Spirituele seance op kinderkerkhof verbijstert vader COA-baas Schoenmaker wil langjarige contracten met gemeenten 7 De asielopvang in Nederland zit propvol. ,,We hebben zeker nog een paar weken hotels en cruiseboten nodig om plekken te kunnen bieden", zegt Milo Schoenmaker van COA. In aanmeldcentrum Ter Apel moesten nieuw aangekomen asielzoekers deze week de nacht doorbrengen op stoelen omdat alle bedden bezet waren. On dertussen bellen COA-medewerkers stad en land af of hotels nog bedden hebben voor de komende weken. En schiet defensie te hulp door kazernes beschikbaar te stellen. De asielopvang zit weer in een cri sis. Vier oorzaken zijn aan te wijzen. Een (plotse) stijging van het aantal nieuwe asielzoekers, nareizende fa milieleden van mensen die hier al een vergunning hebben (vooral uit Syrië), de honderden evacués uit Af ghanistan en verder kunnen asielzoe kers die al een verblijfsvergunning hebben niet doorstromen naar een woning buiten het azc. De 30.000 be schikbare bedden zijn bezet. ,,We doen er alles aan om crisis- noodopvang op veldbedden in sporthallen te voorkomen, daar wer ken onze mensen echt keihard aan", zegt Milo Schoenmaker, sinds 2019 bestuursvoorzitter van het COA. ,,Maar we zijn er de afgelopen weken wel dichtbij geweest en het gevaar is nog steeds niet geweken." Wat is de actuele stand van zaken? ,,We zijn hard bezig tijdelijke extra opvangplekken te vinden: in hotels en op cruiseschepen. Vanaf begin no vember komen er grote noodop- vanglocaties beschikbaar, de Fries landhallen in Leeuwarden, de Jaar beurs in Utrecht. We moeten door deze voor bewoners en COA-mede- werkers zeer zware periode heen. Het is scherp aan de wind." Tijdens de vluchtelingencrisis van 2015 was er maanden paniek door een beddentekort. Hoe kan Neder- Dit voorjaar hebben we alle gemeenten een brief gestuurd. Maar ze voelden de urgentie niet zo land nu weer in deze situatie zijn beland? U en uw voorganger waar schuwden dat het COA meer reser vecapaciteit moest krijgen. ,,We hebben vaak aan de bel getrok ken. In november 2019 hebben we ge zegd dat we 5000 extra plekken nodig zouden hebben, 400 per provincie, maar is niet van de grond gekomen. In maart 2020 hadden we al noodop vang klaar, maar hebben we die niet hoeven gebruiken omdat de asielin- stroom stil kwam te liggen door de coronapandemie. Toen dit voorjaar de internationale reisbeperkingen werden versoepeld is aan alle ge meenten een brief gestuurd. Maar de gemeenten voelden de urgentie niet zo. Dat is het grote verschil met de crisis van 2015: toen zag iedereen de beelden van grote groepen mensen die naar Europa trokken. Deze keer is het een sluipend proces geweest." ,,In augustus hebben we gezegd: dit kunnen wij niet meer hebben. Toen is defensie ingesprongen. Die hebben groepen Afghanen opgevangen op de kazernes in Harskamp en Zoutkamp. De opvang in Harskamp wordt nu verlengd." maken. Als twintig gemeenten dat zouden doen, zijn wij alweer gehol pen." ,,Als je opeens noodopvang moet re gelen in evenementenhallen, hotels en cruiseschepen is dat duur. Ik weet nog niet welke bedragen we daar nu aan kwijt zijn, maar we moeten het niet zo meer willen. We willen wel een stabiele op vangcapaciteit in de azc's, met lang jarige contracten met gemeenten. Niet steeds azc's die open gaan, slui ten en dan weer open moeten. Als voormalig burgemeester weet ik hoe veel onrust dat kan opleveren. Het zou ook fijn zijn als het nieuwe kabi net er een haakje voor heeft in het nieuwe regeerakkoord." De seances vonden plaats in het donker na sluitingstijd van het kerkhof. De burgemeester van Amersfoort betuigt spijt over het gedoogde ritueel. De seances kwamen aan het licht nadat een vader na het bezoek aan het grafvan zijn zoontje op een pad bij de kindergraven een filmcamera vond. Omdat hij geen personeel kon vinden, nam de man het appa- raat - dat hij aanzag voor een wild- camera - mee naar huis. Om te weten of er behalve dieren ook bezoekers waren gefilmd, be keek hij de opnames. Hij zag tot zijn ontzetting een aantal volwassenen bij de graven van het Kinderhof, kennelijk in een poging de geest van een gestorven kind op te roe pen. De seances vonden op twee dagen plaats, valt op te maken uit de beelden. Begraafplaats-directeur Wilco Plaggenborg heeft de man in een reactie laten weten dat de nachte lijke bijeenkomst plaatsvond met zijn toestemming. De vader stuurde daarop een e-mail naar het Amers- foortse college van b en w en de fractievoorzitters in de gemeente raad. ,,Is dit hoe er in Amersfoort wordt omgegaan met onze overle den dierbaren?'', stelt hij. ,,Het idee dat mensen 's nachts tussen de kin dergraven verblijven om geesten op te roepen, is heel onprettig en com- Is dit hoe men in Amersfoort omgaat met onze overleden dierbaren? pleet onacceptabel voor nabestaan den." Burgemeester Bolsius laat na enig aandringen weten dat het gaat om opnames van 'een groep mensen die onderzoek doet naar spirituele energieën van overleden mensen'. ,,De begraafplaats gaftoestemming mits onder begeleiding van een medewerker. Eén van de plekken waar ze die avond zijn geweest, is bij het Kinderhof. Achteraf gezien had er beter geen toestemming ge geven kunnen worden.We hebben ons onvoldoende gerealiseerd dat we hiermee naasten van overlede nen zouden kwetsen. Vandaar dat dit niet nog eens zal gebeuren." - Marco Willemse GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Cyril Rosman Den Haag - Milo Schoenmaker, directeur COA De bedden op de azc's waren al bijna allemaal bezet en toen kwa men er ook nog opeens honderden Afghanen. Het cynische is: het COA heeft plek zat. Op de azc's zitten bijna 11.000 statushouders die al een woning buiten de opvang hadden moeten hebben. Gemeenten kunnen hen niet plaatsen door de woningnood. ,,Wij zouden het niet erg vinden als gemeenten meer doorpakken. Dat kan ook door statushouders tijdelijk in een hotel op te vangen of een leeg staand gebouw snel bewoonbaar te Als deze crisis voorbij is, hoe wilt u dan voorkomen dat er over een paar jaar weer een nieuwe is? AMERSFOORT Leden van een spiritueel ge nootschap hebben op de open bare begraafplaats Rusthof in Amersfoort met medeweten van de directie geesten van overle den kinderen proberen op te roepen. - Vader van overleden zoontje Het Kinderhof op begraafplaats Rusthof. FOTO AD [tijjjijjjji G In Amster dam worden gevluchte Af- ghanen we gens tekort aan plaatsen tijdelijk opge vangen in een marineka zerne. foto anp 'Opvang op boten en in hotels moeten we niet meer willen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7