Woonmaand: zo krijgje sfeer in strakke ruimtes nummers maar voel je thuis. 22 We zwijmelen bij karakteristieke oude huizen met schouwen en nisjes, maar de meeste Nederlanders wonen in nieuwbouw. Hoe krijg je daar toch sfeer? Winkeltips STAP 1 Maak een plattegrond en schuif met je meubels ,,Elk plan begint met het ontwerpen van een plattegrond'', zegt architect Jeroen Atteveld van Heren5. ,,Veel nieuwe huizen hebben een stan daardindeling, maar het is aan de bewoners of dat bij ze past.'' Overweeg dus ook eens een min der voor de hand liggende indeling. Zo liet Atteveld in zijn eigen huis de hal weg en plaatste hij openslaande deuren als voordeur, waardoor je meteen in de woonkamer staat. ,,Wij vinden het fijn als binnen en buiten in elkaar overlopen.'' Bedenk eerst waar in huis je welke woonfunctie wilt hebben. Maak een plattegrond en teken daarop alle meubels in: waar komt de bank, de eettafel, een bureau of kast? Schuif daar ook eens mee, zodat je meerdere opzetjes hebt. Zo kun je gericht win kelen en kom je er niet bij thuis komst achter dat die driezitter in j ouw woonkamer veel groter uitvalt dan in die enorme showroom. Er zijn tal van apps die het je ge makkelijker maken, bijvoorbeeld Floorplanner en Magicplan. Als je weet waar je bank en tafel komen, kun je ook zorgen voor sfeervolle ver lichting op de juiste plekken. STAP 2 Voor wie durft: gebruik donkere kleuren ,,Kleur geeft altijd sfeer'', zegt interi eurontwerper Anouk Lindgreen. Kies maximaal drie basiskleuren, dan wordt het niet te schreeuwerig. Dat kunnen contrasterende kleuren zijn, maar het kan ook één kleur in ver schillende schakeringen zijn. Laat in elk geval niet alle wanden wit. ,,Wit helpt niet om warmte en sfeer te krij - gen. Heb je een voorliefde voor lichte kleuren, kies dan liever heel lichte grijstinten of een zandkleur'', advi seert Lindgreen. Voor wie durft: donkere kleuren geven nog meer sfeer, juist in een nieuwbouwhuis: ze maken je ruim tes intiemer. Felgekleurde accessoires doen vervolgens de rest. mixen: wil je een gladde gietvloer? Leg daar dan een hoogpolig kleed op. Kies voor robuuste houten deuren of fluwelen gordijnen. Zo krijg je sfeer én een betere akoestiek. Een nieuw bouwhuis voelt sneller wat synthe tisch aan door de stalen kozijnen en witte gladde deuren met metalen grepen. Als je daar hout aan toevoegt, voelt je huis minder nieuw. Er zijn bijvoorbeeld 'kasteelvloe- ren' te koop, tweedehands of nieuw met een verouderd effect, die ook in een modern interieur prachtig staan. Wil je wel de sfeer maar niet het onderhoud, ga dan voor een pvc- vloer met houtlook. Denk ook eens aan behang: de textuur is vaak min der glad dan bij een gestucte muur en een print geeft je interieur karakter. Vergeet ook de materialen van deu ren, vensterbanken en plinten niet: in nieuwbouwhuizen zijn die vaak van kunststof. Vervang standaard deuren voor bijvoorbeeld tweede handsexemplaren. Zijn ze te hoog, hang ze dan op als schuifdeur. Je kunt NaaV^ STAP 3 Bepaal je stijl, maak een moodboard ,,Weet je niet goed wat je stijl is? Maak dan een moodboard'', zegt Lindgreen. Scheur foto's uit tijdschriften of klik er digitaal een bij elkaar op Pin- terest en kijk of je er een lijn in kunt ontdekken: woon je liever in een Engels landhuis of een Scandina vische loft? Door een moodboard te maken, word je je bewust van wat jij mooi vindt in plaats van klakkeloos mee te gaan met de trends in woon winkels. Als je de stijl van een oud huis leuk vindt, ga dan op zoek naar bijvoor beeld een tweedehands glas-in-lood- paneel of een oude, marmeren schouw. Zo'n schouw breekt boven dien gelijk je rechttoe rechtaan woonkamer. Lindgreen: ,,Wil je toch een trendgevoelig item, bijvoorbeeld zo'n zwarte stalen deur die je nu overal ziet, ga dan voor een andere kleur: zo maak je het per soonlijk.'' STAP 4 Kies voor hout en fluweel, vervang deur en klink „Nieuwbouwhuizen hebben veel gladde, strakke oppervlakken. Om het minder te laten galmen, is mate riaalkeuze belangrijk'', zegt Lind- green. Ze raadt aan om vooral te ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO Een kasteelvloer past ook in een nieuwbouwhuis u LIZA KARSEMEIJER Wood and Stones in Enschede verkoopt karakteristieke kas- teelvloeren die net zo mooi staan in een vin tage interieur als in een moderne ruimte. woodandstones.nl Luxury By Nature in Amsterdam heeft een groot assortiment bijzonder behang. luxurybyna ture.nl Burbri Antiek in Aalsmeer verkoopt antieke en industriële deuren, luiken, glas-in-loodramen, hekwerken en meer. burbri.nl Op allekringloop- winkels.nl vind je een overzicht van tweede handswinkels bij jou in de buurt. G Matte muurverf 'Strak op de Muur' van Flexa. Posterlandkaart van Zwolle van Esque. Antieke schouw van wit marmer van De Opkamer. vtwonen Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/vt. Deze actie loopt tot en met 31 oktober 2021.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70