Rugzakken voor een of meerdere dagen eropuit De smaak van het wandelen te pakken? Ook de herfst(vakantie) leent zich prima voor een dagje bos, weekendwandeling of huttentocht. Zorg wel voor een goede rugzak. Reisjournalist Nanda Raaphorst geeft tips. 24 Voor langere tochten met veel bagage. Heeft heup- en schouderban den met zwaardere polstering (vul ling om drukpunten te voorkomen) en meer vakken en verstelmogelijk- heden. Bij een vol bepakte 75+-rug- zak draag je al gauw 18 kilo of meer mee, wat hoge eisen aan het draag- comfort met zich meebrengt. De alleskunner: 40 liter Populair op meerdaagse tochten is de 40-liter rugzak. Niet té groot - spul len moeten niet gaan schuiven - maar groot genoeg om nog een licht gewicht kampeeruitrusting mee te nemen. Outdoorexpert Gijs Loning: ,,Ga je serieus en vaker een dag wan delen, kies dan voor een dagrugzak met gepolsterde schouderbanden en een heupband. Die verlicht de last en voorkomt slingeren.'' De rugzak onder de loep Lang niet alle dagrugzakken, maar wel de meeste trekkingrugzakken, hebben een frame. Dat geeft stevig heid en verdeelt de last. Het gros van de trekkingrugzakken heeft een lichtgewicht frame van aluminium, carbon, kunststof of hout. De meestgebruikte rugpanden zijn het rugpand 'op de huid' en het rug pand dat ventileert, waarbij een strakgespannen gaas (of de gekromd gevormde rugzak zelf) zorgt voor ruimte tussen zak en lichaam. Een rugzak op de huid kan zweteriger zijn, maar een voordeel is dat je één bent met je rugzak. Dat is beter voor de balans. Eén type trekkingrugzak wordt vaak in meerdere maten en/of modellen (vrouwen/mannen) gefabriceerd. En/of het rugpand is in lengte ver stelbaar, zodat je de rugzak ideaal op je lichaam kunt afstellen. ,,Van alle onderdelen aan de rugzak, draagt de heupband het meest bij aan het draagcomfort'', aldus Loning. De heupband zorgt ervoor dat het gewicht van de bagage niet aan de schouders hangt, maar op de heupen rust. Belangrijk! Daarnaast zorgt-ie voor stabiliteit, omdat hij de rugzak fixeert. Een goede heupgordel is breed en heeft een comfortabele, ste vige polstering. Sommige zijn anato misch gevormd (man/vrouw). Tip: Neem een extra heupbandgesp als reserve mee. De schouderbanden zorgen voor sta biliteit. Je gebruikt ze om de bagage tegen je rug aan te trekken. Check of ze comfortabel voelen en toch stevig gepolsterd zijn. Voor vrouwen zijn ze soms S-vormig (borstenruimte). Boven op de schouderbanden zitten loadlifters: bandjes waarmee je de af stand tussen rugzak en rug kunt aan passen, met als doel het gewicht zo goed mogelijk boven je standpunt te houden (doe ze bergop wat strakker dan bergaf). Het borstbandje voor komt dat de schouderbanden afglij den. De grootte - of beter gezegd het volume - van een rug zak wordt aangegeven in liters. Als er '25+5' op staat, dan kun je daaruit opma ken dat de rugzak een hoofdvak van 25 liter heeft, plus een extra berg ruimte van 5 liter. Rugzakken wor den ingedeeld naar activiteit/volume en ze zijn er voor elk type wandeling. Hieronder een overzicht. Een rugzak op de huid kan zweterig zijn, maar je bent dan wel één met je rugzak. En dat is wel beter voor je balans De meeste dagrugzakken hebben een hoofdvak, een paar kleinere (afsluit bare) vakken, zijvakken voor een bidon en soms een opbergvak voor een waterzak. Lang niet alle dagrugzakken hebben een heupband. Bij sterk gekromde rugzakken (voor de ventilatie) is die band wel wenselijk voor de stabiliteit en de verdeling van het gewicht. Deze schaf je aan voor weekend wandelingen en huttentrektochten. Het is een volwaardige rugzak met schouderbanden, een borstband en een degelijke heupband. Met de bandjes aan de zijkant regel je het volume. Geschikt voor tochten van enkele dagen waarbij je je avondeten en onderdak (kampeeruitrusting) niet mee hoeft te sjouwen. ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO LAAT JE HEUPEN HET WERK DOEN Dagrugzak Quechua NH500 (Deca thlon), 20 liter, €25. Dagrugzak Deuter Futura, 25 liter, speciaal voor dames, €135. KAMPEERTREKTOCHTEN 55-75+ liter voor 15-18+ kilo bepakking €100 tot €350+ c Frame cRugpand c Maat c Heupband c Schouderbanden Wandelrugzak Low alpine Airzone Trail, 35 liter, €110. DAGTOCHTEN 12-22 liter voor circa 5-7 kilo bepakking €10 tot €100 Trekkingrugzak Osprey Rook, 65 liter, €160. MEERDAAGSE TOCHTEN 22-55 liter voor circa 7-15 kilo bepakking €75 tot €250

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72