m MM iifa 8 En daar is ineens die mail van de energie leverancier: uw termijnbedrag wordt fors verhoogd. Wat is er aan de hand met de energieprijzen? En wat kunnen we zelf doen? VRAAG EN ANTWOORD De energieprijzen stijgen hard, door een samenloop van omstandig heden. De economie herstelt zich na corona, niet alleen in Nederland, maar tegelijkertijd in heel Europa én in de VS én in Azië. Daardoor neemt de vraag naar energie, met name gas, toe. De productie van energie blijft juist achter. Nederland is zoals be kend vrijwel gestopt met aardgas winning in Groningen. Duitsland is gestopt met kernenergie na de ramp in Fukushima. Rusland - dat in 40 procent van de Europese gasvraag voorziet - zegt niet meer te kunnen leveren momenteel. De meest ver vuilende kolencentrales zijn gesloten in de strijd tegen klimaatverande ring. En de voorraden houden niet over: door een koud voorj aar in Eu ropa en een hete zomer in Azië ston den de verwarming hier en de airco's daar een standje hoger. Ze lopen al sinds begin dit jaar op, maar de afgelopen weken zijn ze geëxplodeerd. Elektriciteit is acht keer duurder dan een jaar geleden, gas zelfs tien keer. Nu waren de prij zen vorig jaar laag, omdat de econo mie wereldwijd was getroffen door de coronacrisis en er dus weinig vraag was. Maar gas is op dit moment zeker drie keer zo duur als in eerdere dure periodes de afgelopen tien jaar. Dus ja, dat is nogal wat. De vraag is vooral wanneer. Dat hangt af van uw energiecontract. Wie zijn tarief voor één of meer ja ren heeft vastgezet, merkt pas iets als Opjaar- basis kan een gemiddeld huishouden zomaar 500euro extra kwijt zijn het huidige contract afloopt. Heeft u niets vastgelegd, dan betaalt u net als ongeveer de helft van de Nederlan ders een variabel tarief, dat meebe weegt met de prijzen op de wereld markt. Dit tarief wordt traditiege trouw op twee momenten in het jaar aangepast, op 1 juli en 1 januari. Voor lopig betaalt u dus het tarief van 1 juli, waarin de prijsverhogingen van de afgelopen drie maanden nog niet in meegenomen zijn. Per 1 janu ari zal dat fors meer worden. Op jaar basis kan een gemiddeld huishouden zomaar 500 euro extra kwijt zijn aan energie. En dat is gemiddeld. Woont u in een tochtig huis en zet u de ther mostaat toch op 20 graden, dan kan dat zo het dubbele worden. Waar schijnlijk maken energiebedrijven de nieuwe tarieven al eind oktober of begin november bekend, dan weten we wat ons te wachten staat. Het is niet gebruikelijk, maar als u een variabel contract heeft, mag het wel. Twee kleinere energieleveran ciers hebben het afgelopen week al gedaan. Let op: het termijnbedrag is niets meer dan het voorschot dat u maandelijks betaalt op de eindafre kening. De hoogte is een schatting op basis van uw eerdere gebruik en de verwachte energieprijs. De eind afrekening is gebaseerd op uw daad werkelijke verbruik en de daadwer kelijke prijs. Normaal wordt het ter mijnbedrag jaarlijks aangepast. Maar het kan ook tussentijds, als uw leve rancier ziet dat of uw verbruik of de energieprijzen mee- ofjuist tegen vallen. Dat nu leveranciers het ter mijnbedrag tussentijds fors verho gen brengt de energiecrisis akelig dichtbij. Nee hoor. Bij sommige leveranciers kunt u het termijnbedrag online ge woon zelf veranderen, bij andere moet u schriftelijk vragen de verho ging ongedaan te maken. Doet het bedrijf dat niet, dan kunt u bezwaar maken. Maar uiteindelijk betaalt u wel de energie die u verbruikt. Of nu, in een verhoogd termijnbedrag. Of straks, bij de jaarnota. Er zijn ook consumenten die zélf al hun ter mijnbedrag hebben verhoogd, om nare verrassingen later te voorko men. Addertje onder het gras: als uw leverancier onverhoopt failliet gaat, krijgt u eventueel te veel betaald geld waarschijnlijk niet meer terug. Als u afgelopen jaren niet van ener giebedrijf bent gewisseld en uw energietarieven ook niet voor langere tijd heeft vastgezet, dan heeft u een variabel contract. Voordeel daarvan is dat u het maandelijks kan opzeggen. De energiemarkt is sinds 2004 geli beraliseerd, zoals dat heet, en in Ne derland zijn er al ruim zestig aanbie ders die allemaal naar de gunsten van huishoudens dingen. Overstappen kan een gemiddeld huishouden hon derden euro's per jaar opleveren. Al leen, in de huidige situatie met in eens sterk oplopende prijzen is de si tuatie ronduit onduidelijk geworden, ook voor de leveranciers zelf. De chaos op de energiemarkt is in middels zo groot dat online vergelij- kers Nederlanders adviseren om even niet over te stappen. Een advies dat compleet tegen hun verdienmo- del en bestaan ingaat. Of het verstan dig is het tarief vast te zetten, is een lastige vraag, niemand weet of, en zo ja, hoe ver de gasprijzen nog zullen oplopen. Duidelijk is wel dat veel Ne derlanders tariefstijgingen proberen voor te blijven. Zo zag onlinevergelij- ker Independer vorige maand het aantal afgesloten energiecontracten met liefst 40 procent toenemen. ,,Echt een uitzonderlijke piek, zeker nu bijna iedereen dat in de laatste da gen van september deed", stelt Joris Kerkhof, energie-expert bij Indepen der. Volgens Kerkhof hebben de ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO Plots stijgt de energieprijs Wat nu? Hans Nijenhuis en David Bremmer Wat is er aan de hand? De prijzen stijgen, maar hoe hard? Wat merkt ik daar zelf van? u FOTO'S GETTY IMAGES, ANP HOLLANDSE HOOGTE - Mijn energieleverancier ver hoogt het termijnbedrag nu al, mag dat? Moet ik die verhoging zomaar accepteren? Variabel of vast contract, hoe weet ik wat ik heb? Is het verstandig om mijn energie tarief vast te zetten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8