'Het is fijner om lief te hebben dan met het vingertje te zwaaien' Geamuseerde blik. 'Denk je dat? Is er een hogere macht die dat bestuurt?' 'Maar er is geen relatie, dat is bijgeloof. Er zijn heel veel mensen die het goede doen, maar getroffen worden door het kwaad. Door ziekte, erge dingen.' 'Nee, het is dom.' 'Daar heb je je kop voor je artikel. Laat ik het zo zeggen: ik heb niets met bijgeloof, maar ik heb ook geen behoefte daar een oordeel over te vellen. Als het jou helpt: joh. Als het jou helpt om goed te leven: ga ermee door.' Hoe maak je het onderscheid? Denkt lang na. 'Geloof en bijgeloof zijn voor mij twee heel verschil lende dingen. Vrijdag de 13de is bijgeloof, 1 Korinthe 13 is geloof, dat is het loflied op de liefde.' 'Wat ik heel mooi vind, is Micha 6 vers 8. God zegt daarin: Je kan heel ingewikkeld doen over wat je moet doen - ik heb je gezegd, mens, wat goed is, namelijk trouw zijn, recht betrachten en ootmoedig wandelen met God. Dat is eigenlijk een heel korte samenvatting van wat Hij van ons vraagt.' Geknipt voor twijfelkonten zoals jij. 'Veel duidelijker zal je het niet krijgen.' 'Maar wie bepaalt er wat goed en kwaad is? Is daar een absolute norm voor?' 'Nee, zeker niet, gelukkig niet. Maar waarom zou je respect hebben voor het leven? Nihilisten zeggen: het zijn afspraken, iemand als Lubach zegt: 'wij hebben met elkaar afgesproken elkaar niet te doden om de soort in stand te houden'. Dat vind ik armoede.' 'Ik denk dat wij de potentie hebben zondig te zijn. Ik ben er wel van overtuigd dat het kwaad in ons allemaal huist. Dat wil niet zeggen dat we allemaal ontzettend slecht zijn, maar we hebben allemaal onze strijd te leveren met ons slechte ik. Maar ik zie het niet als een noodlot. Ik denk dat dat mij helpt. Om beter te leven. Je kunt er gewoon voor kiezen om een goed mens te zijn.' Daar hoef je toch geen christen voor te worden? 'Nee. Gelukkig niet, zou ik bijna zeggen. Nou ja, ik vind het altijd leuk als mensen christen worden, maar ik vind het heel fijn dat ook niet-christenen prima mensen kunnen zijn.' Verbetert zichzelf: 'Prima mensen zijn. Ik zit daar niet somber in. Maar het is goed je te realiseren dat de mens slechte neigingen heeft. Als ik mijn portemonnee hier laat liggen, is er een gerede kans dat hij hier morgen niet meer ligt en niemand belt met: ik heb hem gevonden.' Meestal word je gebeld. 'Ja? Is daar wetenschappelijk onderzoek naar gedaan?' ging voor mensen die niet geloven en zo bedoel ik het niet. Ik denk echt dat we hier zijn om voor elkaar te zorgen, elkaar te dienen. Het christendom zou onmiddellijk uitgevonden moeten worden om dat in stand te houden. Jongens, dit is wat we een goed leven vinden. Dat het de moeite waard is om lief te hebben. Dat is een van de basis gedachten, God is liefde. Ik heb liever dat-ie blijft. Als Hij echt niet bestaat, zou het ook niet uitmaken als ik jou nu dood maak.' 'Nee, maar dat is wel de conse quentie van stel dat God niet bestaat en dat goed en kwaad niet bestaan.' 18 Dat is mijn ervaring. Als je zelf altijd netjes dingen terugbrengt, komt dat bij je terug. Haha, touché, karma misschien. Wie goed doet, goed ontmoet. Is bijgeloof erg? Dus geloof is goed, maar bijgeloof is dom. Is dat niet hetzelfde dan? Vind je dat de mooiste passage uit de Bijbel? Voor mij bestaan goed en kwaad toch ook? Je hoeft niet christelijk te zijn om 'je zult niet doden' serieus te nemen. Is een mens dan van nature kwaadaardig? Hè? Ik denk dat toch ook niet over jou?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98