Verw(armen Zeezwemmers voltooien tocht langs Walcheren 2 MARLEEN BLOMMAERT Vliegtuig kwam uit Antwerpen Column De herfst is inmiddels aan zijn onmiskenbare heer schappij begonnen. Kachel aan, vest aan en kaarsjes aan. Mis schien wordt '(hout)kachel en kaarsjes aan' voor sommigen wel heel letterlijk als op i januari de nieuwe prijzen door de energiele verancier worden doorgevoerd. Voor mij geldt die datum van i ja nuari in elk geval. Een groot, oud huis midden in de polder, reken maar uit, dat wordt de hoofdprijs. ,,Had je maar moeten isoleren, zonnepanelen of een warmte pomp moeten aanschaffen", hoor ik sommigen zeggen. warmtepomp. We begonnen twintig jaar geleden met het aan brengen van de zonnepanelen. In die tijd werd dat ruimhartig aan gemoedigd en gesubsidieerd. Maar opeens ging er een frisse wind waaien in ons land en kort daarna veegden nieuwe Haagse bezems alle verduurzamingssubsidies weg en zakte een voorzichtig opbloei ende duurzaamheidssector als een plumpudding ineen. Duurzaam heid was een hobby voor een paar idealistjes. En wie riep dat we ons niet afhankelijk van de Russen of andere onbetrouwbare regimes moesten maken, werd uitgelachen want we hadden zelf nog heel veel gas in de bodem. Na een aantal jaren met (kost bare) weersextremen zijn de meesten inmiddels wel overtuigd van de noodzaak om de fossiele in dustrie vaarwel te zeggen. Een en kel schreeuwend dwaallicht daar gelaten. En dat gas dat we zelf heb ben, daar blijven we voorlopig van af. Met deze prijsstijgingen is het besef daar dat we over een transi tie na hadden moeten denken. Maar hadden, hadden, hadden. We deden het als land niet. En nu? Ik red het wel, en ga door met maat regelen aan mijn huis. Een boel anderen, zoals sommige huurders, hebben die luxe echter niet en zien naast hun hoge huren, de energiekosten de pan uit rijzen. Ik hoop voor hen dat het een milde winter wordt. Wat ik me onder tussen wel afvraag is of de huisjes melker thuis ook enkel glas heeft? Duurzaamheid was een hobby voor een paar idealistjes DE STELLING Vandaag: Cafés om middernacht sluiten heeft geen zin Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters 84-jarige man nog steeds vermist Agressieve man van dak gehaald GOES Dronken man valt voorbijgangers aan Nieuwenkamp zou de tocht eigen lijk alleen volbrengen, met steun van zijn zwemmaatjes op delen van het parkoers. Jan Brink was één van die zwemmaatjes en ging met Nieu wenkamp van start in Vrouwenpol der. ,,Ik had wel verwacht dat Jan de hele tocht mee zou zwemmen, maar hij hield zelf een slag om de arm. Voorafhad hij verwacht wellicht last van de kou te krijgen.'' Onderweg werd het duo vanuit de kano begeleid door André Stijkel en er kwam ook steun vanuit onver wachte hoek. Een nieuwsgierige zeehond vond het tafereel blijkbaar wel interessant en vergezelde het duo een hele poos tijdens hun tocht. ,,Waarschijnlijk lachte hij wel om ons tempo", zei Nieuwenkamp. Vertraging In het eerste deel van de tocht liepen de zwemmers direct een half uur achterstand op het schema op door dat de stroming minder was dan verwacht. ,,Dat was even schrikken, want we zaten wel gebonden aan een maximale tijd om tegenstroom in het laatste deel voor te blijven", zei Nieuwenkamp. ,,Daarna hebben we het tempo opgeschroefd en heb ben we weer wat tijd goedgemaakt. Je kijkt toch regelmatig op je klokje. Uiteindelijk weet je dat het gaat ha len zodra de hoogste toren van de boulevard in zicht komt." Op het laatste deel van de tocht kreeg het duo nog flink wat gezelschap in het water van hun zwemmaatjes. ,,Dat was wel heel fijn, want je energie is dan wel op. Op deze manier werd het een feestje kom je er mentaal wel doorheen. De vermoeidheid