effeweg.nl V 08810 30 800 c Eerbetoon aan slachtoffers bloedbad Tiananmen ligt slecht bij partijbonzen ALLEEN bij EfFeweg.nl 13 BOEK ZONDER AANBETALING China heeft genoeg van de Pijler van schaamte in Hongkong. Het monument, een eerbetoon aan de slachtoffers van de slachting op het Tiananmenplein in 1989, moet weg. De Pijler van schaamte is de partij bonzen in Peking een doorn in het oog. Het beeld, op de oudste univer siteit van Hongkong, herinnert aan een pikzwarte bladzijde in de Chi nese geschiedenis: de bloedige onderdrukking van het studenten protest op 4 juni 1989 op het Tiananmenplein in Peking. Bestuurders van de universiteit van Hongkong (HKU) hebben de in middels ontbonden actiegroep Hongkong Alliance (HKA), die elk jaar op 4 juni een herdenking orga niseert, in een briefbevolen om het beeld te verwijderen. Zij krijgen daarvoor de tijd tot woensdagmid dag vijf uur. Zo niet, dan zal de overheid het opruimen. Het 8 meter hoge koperen beeld is al meer dan twintig jaar het cen trale punt voor de herdenking van de duizenden studenten die in 1989 om het leven kwamen toen leger en politie het vuur op hen openden op het Tiananmenplein, het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Met dit bloedige machtsvertoon, in opdracht van de toenmalige leider Deng Xiaoping, maakte het veilig heidsapparaat een einde aan het studentenprotest dat wekenlang heel de wereld over ging. Schande De Pijler van schaamte is een opsta peling van vijftig gekwelde gezich ten en gemartelde lichamen. Het beeld is van de Deense beeldhou wer Jens Galschiot. Hij spreekt schande van het besluit. ,,Ik ben verbijsterd dat het enige monu ment dat herinnert aan zo'n ingrij pende gebeurtenis in de geschiede nis van China moet wijken. Het besluit bevestigt de aanhoudende jacht op afwijkende meningen. Ik hoop dat het beeld blijft staan waar het staat.'' Richard Tsoi, voormalig bestuurslid van Hongkong Alli ance, noemt de beslissing 'onrede lijk' en heeft het bestuur van de universiteit verzocht het stand beeld te laten staan. ,,Als instituut van academische vrijheid heeft de universiteit de plicht, de maat schappelijke verantwoordelijkheid, om Pijler van schaamte te behou den.'' Het universiteitsbestuur hult zich in stilzwijgen. De HKA werd eind september op last van de overheid in Hongkong, daartoe aangestuurd vanuit Peking, ontbonden. Haar leiders werden gearresteerd op grond van de om streden veiligheidswet waar prode- mocratische activisten lange tijd tegen hebben geprotesteerd. De be stuurders van Hongkong gebruiken de wet om afwijkende meningen de kop in te drukken. Dat gebeurt op zo'n schaal dat de protesten zijn beëindigd en Hongkong weer in de pas loopt met het beleid in Peking. Groot-Brittannië droeg zijn kroonkolonie in 1997 over aan China met de afspraak dat Hong- kong een speciale status zou behouden met het principe van 'één land, twee systemen'. In de praktijk komt daar steeds minder van terecht. Onder meer de vrijheid van meningsuiting moet het ont gelden. De eis dat de Pijler van schaamte wordt opgeruimd, is daar volgens voorstanders van de demo cratie in Hongkong het zoveelste bewijs van. Hotel Good Night Inn 3* inclusief 3 treinritten: Glacier Express, Mont Blanc Express en Tësch - Zermatt GO MAANDAG 11 OKTOBER 2021 Reisbeoordeling Zeer goed! 970 beoordelingen China wil af van monument Hans van Zon Hongkong Op 4 juni, de dag van het bloedbad op het Tiananmenplein in Peking, poetsen studenten in Hongkong het beeld Pijler van schaamte, dat een eerbetoon is aan de slachtoffers. foto ap Accommodatiebeoordeling 8,4 In het centrum van Brig bevindt zich het rustig gelegen hotel Good Night Inn. Het hotel beschikt over een restaurant, bar, kiosk, kapsalon en een lift. De moderne kamers zijn voorzien van douche of bad, toilet en föhn, televisie, telefoon en kluisje. Deze spectaculaire reis brengt u naar de hoogste toppen van Europa, op een heel bjjzonder manier. Er zijn nameljjk maar liefst drie treinreizen inbegrepen! Een unieke manier om het Zwitserse ALpenlandschap te ontdekken is per panoramatrein van de Mont Blanc Express. U rijdt door een ruig alpenland schap en krijgt een grandioos uitzicht op de gletsjer van de Mont BLanc, de hoogste berg van Europa. De Glacier Express behoort tot één van de mooiste treinreizen ter wereld met spectacuLaire uitzichten op besneeuwde bergen en dalen. We brengen een bezoek aan de stad Montreux, de reusachtige AletschgLetsjer en Zermatt aan de voet van de eeuwig besneeuwde berg Matterhorn, het icoon van Zwitserland. Geniet van deze busreis naar Zwitserland met de meest Fantastische uitzichten die u nooit meer zult vergeten! - L A INBEGREPEN 7 hotelovernachtingen 7 maal ontbijtbuffet 7 maal diner Stadsrondrit Brig met de Simplon Express Treinrit Glacier Express (Brig - Disentis v.v.) in de panoramawagon met lunchpakket Treinrit Mont Blanc Express (Martigny - Le Chatelard) Treintje van TSsch naar Zermatt v.v. Begeleiding door chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar VERTREKDATA EN PRIDZEN 13 november459, 20,27 november479, 4 december479, 11 december€469,- 8,15,22 januari€499,- 29 januari€529,- 5 februari529>~ 12,19,26 februari549r 5,12,19 maart529-~ 26 maart549>" 2, 9,16,23, 30 april569,- Alle Fouten voorbehouden. Prijzen zjjn vanaf en per persoon. Exclusief reserveringskosten, Calamiteitenfonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13