Heleen van Royen De eerste keer dat ik oma werd kan ik me nog goed herinneren, want het is niet heel lang geleden. Wat heb ik in die tijd een hoop tranen geplengd. Het begon toen Olivia me vertelde dat ze zwanger was: ik bleef maar snikken. Daarna toen ze me vroeg of ik de voogd van de baby wilde worden, mocht er iets met haar en haar vriend gebeuren. Een eervol verzoek, maar een ellendige gedachte. Ogen op sap. Toen in juli vorig jaar na een langdurige bevalling het verlossende telefoontje kwam - hij is geboren, moeder en kind maken het goed - stortte ik me snikkend in de armen van Bart. De huilpartij ontaardde al snel in een vrijpartij. Geboorte en dood maken altijd iets primairs in me los. Die avond mocht ik kennismaken met Spencer, samen met zijn grote broers Dominic en Logan, mijn bonus kleinkinderen. Geen tranen, alleen maar met grote ogen staren naar het gave gezichtje dat nog helemaal nieuw voor me was. Wat was hij klein. Wat straalden zijn ouders. Zoveel vreugde in en om het kraambed. 'Ik ken je nog niet, maar ik weet nu al dat ik heel veel van je ga houden,' sprak Logan plechtig. Hij had het niet beter kunnen verwoorden. Precies een jaar later mag Spencer op zijn eerste verjaardagsfeest een kadootje uitpakken. Olivia helpt hem erbij. Het is een fotoboekje. Op de voorkant prijkt Spencer die met een tandeloze lach een echo-foto in zijn hand houdt. Spencer wordt grote broer! luidt de titel. Het duurt even voor het kwartje valt bij alle aanwezigen. 'Hè?' 'Wat?' 'Nu al?' wordt er geroepen. De meesten blijven echter stil. Ik heb mijn handen in verbijstering voor mijn mond geslagen. Werkelijk? Nog een baby? Weer oma? Twee kleinkinderen? Ik ben nog helemaal niet klaar met Spencer. En waar ga ik deze laten? Ik heb maar één bedje. Uiteraard werd het verrassingsmoment gefilmd. Olivia laat me later enigszins verbolgen zien dat het zeker een minuut duurt voordat iemand opstaat om haar te felici teren. Sterker nog, je hoort haar zelf als eerste 'gefelici teerd' tegen haar familieleden zeggen, omdat niemand anders op dat idee komt. Degene die uiteindelijk opstaat om Pieter en haar te omhelzen, ben ik, dat dan weer wel. 'We waren allemaal gefixeerd op de jarige,' verontschuldig ik me namens iedereen. 'En je had het iets te ingewikkeld gemaakt, een soort drietrapsraket. Spencer pakte een boek uit over iemand die voor ons nog niet bestond. Op de cover stond een echo, die wij nog niet hadden gezien. Als je gewoon met een zwangerschapstest had gezwaaid, hadden we het waarschijnlijk eerder begrepen.' 'Die echo had je wel al gezien,' zegt Olivia schouderopha lend. 'Spencer hield zijn eigen echo vast. De echo van deze baby had ik nog niet toen ik het boekje liet drukken.' 'Dat bedoel ik. Nodeloos ingewikkeld.' Olivia is inmiddels twintig weken zwanger. Alles gaat goed. Spencer is middenin de pandemie geboren, zijn broertje hopelijk in de staart ervan. Wat is hij welkom. Wat zullen we van hem houden. Laat die tranen maar weer komen. Ik ben er klaar voor. 5 s MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (25) en oma van Spencer (1 jaar) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. Ik ken je no^ niet, maar ik weet nu al dat ik van je a houden LU 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87