Een eigen huis zonder keuken of wasruimte, een nieuw hersenspinsel Kamer: Onderzoek naar misstanden in de danswereld HET IS 11 OKTOBER WERELDMEISJESDAG 6 LINDA AKKERMANS Nog slaapdronken waggelde ik naar beneden en één blik op de keuken herinnerde me eraan dat het gisteravond ge zellig was geweest. Bierflesjes en schaaltjes met kruimels stonden slordig te wachten op de vaat, even verderop stond een pan met aan gekoekte maïs na een mislukte poging om popcorn te maken. Die maïs hadden onze kinderen uit een perceel getrokken waar we vaak wandelen. Daar zijn kavels te koop. Vanaf 433.000 vrij op naam, aldus de makelaar. En toen, zonder blikken of blozen: ,,Wij richten ons op de middenklasse." Middenklasse in je broekje, kon ik alleen maar denken. Want wie die dik 4 ton aftikt, heeft alleen een stuk grond. Dan moet er nog een huis op óók. Die prijzen gaan nergens meer over, maar in het hele land - ook hier in Vlijmen - is alles toch binnen no time weg, dik boven de vraagprijs. 4 ton voor een tussenwoninkje, 6 ton voor een tweekapper. En vooruit: een afgeragde keet in een niet al te beste wijk voor 2,5 ton. Voor menig starter of alleen staande niet op de brengen. Huren dan? Hahaha! Gelovig ben ik niet, maar ik ben inmiddels in staat God op mijn blote knieën te bedanken dat wij een fijn huis hebben. Mét eigen keuken. Want dat is een nieuw Middenklasse in je broekje, kon ik alleen maar denken hersenspinsel van de Amster damse lijsttrekker Reinier van Dantzig van D66. Hij oppert in strijd tegen de crisis appartemen ten te bouwen voor 3,5 ton zónder eigen keuken of wasruimte. Dan ben je dus volwassen, het gore studentenhuis met ondefinieer bare prut tegen de tegels ontgroeid of wonen bij pa en ma stikbeu, en dan kun je naar de bank voor een dikke hypotheek zonder eigen keukenkastjes of koelkast. Da's leuk voor mensen die graag in een woongroep leven, maar ik moet er niet aan denken dat mijn kind de boel onderkotst en ik moet inschrijven voor de wasma chine. Of dat ik 's nachts de maïs in de gezamenlijke keuken nog uit de pan moet schrapen omdat buurman Jan anders de volgende ochtend gaat zeiken. En wat is het volgende? Huizen zonder douches, want haren wassen kan ook op de sportclub? Geen eigen wc, want poepen doe je maar op het werk? Auto's, tuinen of spullen delen: doen! Maar je privé-omgeving? De meeste mensen willen gewoon een eigen plek. En terecht. Dat weet Dantzig ook wel als hij thuis zijn eigen vaatwasser staat in te ruimen. In een al gepland debat over mis standen in de turnsport zullen ko mende woensdag in elk geval D66, GroenLinks en SP aandacht vragen voor vergelijkbare proble men in de danswereld. Na onthullingen deze zomer in het Noordhollands Dagblad over het 'giftige klimaat' en een 'ver krachtingscultuur' in de wereld van de latin dance, kwamen er on geveer zestig meldingen binnen bij klokkenluider Kim Kou mans. Zij was jarenlang professio neel danser en werd slachtoffer van scheldpartijen, aanranding en seksueel misbruik: ,,Ik was slechts een gebruiksvoorwerp en een wegwerpartikel", zei ze dit week einde in een interview. Partijen in het parlement wil len dat het ministerie van Volks- gezondheid, Welzijn en Sport de misstanden onder de loep neemt. ,,Zodat ook hier duidelijk wordt wat er is gebeurd en hoe vaak het voorkomt", zegt SP-Kamerlid Michiel van Nispen. ,,We moeten voorkomen dat meer mensen slachtoffer worden. Er moet meer integriteit zijn, voor grensover schrijdend gedrag is geen plaats." D66-Kamerlid Jeanet van der Laan komt met een motie die het kabinet oproept tot een nieuw on derzoek, vergelijkbaar met dat naar de misstanden in de turnsport. ,,Iedereen moet veilig een sport kunnen beoefenen", zegt Van der Laan, die verwacht dat er een Kamermeerderheid voor is. ,,Dit gaat iedereen aan het hart." GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld steunt het voorstel. ,,En ik wil weten wat wordt ge daan om de sport veiliger te ma ken." Aanleiding voor het Kamer debat woensdag zijn de misstan den in de turnwereld. Uit onder zoek bleek dat grensoverschrij dend gedrag nog altijd voorkomt in de gymsport. Daarbij gaat het met name om vernederingen, beledigingen, intimidatie en chantage. Vandaag staan we stil bij de miljoenen meisjes die wereldwijd nog worden mishandeld, achtergesteld en uitgebuit. Alleen omdat ze zijn wie ze zijn: jong en vrouw. Maar vandaag staan we ook op. We staan op voor al die moedige meisjes. Meisjes die het lef hebben om in actie te komen tegen alles wat hen ervan weerhoudt om te zijn wie ze willen zijn, te worden wat ze willen worden. Meisjes die strijden voor gelijke rechten en betere kansen. Voor zeggenschap over hun eigen lichaam. Meisjes die het niet langer pikken, die verandering willen. Voor zichzelf, maar ook voor de volgende generatie. Verander de wereld van meisjes en zij veranderen de wereld. Girls first www.planinternational.nl MAANDAG 11 OKTOBER 2021 GO Er moet een onafhankelijk onderzoek komen naar mis standen in de professionele danswereld. Na onthullingen over scheldpartijen, aanran ding en misbruik, pleit een flink deel van de Tweede Kamer hiervoor. Niels Klaassen Den Haag Op aandringen van Plan International riepen de Verenigde Naties 11 oktober uit tot Wereldmeisjesdag. Een dag waarop we extra aandacht vragen voor een betere toekomst voor meisjes, zodat zij worden gehoord én van zich kunnen laten horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6