Kahn werd in Nederland veroordeeld voor diefstal atoomgeheimen 12 Voor Nederland was Adbul Qadeer Khan een spion. In Pakistan was hij een nationale held, omdat hij zijn land met gestolen Nederlandse geheimen een kernbom gaf. Al moeten we duizend jaar gras eten, we zullen onze eigen kernbom hebben.'' Zo reageert premier Benazir Bhutto van Pakistan in 1974 op de eerste geslaagde kern proef van India. Bhutto ziet de kernproef als een enorme bedrei ging. Met aartsrivaal India zijn na de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië in 1947 bloedige oorlogen gevoerd. Een ervan, in 1971, leidde ertoe dat Oost-Paki- stan onafhankelijk werd en voort aan Bangladesh zou heten. Als India een kernwapen heeft, moet en zal Pakistan, al is het doodarm, er ook een hebben. Ab dul Qadeer Khan is het daar hele maal mee eens. Hij is een 'islamiti sche Indiër', die bij het uitroepen van de onafhankelijkheid van Pa kistan en India met zijn familie van Bhopal, waar hij in 1936 werd geboren, naar Pakistan vlucht. On derweg ziet hij ontelbare lijken van door hindoes vermoorde mos lims. Bij die aanblik zweert hij ooit wraak te nemen. Die kans komt als Khan na zijn studie in Leuven wetenschappe lijke ervaring opdoet in Neder land, in Delft en bij het Fysisch Dynamisch Onderzoek (FdO) in Amsterdam. Dat bedrijf verricht onderzoek voor de ultracentrifu- gefabriek Urenco in Almelo waar bij alles draait om het verrijken van uranium, de gewilde grond stof voor kernbommen. Bij Urenco trekt Khan de aandacht van collega Frits Veerman. De nieuwsgierig heid van de Pakistaan gaat verder dan zijn eigen werkterrein en Khan neemt gevoelige informatie C Als hij op zijn vlucht ontelbare lijken van door hindoes vermoorde moslims ziet, zweert hij wraak mee naar huis. Veerman klopt aan bij zijn directie en de veiligheids diensten, maar niet Khan maar Veerman wordt ontslagen. De klokkenluider zal de rest van zijn leven strijden voor gerechtig heid. Pas in 2020, met de erken ning van het Huis van Klokkenlui ders, zet Veerman de eerste stap naar genoegdoening. Die stap komt te laat. Hij overlijdt in febru ari van dit jaar op 76-jarige leeftijd. Khan ontkent alle aantijgingen en vertrekt na enige tijd uit Neder land. In 1983 wordt hij bij verstek veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens diefstal van atoomgeheimen, maar het vonnis wordt twee jaar later nietig ver klaard wegens vormfouten. Na zijn terugkeer raakt de ont wikkeling van kerntechnologie in Pakistan in een stroomversnelling. In 1976 verrijst er in Kahuta een la boratorium annex fabriek voor het verrijken van uranium. Zes jaar la ter beschikt Pakistan over U235, hoogverrijkt uranium voor een kernbom. In 1984 volgt de eerste 'koude proef waarbij nog geen ex plosie optreedt. In 1998 test Paki stan zijn eerste kernbom. Het complex waar Khan zijn 'wonde ren' verricht, draagt dan al zijn naam: Dr. A. Q. Khan Research La boratories (KRL). Hij woont in Is lamabad, met zijn vrouw Henny, een Zuid-Afrikaanse van Neder landse afkomst. Zij brengen twee dochters groot. Onzin Na dagen van lang soebatten in Pa kistan lukt het me in 1998 contact te krijgen met Khan. Op last van de regering moeten atoomweten schappers de buitenwereld mijden maar met de hulp een invloedrijke oud-generaal en Khans persoon lijk secretaris Islam maakt de kerngeleerde een uitzondering. Hij stemt in met een interview met deze krant. Wel schriftelijk en de Pakistaanse kerntechnologie is taboe. Al snel blijkt dat Khan vooral wil reageren op de 'onzin die in het Westen over me wordt verteld'. Hij voelt zich tekort ge- daan. ,,Heel mijn leven wordt er al met modder naar me gegooid'', al dus Khan. ,,Ik werd beschuldigd van pogingen om informatie te verkrijgen waarvan werd gedacht dat die geheim waren. Uiteindelijk werd het vonnis nietig verklaard.'' Khan bevestigt dat hij nog enkele keren in Nederland is geweest. In 1988 wordt hij als ongewenst bur ger het land uitgezet omdat hij reist met een diplomatiek pas poort onder een valse naam. ,,Daarna heb ik met toestemming van uw regering nog drie keer mijn schoonouders in Bergen op Zoom bezocht. Met een normaal paspoort onder eigen naam.'' In 2004 komt Khan internatio naal in opspraak. De beschuldigin gen van de VS dat Pakistaanse kerngeleerden atoominformatie hebben verkocht aan Iran, Noord-Korea en Libië blijken vol gens het Internationaal Atooma gentschap (IAEA) te kloppen. Khan bekent schuld en wordt op last van de eigen regering vijf jaar onder huisarrest geplaatst. ,,De eerste keer dat ik het land redde, was toen ik van Pakistan een kernmacht maakte, nu red ik het land door de schuld op me te nemen'', luidt Khans reactie. De zaak zorgt er wel voor dat de rela tie met de overheid enigszins be koelt. Voor de bevolking blijft hij ech ter een 'nationale held' en 'de va der van de islamitische kernbom'. ,,Toen Pakistan de zevende kern macht ter wereld werd, was dat niet alleen een historische gebeur tenis maar ook een moment van persoonlijke trots. Ik voelde me verlost van de belofte aan mijn land om zijn defensie onaantast baar te maken'', aldus de kernge leerde. Longklachten, na een besmet ting met het coronavirus, hebben hem nu geveld. Abdul Qadeer Khan overleed dit weekeinde op 85-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Pakistan. Voor de bevoking blijft hij een held en 'vader van de islamitische kernbom' MAANDAG 11 OKTOBER 2021 GO van zijn eigen Einstein Hans van Zon Rotterdam/Islamabad E Abdul Qadeer Khan ont ving de Nishan-I-Imtiaz, de hoogste burgeronderschei ding in Pakistan. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12