maakte helemaal plaats voor euforie toen we zagen hoeveel mensen op op het strand stonden te wachten. Fantas tisch." Ik denk dat dit wel een blijvertje is en dat we deze tocht jaarlijks met een groepje gaan voltooien Maar waarom is deze tocht niet eerder gezwommen? ,,Men ging er altijd vanuit dat het in verband met de stroming niet mogelijk was om voorbij de punt bij Westkapelle te zwemmen'', legde de 52-jarige Nieu- wenkamp uit. ,,Dat heb ik uit laten zoeken door iemand die bij het loodswezen werkt en het blijkt dat er wel een aantal dagen in het jaar zijn dat het wel mogelijk is met springvloed.'' Betekent dat ook dat de tocht va ker gezwommen zal worden. ,,Dat verwacht ik wel'', zei Nieuwenkamp overtuigend. ,,Ik denk dat dit wel een blijvertje is en dat we deze tocht jaarlijks met een groepje gaan vol tooien.'' OSSENISSE Het sportvliegtuigje dat vrijdagmiddag voor de kust van Ossenisse in de Westerschelde is neergestort, was volgens de KNRM onderweg vanuit Antwerpen naar vliegveld Midden-Zeeland bij Ar- nemuiden. De identiteit van de pi loot en de toedracht van het onge val waren gisteren nog niet bekend. De piloot, de enige inzittende van het vliegtuigje, raakte niet gewond. Het vliegtuigje kwam in het water terecht bij boei 30. Daarbij sloeg het toestel over de kop. Passerende scheepvaart zag dat en alarmeerde rond 17.10 uur de hulpdiensten. Een vaartuig van Rijkswaterstaat, de RWS79, wist de piloot al vrij snel aan boord te krijgen. COMIM<3-OUTfcA<3 maandag 11 oktober 2021 Dat deden we, afgezien van de Reageer op pzc.nl Weekend: Hoge gasprijs: ik stook deze winter wel wat minder 2786 reacties AXEL In Axel wordt de 84-ja- rige Dag Antheunis ver mist. De familie van de man maakt zich volgens de politie ernstig zorgen omdat hij dementerend is. Via Burgernet is zater dag om 19.35 uur een op sporingsbericht verzon den. Maar de man is nog steeds niet gevonden, ondanks diverse medin gen van getuigen die zei den de vermiste man ge zien te hebben. Bij een zoektocht zijn alle be kende fietsroutes van de man afgezocht en is zelfs een politiehelikopter in gezet om de vermiste man op te sporen. GEERSDIJK De politie heeft vrijdag avond een man van het dak gehaald aan de Bar- key Wolfstraat in Geers- dijk. De man was agres sief en bracht vernielin gen aan met een honk balknuppel. Door omwo nenden was er rond 18.00 uur melding ge daan van een inbraak in een woning. Agenten ruk ten uit en troffen een man aan die op het dak stond. De man was bin nengekomen door een ruit in te slaan. Hij kwam na anderhalf uur van het dak af. De politie heeft hem aangehouden. Het gaat om een 40-jarige man uit Zierikzee. De politie heeft vrijdag avond een man aange houden voor mishande ling en bedreiging van een agent in Goes. De politie kreeg een mel ding van een dronken man die in de omgeving van de Appelstraat rondliep. Een motor agent zag de man, een 41-jarige Goesenaar, rond 18.30 uur lopen. Hij viel twee voorbijgangers aan en bespuugde en bedreigde de agent toen die hem probeerde te arresteren. Met hulp van een andere surveil lance-eenheid kon hij aangehouden en inge sloten worden. Gertjan Nieuwenkamp komt aan op het badstrand in Vlissingen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De zeezwemmers Gertjan Nieu- wenkamp uit Middelburg en Jan Brink uit Vlissingen hebben za terdag een unieke tocht vol bracht langs de Walcherse kust. Het duo vertrok om 10.00 uur in Vrouwenpolder en stapte 30 ki lometer verderop om 16.10 uur weer aan land in Vlissingen. Menno Kole Vlissingen - Gertjan Nieuwenkamp Kijk op de site bij /video Zeezwemmer Gertjan zwemt langs de kust NOU... IK BLIJF BINNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2