Minimaalfull hd, verstelbaar en liefst met USB-C De ene monitor is de andere niet. Van superbreed tot loeischerp, van uitgekleed tot exorbitant geprijsd. Wie door de vele pixels het bos niet meer ziet, kan te rade gaan bij Tweakers' Friso Weijers. Hij testte meer dan veertig exemplaren voor deze techsite. 26 erug naar kantoor? Dat geldt niet alleen voor veel werknemers, maar ook voor het kantoorspul dat tijdelijk op de thuiswerk plek stond. Als je voor thuis ook een goede monitor wilt aanschaffen, waar moet je dan rekening mee houden? Een goede vraag voor Friso Weijers, die voor Tweakers moni toren doorlicht in zijn testlabora torium. Voor zijn belangrijkste tip hoefje geen techneut te zijn die de complete specificatielijst kan oplepelen: ga bij twijfel voor het maatje meer. ,,De slechtste beslissing bij een nieuwe monitor is dat je er eentje met een te klein scherm kiest. Let daarbij ook op de resolutie. Die zou minimaal/Ull hd moeten zijn: 1920 bij 1080 pixels dus. Staat er WQHD op de doos, dan heeft de monitor dezelfde i6:9-beeldver- houding, maar meer pixels: 2560 bij 1440 om precies te zijn. Die extra pixels zijn welkom, want dan kun je op het scherm met gemak twee goed leesbare vensters naast elkaar zetten. Kan je pc de resolutie aan? Met een 4K-monitor ga je nog een stap hoger met het aantal pixels (3840 x 2160). Let altijd op de opgege ven hoeveelheid pixels. Aan een heel groot scherm met een laag aantal pixels heb je in de praktijk niet zo veel.'' Waar je óók niet zo veel aan hebt, is een supergeavanceerde monitor als je nog een antieke pc hebt. Weijers: 'Een ultra wide scherm biedt veel ruimte, maar is relatief duur' „Voordat je een monitor aanschaft, is het dus zaak om te controleren of jouw computer dat wel trekt. Een recente desktop-pc heeft geen pro blemen met een ultrahoge resolutie, maar een wat oudere budgetlaptop kan zo'n hoge resolutie mogelijk helemaal niet uitsturen.'' Ultrawide is in opmars Een type monitor dat aan populari teit wint, is de ultrawide. Vijfjaar geleden betaalde je daar nog de hoofdprijs voor, tegenwoordig zijn de goedkoopste al voor 400 euro te sco ren. Het voordeel van een ultrawide scherm is de riante werkruimte. ,,Mijn eigen monitor is een ultra wide. Met een beetje passen krijg ik daar drie aparte vensters naast elkaar.'' Dan heb je bijvoorbeeld een Word-document, een internetbrow- ser en een Excel-sheet in één over zicht. Het kan nóg breder. Met een zoge noemde superwide kun je zomaar een bureau in de volle breedte vullen. Voor zijn eigen werkplek koos Weijers voor een goedkopere optie: naast zijn ultrawide staat nog een standaardmonitor. ,,Daarop heb ik Slack open, een app om met mijn col lega's te communiceren." Is dat ook niet voor veel andere kantoorsituaties een handig scenario: twee monitoren, verbonden met een en dezelfde computer? ,,Zeker'', beaamt Weijers. ,,Een ultrawide is re latief duur voor wat je ervoor krijgt. Twee losse monitoren zijn vaak goed koper. Alleen zit je dan wel tegen een zwarte rand in het midden aan te kij ken, dat is niet fraai. En als je ook weleens een game op je computer wilt spelen, is het geen gezicht.'' Monitor met USB-C-poort Een absolute trend in monitorenland is de USB-C-monitor. Ideaal voor laptops die ook een USB-C-poort hebben, want in het optimale geval hoefje die dan maar met één kabel met de monitor te verbinden om beeld en geluid door te geven en stroom te ontvangen. Helaas is er ook een addertje onder het gras. ,,Elke USB-C-poort oogt identiek, maar sommige hebben een mindere func tionaliteit, waardoor de laptop bij voorbeeld alsnog met een aparte stekker in het stopcontact moet of het monitorbeeld op zwart blijft.'' De gebruikte schermtechnologie is voor het leeuwendeel lcd, maar ook daarin zijn verschillen. ,,IPS-panelen hebben doorgaans de breedste kijk hoek, VA-panelen het grootste con trast. De eerste is daardoor geschikt voor beeldbewerking, terwijl je op het tweede type prettiger naar films of series kijkt.'' En oled-schermen, die in tv-land aan een opmars bezig zijn? ,,Oled is nog totaal niet relevant in de moni- tormarkt, er zijn misschien twee modellen die dat hebben. Die geven een fenomenaal beeld, maar er hangt ook een prijskaartje van rond de 4000 euro aan.'' Bekijk ook de achterkant Vergeet bij het kiezen van een moni tor niet te kijken naar de kant die je normaliter geen blik waardig gunt: de achterkant. ,,Vanuit ergonomisch oogpunt wil je een in hoogte verstel bare voet, het liefst eentje die je kunt kantelen en van links naar rechts of een kwartslag kunt draaien. Fabri kanten laten bij budgetmodellen zo'n verstelbare voet graag weg om de prijs te drukken. Als je toch naar de achterzijde kijkt, check dan meteen of daar zogenaamde Vesa-schroefga- ten zitten. Die heb je nodig als je de monitor met een beugel aan de wand wilt bevestigen. Niet elke monitor heeft die.'' Beste betaalbare monitor Beste ultrawide monitor Beste USB-C-monitor ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO Fijne monitor voor thuis ANTON DAMEN - FRISO WEIJERS LG 27UL500-W, €230 O 4K-resolutie O mooie allrounder O prima kleurweergave O niet in hoogte verstelbaar O geen luidsprekers of USB-hub LG 35WN75C, €530 O hoog contrast O USB-C-aansluiting O geschikt voor gamen O beperkte horizontale kijkhoeken liyama ProLite XUB2792QSN-B1, €330 O WQHD-resolutie O erg goede kleurweergave O erg zuinig O uitgebreide USB-hub ingebouwd O minimale helderheid is vrij hoog c Meer monitoren, meetgegevens en aanraders? Check de Monitor Best Buy Guide op tweakers.net/ reviews/9264

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74