'Kledingbank kost 20 cent per inwoner 4 EXPERIMENT BOEREN BLIJ MET NIEUWE ONDERZOEKEN NAAR ZOETWATEROPSLAG De Schouwse landbouw schreeuwt om zoet water. Zodat gewas in droge zomers ook goed kan groeien. Via een experiment hopen boeren en experts een oplossing te vinden. n weken zonder een drupje regen kan Gillis Klompe niets anders dan lijdzaam toezien. De uien en aardappelen op zijn gronden net buiten Drei schor kunnen niet beregend wor den met zoet water. Het hele ei land is immers omringd door zout water van de Oosterschelde, Gre- velingen en Noordzee. Maar mis schien komt daar verandering in. Klompe is één van de boeren die zijn akkers beschikbaar stelt voor een experiment dat, als alles mee zit, volgend voorjaar opgezet kan worden. Bij die proef worden drie technieken getest waarbij op ver schillende manieren zoet water wordt opgeslagen in de grond. Mindere kwaliteit En dat is hard nodig, zegt Klompe. Hij en zijn collega-boeren zijn er aan toe. ,,We hebben in de droge zomers van afgelopen jaren heel erg veel last gehad van het gebrek aan zoet water. Dat uitte zich in la gere opbrengsten en een mindere kwaliteit van je product. Dat werkt dus twee kanten op." Klompe memoreert het jaar 2018, waarin zijn uien door de droogte maar klein bleven. ,,Net in een jaar dat er betaald werd voor grovere uien. De afnemers reden Schouwen-Duiveland daardoor gewoon voorbij. Dat was ook lo gisch, want ik snap dat zo'n afne mer koopt wat hij kwijt kan." Ook de aardappel is een gewas dat erg lijdt onder droogte. Friet aardappelen horen grof en lang te zijn, legt Klompe uit. Dat worden ze niet als het weken niet of wei nig regent op zijn land. Soms kijkt Klompe wel eens met een gezonde portie jaloezie naar eilanden als Tholen en Goe- ree-Overflakkee. Gebieden met vergelijkbare grond als op Schou- wen-Duiveland, maar wél zoet water binnen handbereik, uit het Volkerak-Zoommeer en het Hol lands Diep. ,,We zien dat in die ge bieden de opbrengsten structureel hoger zijn. Ook van gewassen als graan en suikerbieten die met be regend worden." Het zoetwaterprobleem op Schouwen is bekend. Niet voor niets stak 'n stel knappe koppen de hoofden bij elkaar, dat leidde tot de experimenten die volgend jaar beginnen. Mits de financiering rondkomt. De gemeente Schou- wen-Duiveland wil er in ieder ge val ruim 120.000 euro cofinancie ring aan bijdragen. Dat betekent dat ook andere partijen mee zullen moeten betalen. Klompe is er blij mee. ,,De gemeente steekt haar nek uit voor de agrarische sector. Ik ben blij met die inzet." Op het terrein van Klompe wordt een aantal hectares benut voor het on- De gemeente steekt haar nek uit voor de agrarische sector. Ik ben blij met die inzet derzoek. Een flinke lap, erkent hij. ,,Maar dat heb je er ook wel voor nodig. Er wordt drie jaar lang ge- monitord wat de resultaten zijn. Zien we verschillen in opbrengst, kwaliteit, en groei? Dat is heel be langrijk." De akkerbouwer is ook nog benieuwd naar de mogelijk heden voor opslag van water in de ondergrond. ,,Neerslagoverschot uit de winter kun je de grond in pompen om zelf een zoetwaterbel te kunnen creëren. Op Zuid-Beve land lopen daar wat proeven voor maar er zijn hier ook gebieden waar dat zou kunnen." Nee, Middelburg haalt geen mil joen euro weg van het geld voor ar moedebestrijding om een gebouw neer te zetten voor de Kledingbank Zeeland. Wethouder Chris Simons kan de zorgen daarover wegnemen: ,,Het gaat hooguit om zo'n 10.000 euro per jaar: 20 cent per inwoner van Middelburg." ,,De Kledingbank moet volgend jaar zomer weg uit het pand aan de Ravensteijnweg in Middelburg. Daarom moet er nieuwe huisves ting komen. Eén van de opties is dat wij als gemeente een loods die ons eigendom is, geschikt maken. Die kosten worden zeker niet uit het geld voor armoedebestrijding be taald", aldus Simons. De Kledingbank schat de kosten van een nieuw pand op 950.000 euro. Die investering wordt dan vertaald naar een huurprijs. ,,En daarom vraagt de Kledingbank aan alle gemeenten in Zeeland een bij drage van 20 cent per inwoner om toekomstige huurlasten te kunnen betalen", legt Simons uit. ,,Voor Middelburg zou dat dus om een kleine 10.000 euro gaan. Dat is dan een subsidie die we betalen en die rechtstreeks terugkomt via de huurinkomsten. Die subsidie komt wel uit het budget voor de armoe debestrijding." BOEKJE VEILIGER JANNEWEKKEN ZIERIKZEEMaak de 7 >7* maandag 11 oktober 2021 Lijdzaam toezien bij grote droogte Gillis Klompe is één van de boeren die zijn akkers beschikbaar stelt voor een experiment dat volgend jaar opgezet wordt. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Michiel Bouwman Dreischor - Gillis Klompe, boer op Schouwen-Duiveland Maurits Sep Middelburg vier kruispunten van het Jannewekken vei liger. Dat was de boodschap die Zierik- zeeënaar Dick Does- wijk (r) zaterdag mee gaf aan LSD-fractie- voorzitter Robbert Lievense. Doeswijk, die aan de Touwbaan woont, is bezorgd over de kruisingen. Om zijn relaas kracht bij te zetten maakte hij het boekje De Zwakste Schakel dat hij Lievense overhan digde. In de hoop dat zijn partij er prioriteit van maakt. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49