Laat Koeman al dat geld schieten? - ■'4' Risico van fysiek leed ligt altijd op de loer in interland 6 WK-KWALIFICATIE NEDERLAND -GIBRALTAR Aftrap:20.45 uur Met Noa Lang voor het eerst in de basis en Georginio Wijnaldum terug van een schorsing jaagt Oranje vanavond op goals tegen dreumes Gibraltar. Het enige gevaar dat altijd loert is een vervelende blessure. Verdediger Daley Blind liep er bijvoorbeeld één op tijdens de heenwedstrijd. *:i •- a.v COLUMN HUGO BORST De trainer, Van Gaal noemde zijn naam niet, die gaat sneuvelen is Ronald Koeman. Die heeft van de clubvoorzitter het advies gekregen geen inter views meer te geven. Ik kan me niet voorstellen dat Koeman zich monddood laat maken. Het past bij hem om zich altijd en overal stevig uit te spre ken. Vroeg of laat komt-ie hoor: 'Joan Laporta doet deze club meer kwaad dan ik.' Hopelijk heeft Koe tje de ballen dit voor zijn ontslag uit te spreken, en dan flink in details te treden over wat er allemaal niet deugt aan deze kwal van een preses die ooit dweepte met Johan Cruijff. Koeman kan dat rustig doen: voor de kerst vliegt hij er toch wel uit. Onder anderen René van der Gijp vindt trouwens dat Koeman zelf moet op stappen, omdat een onafhankelijk mens zich niet moet laten piepelen. De 12 miljoen euro afkoop som? Die, zeggen Gijp c.s., kan de voorzitter in zijn dikke Catalaanse reet steken. Ik betwijfel of Koe man zo'n vracht geld laat schieten. Het zou het toppunt van onafhankelijkheid zijn. Louis van Gaal deed het ooit. In zijn tweede periode bij Bar celona. Hij stapte zelf op. Zeven miljoen euro had- ie mee kunnen krijgen. Nou, dat bloedgeld moch ten ze lekker houden. Bijzonder dat de wegen van Ronald Koeman en Louis van Gaal zich zo vaak kruisen. Leuk voor ons, volgers. Ze hebben wat af gesneerd naar el kaar. Ze hebben ostentatief gezwegen. Ze hebben officieel ruzie gehad. Tegenwoordig knikken ze naar elkaar. Ze zijn zelfs niet te beroerd om elkaar in gezelschap een hand te geven. Als het moet wis selen ze, summier maar professioneel, informatie uit. Dat Louis van Gaal het gisteren in breder ver band over Ronald Koeman had, en de heikele posi tie van de trainer van Barcelona, is interessant. Het ging over Frenkie de Jong en de andere Nederlan ders. Buitenlanders hebben het bij tegenslag altijd gedaan in Barcelona. Van Gaal vindt dat idioot. Het is onrechtvaardig. Het probleem ligt altijd dieper. En daar kwam-ie: de geschiedenis herhaalt zich, zei Van Gaal. Hij doelde op zijn eigen situatie bij Bar^a, tot tweemaal toe. Feitelijk is Louis van Gaal bij Oranje de opvolger van Ronald Koeman. De ware opvolger, Frank de Boer, deed er niet toe. Hij is een voetnoot in de Oranje-historie. Hem lukte het niet: iets groots winnen en goed spelen. Begrijpelijk wel. Het is een heus vak, voetbaltrainer. Niet-topvoetballers als Klopp, Mourinho en in Nederland Hiddink en Van Gaal snappen hoe je kennis overdraagt en mo tiveert. De meeste topvoetballers die na hun ac tieve loopbaan gaan coachen, lukt het niet. Van de lichting die tussen 2000 en 2010 in Oranje uit blonk, lijken na Frank de Boer ook Stam, Cocu en Van Bronckhorst geen absolute toptrainers te wor den. Van Mark van Bommel en Ruud van Nistel- rooy weten we het nog niet. Van die prachtige voetballichting 1988 is er één trainer die over een lange tijd heeft bewezen dat-ie het kan: Ronald Koeman. Nog dit jaar is hij een vrij man. Verlekkerd zal hij naar het Nederlands elftal kijken dat zich heeft geplaatst voor het WK in Qa tar. Ik sluit niet uit dat Koeman gepusht gaat wor den om het weer over te nemen van de man die er nu zit. Maar ik loop op de feiten vooruit. Wachten op uitnodiging... e uitslag op 30 maart was 0-7. En Ryan Graven- berch maakte bij rust een inval beurt op de op vallende positie van offensieve rechtsback. Maar van de vorige wedstrijd tegen Gibraltar onthouden we eigenlijk alleen nog dat Daley Blind fors geblesseerd raakte. In een niemendalletje tegen goedwillende amateurs ging op een onbewaakt moment zijn clubsei zoen aan flarden. Eigenlijk is dat het enige gevaar dat altijd op de loer ligt in dit soort potjes, ook vanavond bij de return in de Kuip. Op voorhand staat al vast dat Oranje gaat winnen. En waar schijnlijk ruim. Maar wordt het ook een zege zonder averij? Fysiek. En daarnaast in kaartenlast. Vijf spe lers weten dat ze op één gele kaart van een schorsing staan. Anders missen ze het uitduel met Monte negro in november. Ter herinne ring: in maart pakten Gravenberch en Davy Klaassen hun eerste prent nota bene in Gibraltar. Van Gaal zou er naar kunnen wisselen, als de stand het toelaat. Hoewel hij laatst nog zei dat hij vijf wisselmogelijkheden 'toch vooral een nuttige regelementswijziging vindt voor clubcoaches.' ,,Anders dan zij heeft een bondscoach maar acht of tien wedstrijden in een kwalificatiecyclus waarin hét moet gebeuren.'' In de beginopstelling komen er vanavond twee zekere wijzigingen vergeleken met Letland-Nederland van afgelopen vrijdag. Georginio Wijnaldum keert terug na zijn schorsing. En Noa Lang start in plaats van Cody Gakpo, die met een lichte hersenschudding het trai ningskamp heeft verlaten. Voor Gakpo is Arnaut Danjuma (Villar- real) opgeroepen. Van Gaal was te spreken over het debuut van Lang vrijdag in Riga. ,,Bij hem zag je wel dat hij iets wilde laten zien, dat vind ik wel leuk, die lef', aldus de bondscoach, die ver- maandag 11 oktober 2021 Dat in de voetbalwereld de geschiedenis zich herhaalt is eerder een wetmatigheid dan filosofische wijsheid te noemen. Maar dat Louis van Gaal gisteren de huidige situatie bij Barcelona duidde, smaakte wel naar meer. GO Stadion: De Kuip, Rotterdam Op tv: NPO 3 Liveblog: Site van deze krant Het is erg gezellig bij Oranje, volgens Louis van Gaal. ,,Ze spelen met z'n allen onder meer '30 Seconds'. Ik ben ook een spelle- tjesdier, maar nog niet uitgenodigd.'' Fans vermaken, maar ook vrij van blessures blijven Maarten Wijffels Zeist Aan de uit wedstrijd in Gibraltar heeft Daley Blind slechte herinneringen. Hij liep een pijnlijke enkel blessure op en moest per brancard van het veld. foto A Daley Blind (tweede van rechts) had gisteren grote schik op de training van Oranje. foto pro - iMaMiÉÉitoiÉa^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38