Zoveel mogelijk messen de kliko in Jongeren kunnen deze week anoniem wapens dumpen bij Zeeuwse politiebureaus Vroomen coördineert de wapen- inleveractie namens de politie op Walcheren. Hij en zijn collega's sporen jongeren, die gewend zijn om met een mes over straat te gaan, aan het wapen nü in te leveren. ,,Je kunt het mes in de bak gooien zon der dat er ook maar iets geregis treerd wordt. Iedereen blijft dus anoniem.'' De inzamelactie maakt deel uit van een grote overheidscampagne tegen wapenbezit onder jongeren en valt samen met de Zeeuwse Week van de Veiligheid. Twee honderd gemeenten doen er lan delijk aan mee. Drop je knife en doe wat met je life begint van daag en duurt tot en met zondag. „We mikken op jongeren tussen 15 en 25 jaar", vertelt Vroomen. „Je hoort jongeren soms zeggen dat ze voor de veiligheid een mes bij zich dragen. Maar als je met Als je met een mes over straat gaat bestaat ook de kans datje het gaat gebruiken een mes over straat gaat, bestaat ook de kans dat je het gaat gebrui ken. Zelfs met een aardappel mesje kun je een ander flink ver wonden. Jongeren moeten be wust worden van de eventuele gevolgen. Denk aan een straf blad of een VOG (Verklaring Omtrent het Gedrag, red). Dat moet je allemaal niet willen." p Meerdere incidenten U Zeeland kende de afgelopen twee jaar meerdere incidenten r waarbij jongeren een mes trokken en personen gewond raakten. Walcheren sprong eruit met een explosieve stij ging van één incident in 2019 naar maar liefst 20 in 2020. Af- 1 gelopen zomer raakte een 23- jarige man uit Breskens ernstig gewond in de duinen bij Groede, waar hij werd neerge stoken. „Hoeveel Zeeuwse jongeren een mes op zak hebben, weten we na tuurlijk niet. Maar de praktijk laat wel zien dat er jongeren zijn die met een mes de deur uitgaan en dat deze actie nodig is", vertelt Vroo- men. ,,Onze boodschap is niet alleen gericht aan jongeren. We hopen ook hun vaders en moeders te be reiken. Soms spreken we met ou ders, die huilend vertellen dat ze hun eigen kind niet meer de baas kunnen en wordt ons gevraagd om bijvoorbeeld drugs uit hun kamer weg te halen. Dat kan nu ook het geval zijn met wapens. Wij hopen dat zulke ouders de stap zetten en een wapen inleveren." Voor vuurwapens geldt een aparte regeling. Vroomen: ,,Het is niet wenselijk dat mensen met vuurwapens de straat op gaan. Je moet daarom 0900-8844 bellen als je een vuurwapen wilt inleveren. Wel noteren wij dan een naam en wordt nagegaan of er een misdrijf mee is gepleegd." De kans dat de drie kliko's in de politiebureaus in Goes, Middelburg en Terneuzen aan het einde van de week volledig gevuld zijn met mes sen is niet heel groot. Vroomen: ,,In de Randstad hebben we eerder ge zien dat zo'n actie heel vruchtbaar was en dat veel wapens werden in geleverd. Daar zaten dan steek- en vuurwapens bij. We rekenen in Zeeland niet op zo'n grote hoeveel heid. En de grote, zware criminelen zullen echt geen wapen komen in leveren, maar jongeren hopelijk weer wel. Elk wapen dat van de straat verdwijnt, is er één.'' It maandag 11 oktober 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Lex Vroomen laat (nep)wapens zien die eerder door de politie in beslag zijn genomen. foto dirkjan gjeltema Geen afval, maar steekwapens. In drie Zeeuwse politiebureaus staat vanaf vandaag een zwarte kliko, waarin jongeren messen kwijt kunnen. ,,Een mes op zak hebben, betekent ook de kans dat je het gaat gebruiken. Dat moet je niet willen'', zegt Lex Vroomen van de politie. Eldridge Pentury Middelburg -Lex Vroomen, coordinator wapeninleveractie Kijk op de site bij /video wapeninleveractie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21