Scheldegalm viert haar 135-jarig jubileum 4 EXCURSIE VERDRONKEN LAND VAN ZUID-BEVELAND Een uitdagende tocht door geulen en over slikken in een gebied waar je normaal niet mag komen. Dat klinkt avontuurlijk. We gingen zaterdag mee met de excursie door het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Rachel van Westen waarde van het gebied. ,,Dit is Rilland een belangrijke voedselplaats tij dens de Atlantische trekroute. Op het uiterste Zeker in deze periode is dat een puntj e van Ha- snelweg voor vogels die naar het ven Rattekaai bij zuiden trekken", vertelt Dick van Rilland krijgen Krabbendam, vrijwilliger van we eerst een Natuurmonumenten. Samen lesje geschiedenis en worden we met zijn collega Jos van Hove «^bijgepraat over de gidst hij de avonturiers door het |fi|^^natuur- natuurgebied. Als we het Verdronken Land inlopen, blijkt al snel dat deze wandeltocht niet voor ie dereen is weggelegd. We glibberen over het gladde slik Wr en binnen vijf minuten be j landt de eerste al languit in een modderig bedje van riet en lams- H (JF/- oren. ,,Het is spannend ofje on - deruit gaat", vindt ook Coby ti-,^ /JWÊÊÊÊÊ:^-^.^ Paul uit Kapelle. ,,Maar we vinden het leuk om de na m tuur te ontdekken en dit hier is wel puur na- straks onsamenhangend ga pra ten of die geul over wil vliegen, komt dat hierdoor. Dit is moe derkoren. Daarin zit een stof die verwant is aan LSD. Het is ge vaarlijk als drachtige koeien hier van eten, want het heeft ook een aborterend effect. Het werd zelfs door mensen gebruikt toen de morningafterpil nog niet be stond." Verderop staat Kristian de Winter geboeid te luisteren met een joekel van een camera in zijn handen. ,,Ik ben hier naartoe ge komen om te fotograferen", ver klaart hij. ,,Dat is op deze plek wel de moeite waard. Ik kom uit 's-Gravenpolder, maar wist hele maal niet dat dit gebied bestond. Het is prachtig." Ook meelopen met een excur sie door het Verdronken Land van Zuid-Beveland? Dat kan op 6 november en 18 december. tuur.'',,Het is een uniek gebied", beaamt Van Krabbendam. ,,Niet de makkelijkste tocht om te lo pen, maar op deze manier kan je de Oosterschelde beleven zoals je dat nog nooit eerder hebt ge daan.'' leen glibberen en glijden. Beide gidsen weten bij elk plantje en voorbijwandelend krabbetje leuke wetenswaardigheden op te dissen. Jos wijst ons erop dat zee kraal, net als de blaadjes aan de bomen, in deze tijd van het jaar verkleurt naar herfstachtig geel en oranje tot zelfs bordeauxrood. Zijn collega Dick plukt een graspluim en wijst naar een schimmel tussen de aren. ,,Als ik Krabbetje Inderdaad, je staat hier letterlijk met je 'poten' in de Zeeuwse klei maar deze tocht is méér dan al- Ik wist helemaal niet dat dit gebied bestond De 68-jarige Silvia Kouwer staat het tafereeltje te bekijken met een glimlach van oor tot oor. ,,Dit is toch geweldig, ik heb er zo'n zin in.'' Silvia is alweer 34 jaar lid van Scheldegalm. En dan te bedenken dat ze ooit werd weggestuurd bij een jeugdkorps met de woorden: 'Stop er maar mee, jij zal het nooit leren.' ,,Toen was ik twaalf jaar. Ruim twintig jaar later werd ik uitgeno digd om hier te komen spelen. Ik kon geen noot lezen, dus dat ben ik eerst gaan leren. Ik was nog maar net begonnen, toen ik mee mocht naar Amsterdam om bij het bloe mencorso te spelen. Het was mijn eerste optreden en ik heb maar één noot geblazen.'' Silvia schatert het uit. ,,Dat vergeet ik nooit. Ik was zo overdonderd door alles dat ik niks meer kon.'' ,,Ach j oh, we hebben zoveel leuke dingen meegemaakt. We gingen in de Efteling spelen en gaven shows en straks spelen we weer tijdens het Sinterklaasfeest en met Kerst. Het is zo mooi om te doen. Kom ge woon eens kijken", promoot ze 'haar' muziekvereniging. Nieuw uniform „Vanmiddag spelen niet alleen wij, ook OKK Wemeldinge en Con Af- fezzione uit Kwadendamme ko men spelen. De laatste twee num mers spelen we met z'n allen en dan hebben we ook voor het eerst ons nieuwe uniform aan." Ze kijkt naar haar donkerblauwe colbert. ,,Da's wel tijd, hoor. Dit pakkie heb ben we al sinds 1984." maandag 11 oktober 2021 BE Glibberen door de Zeeuwse klei 4 Jos van Hove laat prachtig geel verkleurd zee kraal zien. Aanmelden via nm.nl/zeeland, Kristian de Winter, deelnemer Iris Maier kan wel een beetje hulp gebruiken als haar laars is vastgezogen in de slik. fotos johan van der heijden Op het Hansweertse dorpsplein worden de stoelen uitgeklapt en de blaasinstrumenten opge poetst. Eindelijk mogen de leden van Muziekvereniging Scheldegalm weer spelen. Ze geven op deze zondagmiddag niet zomaar een optreden, maar een jubileumconcert, want de vereniging bestaat 135 jaar. Rachel van Westen Hansweert Silvia Kouwer is het oudste spelend lid van Muziekvereniging Scheldegalm. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51