'Met Op1 wil ik mensen een beetje informeren, en dan liefst vrolijk naar bed' dacht Tijs van den Brink, dat heb ik lang niet gehoord. Uitgerekend op de dag van zijn zilveren jubileum bij de EO, 1 augustus 2021, wist Rutger Castri- cum hem te raken waar het een beetje pijn deed. Of eigenlijk een beetje boel pijn. De PowNed-gast- heer riep dat hij moeite had met Van den Brink als presentator bij Op1, gezien 'zijn dubbele agenda'. Journalist én christen, dat ging toch niet samen? Van den Brink kan er nog boos over worden. 'Ik ga hem binnen kort vragen: hoe bedóél je?' zegt hij op het terras van een restaurant in Hilversum. Zijn gezicht plooit zich in een vraagteken. 'Ik dacht: nu doe ik 25 jaar mijn best om te laten zien dat ik met open vizier journalistiek bedrijf en dan nog krijg ik dit te horen. Als hij denkt dat ik stiekem mensen zit te beke ren... ik kan dat helemaal niet en ik wil dat helemaal niet.' 'Naar mijn gevoel is dat een stuk minder dan vroeger. Dat beschul digende vingertje, die missie- journalistiek is allang weg bij de EO. Daarom vind ik zijn opmer king irritant. Ik heb het één keer eerder meegemaakt, toen ik werd gevraagd bij Met het oog op morgen. Medepresentator Jan Tromp kwam ook met die bekeringsvrees. Had-ie het met Paul Witteman besproken, en die antwoordde: nee hoor, dat doet Tijs niet. Toen was het goed.' 'Op een bepaalde manier iets aanvliegen: dat vind ik niet erg. Als ik het met iemand heb over voltooid leven, dan vind ik het juist heel gezond dat in een pluriforme samenleving vanuit verschillende hoeken vragen worden gesteld. Dat vind ik een meerwaarde van de publieke omroep. Dat is wat anders dan dat ik valse reportages maak waarin ik zeg dat er veel artsen zijn die stiekem mensen euthanaseren en dat het helemaal misgaat. Zo werk ik niet, zo ben ik niet. Ik ben gekleurd, ik heb een levensovertuiging, absoluut, maar ben wel fair.' Die eerste augustus was Van den Brink exact 25 jaar in dienst bij de EO, en in die kwart eeuw is hij uitgegroeid tot een van de beeld bepalende gezichten van de omroep. De jubilaris vierde zijn feestje met een seminar waarin de vraag centraal stond hoe het nu verder moest met de EO in het algemeen en met hem als gelovig journalist in het bijzonder. Wat opviel: zijn gasten, oud-EO-collega's die naar andere media waren uitgewaaierd, hunkeren naar meer diepgang op tv. Maak een programma met lange gesprekken over God, sugge reerden ze, of interviewprogram ma's van een uur. Op1 vonden zijn genodigden 'minder interessant'. Van den Brink vertelt het onom wonden, zoals hij zelden een blad voor de mond neemt. De presen tator snapt de kritiek wel, zegt hij, maar deelt die niet. 'Ik hou van diepgang, maar ben ook een nieuws- junk. En je wilt op dat tijdstip een programma maken dat mensen een beetje informeert over wat er die dag is gebeurd, en dan liefst vrolijk naar bed. Wat we nu doen, vind ik wel gepast voor dat moment.' Verbaasd: 'Ik schijn veel aardiger te zijn geworden. Op het sympo- 14 Hij verwoordt een sentiment dat nog wel leeft: een EO-journalist kan niet objectief zijn. Toen antwoordde jij: Zo waarlijk helpe mij God Almachtig. Lacht smakelijk. 'Maar hoe kun je denken dat ik überhaupt iemand van mening of inzicht kan laten veranderen?' Misschien kun je luisteraars niet bekeren, maar wel indoctrineren, door sommige onderwer pen op een bepaalde manier aan te vliegen. Abortus, euthanasie, homohuwelijk, om de klassiekers maar te noemen. Ben je in de afgelopen 25 jaar veranderd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94