'Jammer van die hogere maandprijs, maar we kunnen het betalen' 'Ik baal als een stekker: rekening is flink hoger door nieuw contract' 9 meeste mensen hun gas- en stroom- tarief voor een jaar vastgezet, maar ook contracten voor drie en vijfjaar kwamen relatief veel voor. ,,Mensen kiezen voor zekerheid." Dat is altijd goed om te doen. Als u een eigen woning heeft, en u heeft wat geld op de bank, dan zijn er wei nig investeringen zo rendabel als het isoleren van uw huis en het installe ren van zonnepanelen. Het kan voor een rijtjeshuis zo 100 euro per maand schelen. En u helpt het klimaat er ook mee. Helaas: de slechtst geïso leerde woningen zijn vaak huurwo ningen. De overheid kan veel doen want, schrik niet, bijna de helft van de energierekening gaat naar de be lastingen (energiebelasting, opslag duurzame energie, btw). De helft?! Ja: 'De overheid wil dat u zuiniger en efficiënter omgaat met energie', zo staat het letterlijk op de site rijks- overheid.nl. Met name de belasting op gas is de laatste jaren flink ver hoogd: gas is een fossiele brandstof en het methaan dat bij de winning vrijkomt, draagt bij aan het broeikas effect. Met die belastinginkomsten kan dan weer de transitie naar een duurzame energievoorziening wor den betaald. Het kabinet heeft aange kondigd de belasting op energie tij delijk met bijna een half miljard te verlagen en donderdag kondigde mi nister Hoekstra (Financiën) aan dat meer maatregelen volgen. Aan dachtspunt: belastingverlaging komt ten goede aan iederéén. Moet de overheid zich niet vooral richten op degenen die het het hardst nodig hebben? Dat is een politieke keuze. Nóg een aandachtspunt: belasting verlaging vanwege de hoge prijzen is symptoombestrijding. We moeten uiteindelijk minder afhankelijk wor den van fossiele brandstoffen, die tot klimaatrampen leiden. En minder af hankelijk van buitenlandse leveran ciers, die ons in een politieke houd greep kunnen nemen. Diederik Samsom zei onlangs in het tv-pro- gramma Buitenhof: ,,Als we tien jaar geleden waren begonnen met ver duurzaming, hadden we nu veel minder last van die hoge prijzen ge had." Het kan alle kanten op, eerlijk ge- C In het uiterste geval kan de min ister ons vragen eenpans gerechten te maken zegd. Rusland zou extra gas kunnen gaan leveren. De Russen hebben dat echter nog niet gedaan tot nu toe, waarschijnlijk om politieke redenen. Nederland zou de winning in Gro ningen weer kunnen opvoeren, maar welke politicus vertelt dat de Groningers? Bedrijven die veel gas verbruiken zouden hun productie verder kunnen terugschroeven, zoals een aantal nu al heeft gedaan. Maar dat kost omzet en misschien ook wel banen. Als er echt een tekort aan gas dreigt, kan de overheid dat soort besluiten wel opleggen. Burgers worden pas als laatste op rantsoen gesteld, zij betalen ook relatief meer voor energie dan bedrijven. In het alleruiterste geval wordt het Bescherm en Herstelplan Gas uit de la getrokken. Het is opgesteld in 2019 en u kunt het zo lezen op rijksover- heid.nl. De minister van Economi sche zaken zal ons dan bijvoorbeeld, zo staat te lezen op pagina 48, vragen om éénpansmaaltijden te ko ken. Dat valt niet uit te sluiten. Nederland kent dankzij de liberalisering van de energiemarkt in 2004 een zeer con currerende markt, de marges van le veranciers zijn klein. Veel leveran ciers produceren bovendien zelf geen stroom - ze kopen die in bij produ centen of op de internationale ener giemarkt- en sowieso geen gas. Met de recordprijzen van nu moeten ze ineens tegen veel hogere kosten in kopen. Dat wringt met name bij klanten die hun energieprijs in het verleden