II 13 Artem Shmidt verdedigt zijn gele trui met verve na winst in eerste etappe De laatste jaren kun je gerust spre ken van een succesvol huwelijk tussen het Zeeuwse wielerevene- ment en de Amerikanen. In 2019 werd Quinn Simmons de overtui gende winnaar van de prestigieuze etappekoers voor junioren door liefst drie van de vier etappes op zijn naam te schrijven. In zijn voetsporen trad nu Artem Shmidt, een landgenoot met Russische roots. Zoals vaker was het vanuit het vertrek meteen oorlog in de drie daagse. De eerste etappe zorgt doorgaans voor een eerste serieuze schifting en dat was dit jaar niet anders. De Amerikaan Shmidt ging halfweg koers met de Belg Jelle Harteel en de Brit Owen Lightfoot op pad. Het drietal kon de voor sprong dankzij een goede sa menwerking voortdurend uit bouwen. In een enerverende sprint pakte Shmidt vervolgens de over winning, voor Harteel en Lightfoot. ,,Ik dacht in de sprint dat ik er al was en stak daardoor te vroeg mijn handen de lucht in", keek Shmidt terug. ,,Mij overkwam bijna het zelfde als Julian Alaphilippe in Luik-Bastenaken-Luik vorig jaar. Zo zie je maar, het kan de beste Toen ik overde streep kwam, was ik niet zeker dat ik gewonnen had overkomen. Gelukkig had ik nog net voldoende over." Het leverde Shmidt meteen de gele trui op en een ruime marge op veel tegenstanders. Het peloton gaf in Axel namelijk bijna twee minu ten toe. De eerste slag was dus een feit. Hoewel Shmidt daags nadien in de tijdrit niet opgewassen was tegen gepatenteerde hardrijders als Alec Segaert (Europees kampioen) en Joshua Tarling (vice wereldkam pioen), wist hij met een elfde plaats zijn voorsprong op zijn naaste con currenten te verstevigen. Met de schrik vrij Alles verliep tot dan toe op rolletjes voor de Amerikaan, die zijn eerste acht levensjaren in Rusland door bracht en daarna met zijn familie naar Atlanta verhuisde. In de derde etappe ging het echter al snel fout. ,,Na slechts vijf kilometer hoorde ik een raar geluid uit mijn wiel komen en toen wist ik dat het mis was. Ik moest toen van wiel wisselen en vol in de achtervolging op een op hol geslagen peloton. Dat heeft enorm veel krachten gekost." Geluk bij een ongeluk was voor Shmidt dat de etappe relatief rustig verliep, ondanks de hectische fi nale. ,,Het was lastig opschuiven, met name op de combinatie van de kasseienstroken, maar uiteindelijk ben ik gewoon in het peloton gefi nisht en heb ik geen schade opgelo pen. Dat is het belangrijkste." In eerste instantie kreeg hij ech ter alsnog twintig seconden tijds- traf, omdat hij onreglementair over het fietspad zou hebben gereden, maar bij nader inzien bleek het om een ploeggenoot te gaan. Shmidt kwam dus met de schrik vrij en be gon gisteren met een halve minuut voorsprong op Jelle Harteel aan de slotrit. Koninginnenrit In de koninginnenrit met start en aankomst in Velzeke deed Shmidt niet mee voor de ritwinst. En de coureur van Hot Tubes Develop ment Team zag de concurrentie dichterbij komen, maar toch slaagde hij erin om met succes zijn leiderstrui te verdedigen. ,,Toen ik over de streep kwam, was ik niet zeker dat ik gewonnen had. Toen mijn ploegleider dat na afloop be vestigde, was ik enorm opgelucht. Na een ritzege is het geweldig om ook de eindzege te pakken en dat als eerstejaars junior... Ik ben enorm trots." De dagzege ging in de afsluitende etappe naar de Franse Europees kampioen Romain Gregoire. ,,Dit was mijn laatste wedstrijd als Euro pees kampioen bij de junioren", deed de renner van AG2R Citroën U19 Team zijn verhaal. „Volgend jaar ben ik belofte, maar ik had nog niet gewonnen als Europees kam pioen bij de junioren en daarop was ik gebrand. Deze overwinning is dan ook enorm speciaal voor me. Het is op de valreep dan toch ge lukt." Titel verdedigen In tegenstelling tot Romain Gre- goire is de kans groot dat eindwin naar Artem Shmidt er volgend jaar wel weer erbij is. ,,Ik heb van de wedstrijd genoten. Alle facetten van de wielersport zijn in deze etappekoers aanwezig. Ik heb het dan meer over de kasseien, de be klimmingen en de individuele tijd rit. Ik kom volgend seizoen terug als tweedejaars junior om mijn titel te verdedigen", klonk het vastbera den. maandag 11 oktober 2021 Junioren Driedaagse krijgt weer Amerikaan als eindwinnaar Artem Shmidt heeft de 39ste editie van de SPIE Internationale Junioren Driedaagse op zijn naam geschreven. De eerste jaars junior uit de Verenigde Sta ten won vrijdag de eerste rit in Axel en verdedigde daarna zijn leidende positie met succes, maar dat ging niet zonder slag of stoot. ,,Ik ben erg trots op mijn prestatie", zei de winnaar dan ook na afloop. Job de Feijter Velzeke - Artem Shmidt Geletruidrager Artem Shmidt sleurt aan het peloton in de slotetappe van de Internationale Junioren Driedaagse. foto dick soepenberg 8 De Internationale Junio ren Driedaagse had met Noël Rokven uit Hulst en Thomas Baart uit Klooster- zande ook twee Zeeuwse deelnemers. Zij mochten als eerstejaars junior al een eerste keer proeven van de hoog aangeschreven etap pekoers. Rokven moest in de slotetappe echter af stappen na een valpartij. Baart kwam in de koningin- nenrit eveneens ten val, maar bereikte wel de finish en beëindigde de etappe koers op de 52ste plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45