Tien planten waar de slak niets van moet hebben Regel snel op bladenhuis.nl/vt 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA 'Zelfs een moodboard voor het washok' je deur ook simpelweg van een ander kleurtje en een andere deurklink voorzien. STAP 5 Je huis moet geen showroom zijn Koop niet al je meubels bij één win kel en ga ook niet voor een complete meubelset, tipt Lindgreen: ,,Je huis moet geen showroom zijn met een eettafel, buffetkast en dressoir uit precies hetzelfde hout.'' Haal liever elk meubelstuk uit een andere win kel. ,,Ik heb zelf bijvoorbeeld wat design, wat tweedehands en ook wat van Ikea.'' En haal planten in huis: dat zijn sfeerbrengers en ze verbeteren de akoestiek. Maak je interi eur persoonlijk, advi seert Lindgreen tot slot: ,,Dat hoeft niet per se met familie foto's: denk eens aan iets uit je kindertijd, de oude kast van je oma die je een fris kleurtje hebt gegeven. Items die iets over jou zeggen, maken je interieur authentiek en sfeervol.'' 1 Ga naar bladenhuis.nl/vt of scan de qr-code 2 Vul je gegevens in 3 Klik op bestellen Liever telefonisch bestellen? 088 5500107 n de herfst gaat alles trager. De tuin takelt langzaam maar zeker af. Alleen de siergrassen zijn nu op hun mooist, nadat je daar een half jaar op hebt moeten wachten. Zelf word je ook trager; je hebt de neiging om te denken dat het meeste tuin werk er nu wel op zit. Niks daarvan. Straks in december kun je misschien achteroverleunen, maar nu moet er nog van alles gebeuren: bollen plan ten, vaste planten scheuren, zaad verzamelen - de lijst is lang. 2021 was het jaar van de slak. Van de naaktslak om preciezer te zijn, want huisjesslakken richten weinig schade aan. En misschien is het geen slecht idee om die kaalgevreten hosta's nu maar eens weg te gooien en te vervangen door slakresistente planten. We kunnen niet eeuwig blijven zaniken over slakkenschade; de meest effectieve tegenzet is een slakbestendige beplanting. Een beknopte lijst: op de eerste plek staat voor mij de Euphorbia, wolfs melk in gewone taal. Er zijn zo veel soorten dat je er een hele tuin mee kunt vullen. Het waardevolst zijn misschien de groenblijvende soor ten. Van de reusachtige Euphorbia characias, die al in februari bloeit met grote geelgroene tuilen, tot de be scheidener amandelwolfsmelk. Alle twee zijn geschikt voor zon en schaduw, droog- teresistent en vroeg- bloeiend. een top 10 in één column te proppen, dus voort in telegramstijl. Op 2 de enige betrouw baar winterharde pen- stemon, Penstemon digitalis. Lila, vinger hoedskruidachtige bloemen. Ga voor 'Hus- kers Red', met bieten- rood blad. Dan op 3: Anemone 'Honorine Jobert' - Japanse ane moon die nu nog steeds bloeit met witte, schaal- vormige bloemen. Op 4 zet ik vrouwenman tel, Alchemilla mollis. Grijsgroen blad en groengele bloemen. Onmisbaar in boeket ten. Parelende druppels midden in elk blad na een regenbui. Drastisch terugknippen na de bloei. Op 5: alle tuingeraniums, van de overbekende 'Rozanne' tot Gera nium sylvaticum en Geranium macrorrhizum, de reddingsboei voor wie geen ideeën meer heeft over bodembedekkers voor droge scha duw. Blauw, wit, roze of paars. Door naar plek 6: de akelei, in al zijn vormen en kleuren. Leeft niet al te lang, maar zaait zich kwistig uit in zon (vooral) en schaduw. De crème witte Aquilegia vulgaris 'Nivea' is een betrouwbare vaste plant. Op 7: de yucca of palmlelie. Zowel de stam vormende Yucca gloriosa, met reus achtige roomwitte bloemtorens in de nazomer, als de soorten die geen stammetje maken, zoals Yucca fila- mentosa 'Golden Sword'. Die heeft goudbont, zwaardvormig blad waar van je zelfs op een decemberdag vro lijk wordt. Op 8 de Ajuga, zenegroen, bodembedekker voor in de schaduw. Kies de forse Ajuga pyramidalis: groot, sappig blad en lange bloemstengels. Nu kom ik in de knel: nog een hele lijst aan plantenen maar plek voor twee. Vooruit: op 9 de astilbe en op 10 de daglelie. Het blad van astilbes is zo diep ingesneden dat je het niet eens zou merken als een slak ervan at. En daglelies zijn onverwoest baar. Wees een slak: vul de bloemen met roomkaas en eet ze op. GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Anouk Lindgreen: ,,Zorg voor kleur in huis en mix design met twee dehands en Ikea.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS In de logeerkamer heb ik de muur tot aan de helft met een bloeme- tjesbehang bekleed en daarboven een plint geplaatst, die ik in de beits zette om hem bij mijn tweedehandsbu reau te laten passen. De kozijnen en deuren verfde ik zwart en ik ver ving de deurklinken voor klassieke exemplaren - gewoon voor een zacht prijsje gevonden bij Kar Wei.'' Gordijnstof blauw velours van Hema. Monstera kamerplant. Het huis van Esther Melissen (38) uit Nij- kerk en haar gezin werd in januari opgele verd, maar dankzij het vintage interieur doet het niet aan nieuw bouw denken. ,,Ik maakte van tevoren moodboards met hoe ik elke kamer wilde heb ben, ook voor de kinder kamers, logeerkamer en zelfs het washok. Zodra ons huis was opgele verd, zijn we gaan schil deren: de muren, maar ook de plafonds. Spier witte muren maken je huis zo nieuwbouwach- tig, dus behalve twee crèmekleurige muren in de woonkamer hebben we alles een kleur ge geven. Als je van tevoren een mooi palet bij elkaar zoekt, voelt het nooit als te bont. Wij gingen voor oudroze, olijfgroen en okergeel: die kleuren doen een ruimte ouder tonen. Via Marktplaats en kringloopwinkels vond ik vazen en schil derijtjes, maar ook oude kasten die ik met een likje verf een nieuw leven gaf. Euphorbia characias Het valt niet mee om Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71