langdurig tegen een lage(re) prijs hebben vastgezet. Inmiddels maakt de Autoriteit Consument en Markt (ACM) zich flinke zorgen, de toezichthouder heeft alle leveran ciers verplicht om voor 1 oktober duidelijkheid over hun leverings zekerheid te geven. Normaliter moet dat uiterlijk 1 november. In Groot-Brittannië is het al misgegaan en zijn diverse energiebedrijven fail liet: 1,7 miljoen Britten raakten hun leverancier kwijt. Volgens Ben Wol- dring, directeur/oprichter van online vergelijker Gaslicht.com is de kans dat energiebedrijven failliet gaan in ons land stukken kleiner. ,,Daar is niet alleen de gasprijs, maar ook de stroomprijs hoog. Verder speelt de brexit een rol en mogen Britse ener giebedrijven hun energieprijzen veel minder snel verhogen dan in ons land. Daar is sprake van een perfect storm." GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Wil Vis, Delft: ,,Wij betalen 192 euro per maand voor gas en licht. Best een hoog bedrag, maar niet voor een 200 vierkante meter groot appartement uit 2015 dat goed geïsoleerd is. Ons energiecontract verliep net vorige maand. Engie deed een nieuw voorstel, maar trok dat vrijwel direct weer in, waarschijnlijk vanwege de oplopende energieprij zen. Ik kreeg een nieuw aanbod, voor maandelijks 20 euro meer. Jammer, maar mijn vrouw en ik heb- gieleverancier moeten zoe ken, want anders sluit Ste- din me af. Ik zit nu bij In- nova Energie, waar ik 385 euro per maand kwijt ben, veel meer dus. Het was het goedkoopste driejaarcon tract dat ik kon vinden, ik wilde voor langere tijd ze kerheid. We balen echter als een stekker, meer dan 100 euro extra per maand is een heleboel geld en ik ben net enige tijd uit de schuldhulp. Ik moet even goed gaan puzzelen hoe we kunnen bezuinigen." ben een goed pensioen, we kunnen het betalen en beknibbelen niet op ener gie. We hebben een dubbele koelkast, een vaatwasser, een wasdroger en we gaan bei den dagelijks in bad. Dat is goed voor de stramme spieren, ik ben 78. Wel wil ik elektrisch gaan ko ken in plaats van op gas. Als ex-bouwkundige vind ik het overigens raar dat de norm voor glas nog steeds HR++ is. Stel driedubbel glas verplicht. Merkwaar dig ook dat huiseigenaren niet verplicht hun huis hoeven te moderni seren. Wie voor 2 ton een huis koopt en daar tien jaar niets aan doet, krijgt bij ver koop toch een véél hogere prijs. In Frankrijk mag verkoop enkel als de woning aan de laatste iso latienormen voldoet. Dat zou de overheid hier ook moeten eisen.'' Jurrien Hup, Rotterdam: ,,Met mijn vrouw woon ik al zeventien jaar in een stan daardflatje te Rotter dam-Zuid, bij Slinge. Helaas doet onze huurbaas niets aan isolatie, overal zitten kie ren en gaten. In de zomer wordt het bovendien bloedheet, we zitten op de bovenste verdieping pal onder het dak, en heb ik twee mo biele airco's draaien. We betalen daardoor maar liefst 256 euro per maand aan gas en licht. Of beter, betaalden, want afgelopen week ben ik door Clean Energy uit het zeer voordelige jaar contract gegooid dat ik in januari afsloot. Lang ver haal, maar er ging wat mis met een betalingsregeling en dat gebruiken ze met de hoge energieprijzen nu als smoes om op te zeggen. Ik heb daardoor op stel en sprong een nieuwe ener- F Bijna de helft van de energierekening gaat naar de belas tingen. De overheid wil dat we efficiën ter omgaan met energie. foto anp/hh Moet ik mijn woning als een haas gaan verduurzamen nu? Wat kan de overheid doen? Lekker opwekkend allemaal. Hoe zal het verdergaan? Kunnen energiebedrijven omval len en heb ik dan een probleem?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9