Tijs van den Brink 'Liefde. Aandacht. Warmte. Het zijn heel softe termen, maar ik denk dat mensen altijd gevoelig zijn voor mensen die om ze geven. Het is ook fijner om lief te hebben dan met het vingertje te zwaaien.' Vanaf 11 oktober presenteer je zes nieuwe afleveringen van Adieu God? Dat is een thema waar je zelf ook mee worstelt? 'Ik ben niet van de afdeling granie ten zekerheden. Ik vind het van belang daar eerlijk over te zijn. Ik heb niet een pakketje van geloofs waarheden van 'zo zit de wereld in elkaar, zo is hij ontstaan, en God heeft een plan met mijn leven'. Dat dacht ik 25 jaar geleden nog wel.' Wat was Zijn plan toen? 'Dat wist ik niet precies, maar ik dacht wel dat er een plan was. Maar als dat waar is, zijn er wel heel veel slechte plannen gemaakt. Ik geloof wel dat Hij mij gemaakt heeft en mij talenten heeft gegeven, maar het is aan mij om er iets van te maken. Tegelijkertijd: ik ben nog nooit weggereden bij een Adieu God?-gesprek met het idee: ik ben jaloers op de persoon die het losgelaten heeft. Snap je? Er is echt een overtuiging dat Hij bestaat, dat Hij me ziet. En van mij houdt. Dat zit heel diep. Zonder dat dat nu leidt tot simpele zekerheden als: er is een hemel, en die gaat erheen en die gaat naar de hel.' Je had een gesprek met Arjen Lubach en Johan Derksen en die zeiden: Tijs, je bent niet goed wijs, je gelooft toch ook niet in kabouters? 'Kijk, het is natuurlijk ook waar jij jezelf mee voedt. Als ik me open stel voor deze boodschap - je bent gek want je gelooft in kabouters, dan gaat dat me beïnvloeden. Ik kan mijn geloof echt wel dood laten gaan. Als ik er niks meer aan doe, nooit meer naar de kerk ga, nooit meer in de Bijbel lees - daar wordt het dan niet beter van. Dus ik ga een keer extra. Wat je aandacht geeft, groeit. Zo simpel is het.' Denkt na. 'Niet eng, want het maakt dat ik verantwoordelijk ben voor wie ik ben en wat ik denk. Dat vind ik heel fijn. Ik vind het fijn dat ik geen trekpop ben en dat ik zelf moet nadenken en zelf een gewe ten heb en hier mag leven op een manier waarvan ik denk dat het goed is.' 'Stel dat dit hele restaurant vol zit met mensen die niet geloven en die blijven tegen me aan praten. Ik denk niet dat ik daar onbewogen uitkom. Dan is het: toch nog maar eens goed over nadenken. Ik denk ook niet dat ik gelovig zou zijn geworden als ik in een niet-gelovige omgeving was opgegroeid. Stel dat jouw hele vriendenkring gelovig zou zijn en dat op een sympathieke manier zou uitleven. Zou dat je niet aan het twijfelen brengen?' 'Ha, ja, eerst zien, dan geloven. Filemon Wes- selink zei: als Hij nu één keertje zou verschijnen. Maar Jezus is een keer gekomen, hè. Een tijd geleden. Hij is een keer verschenen.' 'Dat kan ik niet bewijzen, maar dat Jezus heeft bestaan lijdt ook wetenschappelijk weinig twijfel. Het is een sterk verhaal, maar wel een verhaal dat al héél lang meegaat en heel veel mensen heeft geïnspireerd.' 'In de kerk wordt ervan uitgegaan dat God bestaat. Dat is het uitgangspunt. Ik zou het fijn vinden als dominees zich vaker realiseren dat er ook gemeenteleden zijn die zich afvragen of dat wel zo is. Dat ze meer hun best moeten doen die kloof te overbruggen. Ik zit er soms ook met dat gevoel... joh, help me effe, trek me over de streep.' Lange stilte. 'Lastig Er wordt vaak vanuit een Bijbeltekst gepreekt en soms zou een dominee een stap meer moeten zetten en tegen mij zeggen: het is een raar verhaal, hier was iemand ziek, die was blind en Jezus kwam langs en hij kan weer zien. Er zijn mensen die denken: dat kan niet, dominee. Jona drie dagen in die walvis en dan levend er weer uit. help me effe. Benoem dat je snapt dat het voor mensen een raar verhaal is. Sla die brug. Dan voel ik me serieus genomen.' 'Dat is die dominee Hendrikse in Zeeland. Hij zei: God bestaat niet, althans niet op de manier waarop een appeltaart bestaat.' God is natuurlijk ook geen appeltaart. 'Nee, God is géén appeltaart.' Lacht. 'Ha, dat zou groot nieuws zijn. Ook voor Op1.' Dan serieus: 'Maar het zou heel bloot voelen. En leeg. Dat klinkt misschien als een beledi- Hoe overtuig je mensen dan? Vind je het een enge gedachte dat je zou kunnen afdwalen? Je zegt: ik ben geen trekpop, maar als iemand de hele tijd tegen jou zegt: je gelooft in kabouters, ga je toch twijfelen. GEBOREN Nijkerk, 5 augustus 1970 STUDEERDE aan de Evangelische School voor Journalistiek in Amers foort EERSTE BAAN Friesch Dagblad. In 1996 in dienst van de EO als chef van de politieke redactie PRESEN TATOR van onder meer Twee Vandaag, Netwerk, Uitgesproken, Knevel Van den Brink RECENT God, Jesus, Trump!, NieuwLicht, Op1 en Dit is de Dag (radio). Adieu God? begint maandag met Adriaan van Dis, daarna zijn onder anderen Natacha Harlequin en Martijn Koning te gast PRIVÉ gehuwd, vader van drie kinderen van 22, 19 en 14 jaar Ik zou zeggen: laat eens zien dan. Hoe weet je dat? Je zei in een interview dat je tijdens een kerk dienst weleens probeert te luisteren met de oren van iemand die niet gelooft. Wat heb je nodig dan? Er was die dominee die zelf zei dat hij niet meer geloofde. Stel dat morgen alle kranten openen met: Hij bestaat niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96