niet-heteroseksuelen Coming Out Day 19 'Er zijn bekende Turkse zangers die homosek sueel zijn, dat is niet echt een probleem' den: ik hoop niet dat 'het' gebeurt, maar als het zo is, kan ik er niets aan doen. Het blijft toch mijn zoon of dochter.'' Welk effect de meer dan 700 ge sprekken hebben gehad de afgelo pen jaren is volgens Kennisinsti tuut Movisie niet te meten. Fel- ten: ,,Dan zou je iedereen van te voren en na afloop een vragenlijst moeten laten invullen, maar we wilden de drempel juist zo laag mogelijk houden. Uit onze eigen observaties blijkt: tijdens die ge sprekken zie je de houding van mensen soms veranderen.'' De or ganisatie zou graag een nieuwe serie gesprekken opzetten. Sociaal wetenschapper Buijs juicht dat toe. ,,Het opzetten van dat soort dialogen, het taaie werk in de ge meenschappen zelf, is heel be langrijk. Tegelijkertijd moet er van buiten de gemeenschap op gewezen blijven worden dat dit de normen en waarden in Neder land zijn.'' Nevzat Cingöz kijkt tevreden terug op de gesprekken. ,,Er is over taboes gepraat, er zijn vragen gesteld en niemand is boos weg gelopen. Dat zie ik als een succes. Ik denk dat in ieder mens wel de wil tot veranderen zit, maar nie mand wil veranderd worden. Het moet vanuit jezelf komen.'' Hasan Kaplan: ,,Jongeren die in Nederland geboren en getogen zijn, denken al anders dan hun ouders die in Turkije zijn geboren. De maatschappij verandert, je hoeft niet meer per se alle nor men en waarden van je ouders ongewijzigd aan je eigen kinderen door te geven. Als je dit soort on derwerpen blijft bespreken, dan zal het ook steeds minder een ta boe worden.'' Dat werd het in ie der geval voor zijn zoon. Die kwam na de door zijn vader geor ganiseerde bijeenkomst naar hem toe en zei: ,,Papa, ik ben trots op je dat je dit georganiseerd hebt. Ik begrijp nu beter hoe het zit.'' Op de aankondigingen van de bij eenkomsten vermelden ze nooit expliciet dat het over homoseksu aliteit gaat. Want dat komt nie mand. Kaplan (58 jaar, schuld hulpverlener en gemeenteraads lid voor GroenLinks in Utrecht): ,,We hebben het over een avond over discriminatie en gelijkheid van mannen en vrouwen." Cingöz: ,,Of een bijeenkomst over opvoeding: verandering door de jaren heen. Wat heb je meegekre gen van je ouders en wat wil je meegeven aan je kinderen?" Gezellig Er kwamen jongeren, ouderen, mannen en vrouwen op af. Elke sessie kende drie bijeenkomsten op drie verschillende dagen. Kaplan: ,,Als ik homoseksuele gasten uitnodigde om hun verhaal te vertellen, dan mochten de be zoekers in de zaal alles aan ze vra gen. Maar alleen vragen, niet schelden.'' Cingöz: ,,Het moet ook gezellig zijn. En veilig voelen. Mensen moeten zich durven uit- spreken. Geen enkele mening is fout. Wel stellen we vragen: waarom vind je dat? Omdat het altijd zo was in de streek waar je ouders vandaan komen? Ik pro beer dan uit te leggen dat voor oordelen over homoseksuelen lang niet altijd kloppen en zeg dat Nederlanders ook vooroordelen over Turken hebben en die zijn ook niet allemaal waar." Ze wijzen beiden op een bijzonder feno meen in de Turkse cul tuur: homoseksualiteit kan best geaccepteerd zijn, als het maar niet om je eigen kind gaat. Cingöz: ,,Er zijn be kende Turkse zangers die homoseksueel zijn, dat is niet echt een probleem." Kaplan haalde, na een avond met jongeren, er de tweede bijeen komst vaak de ou ders bij. ,,Die zei- GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Maandag 11 oktober is het wereldwijd Coming Out Day. In Nederland zullen op veel overheidsinstellingen en scholen regenboogvlag- gen wapperen. In Assen wordt een symposium ge houden over 'Vrijheid en Veiligheid' voor LHBTI'ers. ,,Het is voor ons niet de dag waarop mensen uit de kast moeten komen, want dat moet ieder voor zich bepa len'', zegt Philip Tijsma van COC Nederland. ,,Het is voor ons wel de dag van zichtbaarheid van en aan dacht voor LHBTI'ers. Een dag waarop er aandacht is voor wat er goed en wat er nog niet goed gaat qua ac ceptatie.'' Boven: Opvarenden van de Turkse boot tijdens de botenpa- rade van de Gay Pride 2012. FOTO ANP KIPPA Rechts: Nevzat Cingöz, dialoog- leider foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67