popgroep. Ruim een maand geleden was Inxs (7 jaar oud) nog verantwoor delijk voor een bijzondere red dingsactie. Gaillard liet hem rui ken aan een pantoffel van een ver miste 85-jarige man met alzhei mer. De herder vond 's avonds laat hetzelfde probleem te zitten. Het eten kwam naar het wijkcentrum, dat een soort winkeltje werd waar iedereen wat kon uitzoeken. Een beetje zoals een voedselbank, maar dan anders. Ook besloten ze gezamenlijk drie keer per week te gaan koken. ,,Dat scheelde alweer drie keer naar de winkel gaan." Maar er zijn momenten geweest dat hij 's avonds op de bank zat en het even niet meer zag zitten. ,,Dan moest ik wel een traantje la ten, maar daarna denk je toch weer: ik moet door. Vooral als ik dan naar mijn hondje keek dacht ik: die kan ik toch niet laten zit ten?" Al zijn spaargeld is op. Buren kwamen hem af en toe wat eten Het is een hond die goed en efficiënt werkt, dus de prijs is meer dan verdiend een spoor, trok de gendarme een veld met maïs in, en daar bleek de vermiste man gewond en languit op de grond te liggen. ,,Mensen vinden is het moeilijkst om een hond te leren. Hij heeft altijd een geur van die persoon nodig, en die is elke keer anders'', aldus Gaillard. Inxs is ook getraind om gevaar- brengen, sommigen deden bood schappen en namen ook een tas voor hem mee. Dat betekende veel voor hem. ,,Het is raar en moeilijk, maar het wat heeft het voor zin om je ervoor te schamen? Ik had echt geen keus." Geen ritten Hij hoort nu steeds iedereen zeg gen dat de economie weer op volle kracht aan het draaien is, maar hij vraagt zich af welke economie dat is. Want nog altijd heeft hij geen ritten. Hotels hebben amper gas ten, de horeca gaat om 12 uur dicht dus al die ritten gaan ook niet door. „Schiphol ligt nog stil. Bijna niemand neemt een taxi. Op de taxiplaats maar een beetje diesel lijke misdadigers te 'vangen'. ,,Hij heeft gezochte en gewelddadige criminelen staande gehouden'', liet de prefectuur weten. Inxs schakelde eens een man met bijl uit en achtervolgde een andere cri mineel. ,,Inxs geeft nooit op, ik rende op 150 meter afstand achter hem aan'', zegt Gaillard. Overigens kan de Mechelse her der in 2023 met pensioen. ,,Dan is hij 9 jaar oud en mag hij bij mij ko men wonen'', aldus Gaillard. ,,Ik ga dan zelf ook met pensioen: ik heb het precies zo geregeld dat Inxs en ik tegelijk kunnen stoppen. Hij mag dan bij de haard gaan liggen en lekker in de tuin spelen.'' - Frank Renout verstoken heeft ook geen zin, dus ga ik maar weer naar huis." Hij durft er niet aan te denken hoe hij er aan het einde van de maand voorstaat, want dan zal duidelijk worden wat het effect is van het wegvallen van de corona- steun. Inmiddels krijgt hij bonnen van het Rode Kruis om bood schappen mee te doen. Kiezen wat hij lekker vindt, is er niet meer bij. Ook de energierekening ziet hij met angst en beven tegemoet. Hij zucht. Bezuinigen kan hij bijna niet meer. ,,Moet ik straks mijn dieren weg doen? Zij trekken mij door het leven." Hij kijkt op zijn horloge. Om 6 uur begint hij met rijden. ,,Ik hoop dat ik wat ritten krijg, anders zie ik het somber in." MAANDAG 11 OKTOBER 2021 GO 'De taxi kon ik houden, maar eten kopen ging niet meer' Taxichauffeur Marko van Kesteren raakte tijdens de pandemie aan de grond. foto marlies wessels Phaedra Werkhoven Amstelveen ANGOULÊME - Marko van Kesteren, chauffeur - Frédéric Gaillard, adjudant gendarmerie Inxs krijgt de medaille opge speld. FOTO GENDARMERIE NATIONALE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8