Wandelrugzak Beter beeld Journalist Margot C. Pol (37) stopte een jaar met werken en bleef thuis bij haar twee zoontjes. Wat leerde ze hiervan over opvoeden? 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Sta je dan, in je kale nieuwbouwhuis. Hoe zorg je ervoor dat het voelt als jouw nieuwe nest? Met dit vijfstappenplan creëer je de sfeer die bij je past. c pagina 22 Ga je een of meerdere dagen wandelen of zelfs op kam- peertrektocht? Dan hoort een serieuze rugzak bij je uit rusting. Waar moet je op let ten bij aanschaf? c pagina 24 Inmiddels werken we thuis als een pro en daar hoort een goede monitor bij. Techsite Tweakers adviseert een maatje meer. c pagina 26 keuze maakten het gelukkigst waren, of ze nou werkten of thuisbleven. Met andere woorden: het gaat erom dat je iets kiest wat bij jou past, want dat is uiteindelijk ook het beste voor je kinderen. Zelf werk ik inmiddels weer en ik vind het heerlijk om nieuwe dingen te leren en ervoor betaald te krijgen. Mijn gevoel werd versterkt door onderzoek van de Vlaamse hoogle raar ontwikkelingspsychologie Bart Soenens. Hij ontdekte dat als ouders overdag drie dingen ervaren, verbon denheid, competentie en autonomie, ze 's avonds op een pedagogisch meer verantwoorde manier met hun kin deren omgaan. Dit zijn dingen die ik in mijn werk ervaar.'' 'Je wilt het als ouder zo goed mogelijk doen, maar soms moet je je kinderen met rust laten' ,,Mijn oudste had veel heftige woede aanvallen. Toen ik nog werkte, vond ik dat moeilijk om mee om te gaan en werd ik vaak heel boos. Eenmaal thuis maakte ik zijn buien nog vaker mee en kon ik er niet meer omheen. We vroegen een gezinscoach om mee te kijken en zij adviseerde mij om in plaats van zijn emoties te bevestigen en uit te leggen, hem eerst op een krukje te zetten om een time-out te geven tijdens een woedeaanval. Dat werkte enorm goed, we doen het nog steeds zo. Doordat ik zo veel met hem thuis was, had ik de tijd en rust om hiermee aan de slag te gaan.'' ,,Ik vond het moederschap, zeker in het begin, best saai en vermoeiend. Daar schrok ik van. Later kwam ik tot het inzicht dat het normaal is dat je het ouderschap niet altijd leuk vindt. Toen ik thuis was, probeerde ik mijn zoontje van net 2 bovendien zó veel taalkundig te stimuleren, dat hij ineens ging stotteren. Je wilt het als ouder zo goed mogelijk doen, maar soms moet je je kinderen even met rust laten. Dan komt die ontwikke ling vanzelf wel.'' ,,Ik vroeg me al een poos af of mijn zoontjes, toen 1 en 3 jaar, het wel naar hun zin hadden bij de kinderop vang. Was het niet te druk daar en zouden ze thuis niet beter af zijn? Ze ble ven maar huilen bij het afscheid 's ochtends. Ook was ik benieuwd of ik het moederschap leuker zou vinden als ik thuis bleef in plaats van vier dagen te werken. Mis schien was ik te veel aan het werk om het moeder schap te waarderen, dacht ik. Dus zei ik tegen al mijn opdrachtgevers dat ik een jaar stopte met werken en zegde ik, twee weken voor corona ons land binnen kwam, de opvang op.'' 3 TIPS VAN DE EXPERT c Leren eten c Tijd voor jezelf c Niet piekeren ,,Al na een maand had ik door dat het fulltime moe derschap niet mijn roe ping was. De lockdown versterkte dat gevoel. De speeltuinen, musea en alle andere plekken waar je met kleine kinderen naartoe kunt, waren gesloten. We zaten 24 uur per dag op elkaars lip. Ik voelde me schuldig naar mijn kinderen: blijk baar waren zij niet genoeg om me gelukkig te maken. Inmiddels weet ik, doordat ik voor het schrijven van mijn boek hierover veel onderzoeken naar ouderschap heb gelezen, dat als ouders gelukkig zijn, de kans groot is dat kinderen dat ook zijn. Vroeger vond ik het egoïs tisch als je als ouder voor jezelf koos, nu weet ik dat het juist verstandig is.'' Wat maakt een gelukkige ouder? ,,Uit Amerikaans onderzoek onder thuisblijfmoeders en werkende moe ders blijkt dat de moeders die zélf de GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Als jij gelukkig bent, is je kind dat ook' - MARGOT C. POL Wat heb je in het jaar zonder werk geleerd over je kinderen wat je anders had gemist? Wat weet je nu dat alle vaders en moeders volgens jou moeten weten? Is het al zeven uur? Mijn jaar als thuisblijfmoeder verschijnt donderdag bij Uitgeverij Pluim (€21,99). CARIN RÖST Waarom koos je ervoor een jaar thuisblijfmoeder te zijn? Als je op tafel zet wat jij en je partner lekker vin den, zien ze in elk geval twee mensen lekker smullen. En goed voor beeld doet goed vol gen. Neem tijd voor jezelf door een kookwekker te gebruiken. Zeg tegen je kinderen dat ze die tijd zelf moeten spelen. Eerst vijf minu ten, dan tien en zo bouw je op tot een half uur. Pieker niet te veel of je een goede ouder bent. De vraag stellen is hem beantwoorden: dat je erover nadenkt, geeft waarschijnlijk al aan dat je goed bezig bent. En, hoe beviel het?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69