iviVA La Frida! 'Kun jij nog staand je broek aantrekken?' 'Omdat ik ervaringsdeskundige ben. Ik zie om me heen dat de wereld van mensen die met pensioen gaan, kleiner wordt. Dat geldt ook voor Eduard. Ikzelf geloof dat met pensioen gaan geen goed idee is, tenzij je zwaar werk hebt gedaan. Mijn geestelijke gezondheid knapt ervan op als ik blijf werken, blijf verzinnen. Aan Eduard merk je dat hij niet echt eenzaam is, maar wel sociale contacten heeft verloren. Dat proces, dat ik veel zie gebeuren, wilde ik beschrijven, naast andere verschijnselen die ouderdom met BIJPRATEN zich meebrengt. Maar wel geestig, ik geloof niet in dat bloedserieuze.' 'Als je er met humor naar kijkt. Op donderdag heb ik een borreluurtje met zeven zeventig-plus mannen. Onlangs nog hadden we het over vragen als: kan jij nog in een ligbad? Er was er een die zei: ik heb dit een halflaar geleden voor het laatst gedaan en ben twintig minuten bezig geweest om eruit te komen. Maar ook: kan jij nog staand je broek aan trekken? We hebben dan tranen in onze ogen van het lachen. De reactie die ik over het algemeen op mijn boek krijg, is dat het zowel vermakelijk als een beetje droevig is. Een mooie beschrijving van het proces van het ouder worden, en bovendien de essentie van humor.' MEZZA 9 IN DE ZOMER VAN 1954, acht dagen voordat ze stierf, schilderde de Mexicaanse kunstenaar Frida Kahlo haar laatste werk. Op het doek met watermeloenen schreef ze in groteletters Viva la Vida. Kahlo vierde het leven, hoewel dat niet over rozen ging. Op haar zesde kreeg ze polio, ze trouwde met een overspelige man, kreeg miskramen en kampte met complexen. Haar verdriet schilderde ze van zich af in expressieve schilderijen. drentsmuseum.nl HENK SPAAN (70) schreef Stappen tellen, waarin Eduard (eveneens 70) zich in zijn seniorenwoning verwondert over zijn leven in het algemeen en het ouder worden in het bijzonder. Waarom wilde u een roman schrijven over ouder worden? Zit er humor in ouder worden? Stappen tellen verschijnt op 15 oktober bij Ambo Anthos 20,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 89