gelovige dorp Pijn bij partijen wegmasseren met een Italiaanse maaltijd Onder politici Iedereen vindt het best spannend en ingewikkeld, volgens Rutte „Daar doe ik geen uitspraken over, dat is mijn persoonlijke keuze. Ik ben sowieso beschermd doordat ik het heb gehad." Collega's uit Zeeland spreken vol lof over hem. Hij lijkt soft, zeggen ze, maar hij kan bikkelhard zijn. „Kracht zit van binnen'', zegt hij. Sowieso, als je op voorhand met een wapenstok klaar staat, in welke gemeente dan ook, dan weet je zeker dat je reuring krijgt, meent hij. Handhaving is een sluitstuk. „Daarom ben ik voor het de-escalerend optreden. Maar dat wil niet zeggen dat ik soft ben. De overheid is de baas op straat. Zoals in heel Nederland." Maar is dat op Urk zo? Op het in dustrieterrein zou een parallelle samenleving zijn ontstaan waar jongeren de regels bepalen. ,,Steeds is er politie gekomen toen het moest. Als er gestraft moet worden, wordt er gestraft. Maar ik vind het zelf veel belangrijker dat er iets van binnen verandert bij de jongeren. De zweep is geen oplos sing en erkenning voor de vraag van die jongeren: elkaar ontmoe ten en met elkaar praten. Dat is een belangrijke kern van het be staan hier." En wat doet u er dan aan? ,,Ik ben net een vader. Ik stel gren zen vanuit een zorgplicht en be trokkenheid bij hen. Ik wil ze op de juiste weg krijgen." Hij schuwt met niemand het ge sprek, hij denkt dat daar de oplos sing zit voor de problemen in de gepolariseerde maatschappij. Toen hij zag dat het onrustig werd in de haven vanwege de avondklok en er rellen waren, is hij er tussen gaan staan. Gewoon, zonder beveili ging. Praten, luisteren en uitleg gen. ,,Iedere keer zie ik dat er een stukje bewustwording groeit. En dat is hier op Urk cruciaal." Hoe generaliserend de buiten wereld naar Urk kijkt, vindt hij vaak onterecht. ,,Ik kreeg e-mails vanuit heel Nederland, met soms de grofste verwensingen. 'Laat ze maar allemaal omkomen op zee'. Dan weet je niet wat je zegt.'' Het gaat niet allemaal goed, maar op Schouwen-Duiveland ook niet. ,,Om dan te zeggen dat heel Urk Jodenhaters zijn, schurken of de bielen, gaat gewoon veel te ver." Burgemeester van Urk Cees van den Bos. 1. Een boa wordt de haven ingeduwd. 2. Vuurwerkrellen in november 2020. 3. Teststraat in brand gestoken door jongeren. 4. Aanval op Powned verslaggever bij kerk. 5. Jongeren in legeruniformen. Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: de opgeklopte tegenstelling tussen D66 en ChristenUnie. oensdag ging dan eindelijk de forma tie van start. De leiders van VVD, D66, CDA en ChristenUnie kwamen 's avonds bijeen voor een Italiaans buffet. Na 6,5 maand van blokkades en per soonlijke verwijten moest ook worden gewerkt aan betere onder linge relaties. Dat een Italiaanse maaltijd niet altijd verbroedert, weet Rutte uit ervaring. Hij beleefde in 2016 een pijnlijke avond met de toenmalige Italiaanse premier Matteo Renzi. Rutte dacht Renzi een plezier te doen met een etentje bij een Itali aans restaurant, maar had zich niet gerealiseerd dat de Italiaanse keu ken verschillende scholen kent die zichzelf allemaal superieur wanen aan de ander. Renzi komt uit Toscane en vroeg of een bepaald gerecht op een an dere manier kon worden klaarge maakt. De kok van het restaurant komt echter uit Zuid-Italië en rea geerde diep beledigd. Rutte pro beerde vergeefs te bemiddelen: 'Dit is mijn gast, hij is de premier van Italië.' Maar de chef-kok bleef halsstarrig weigeren. Woensdagverliep het etentje minder moeizaam, al zei Rutte na afloop dat iedereen het 'best span nend en ingewikkeld' vindt. ,,We zijn er nog niet.'' Grootste obstakel lijkt de samenwerking tussen D66 en CU. Tenslotte droeg D66-leider Sigrid Kaag de verschillende op vattingen van beide partijen over medisch-ethische kwesties, zoals euthanasie, maanden aan als argu ment waarom ze niet weer met Gert-Jan Segers wilde onderhan delen. Die verschillen zijn nog lang niet overbrugd. Maar wie wat langer kijkt naar waar beide par tijen voor staan, ziet dat de inhou delijke verschillen veel minder groot zijn dan wordt gedaan voor de camera's. De afgelopen jaren vonden beide regeringspartijen zich al in bijvoorbeeld aanpassing van het kinderpardon. Ook zijn beide partijen voor strengere kli- maatregels (iets wat Kaag als voor waarde stelt voor kabinetsdeel name) en denken ze in grote lijnen hetzelfde over misschien wel het meest ingewikkelde vraagstuk waar een nieuw kabinet voor staat: wat gaan we doen met ons toesla genstelsel? Sinds de toeslagenaffaire vinden alle partijen dat het huidige toesla genstelsel te ingewikkeld is. Maar wat is het alternatief? Elke wijzi ging van ons belastingstelsel leidt al snel tot inkomensachteruitgang voor bepaalde groepen. Om dat te compenseren zijn dan weer uit zonderingsregels nodig en voor je het weet is een nieuw systeem net zo ingewikkeld als het huidige. D66 en ChristenUnie zoeken al lebei de oplossing in afschaffing van de huur-, zorg- en kinderop- vangtoeslag. In plaats daarvan krij - gen huishoudens een inkomensaf hankelijke belastingkorting. De laagste inkomens die te weinig in komsten hebben om belasting te betalen, krijgen die korting uitge keerd. En zo zijn er meer overeen komsten te vinden voor wie de verkiezingsprogramma's van beide partijen naast elkaar legt. De blokkade van Kaag was dan ook vooral een politieke. De partij wil met het oog op de volgende verkiezingen het liefst haar electo rale concurrenten PvdA en Groen Links niet in de kaart spelen. Die angst is niet onterecht. Nu al roe pen beide linkse partijen om het hardst dat ze 'keihard oppositie' gaan voeren, ook al hebben ze nog geen idee wat voor plannen er straks uit de bus rollen. Angst voor de oppositie was overigens ook de reden waarom VVD en CDA juist een blokkade op samenwerking met PvdA en GroenLinks opwierpen; het zou beide partijen kwetsbaarder ma ken voor de kritiek van rechtse op positiepartijen als PVV en JA21. Hoewel de formatie nog steeds kan mislukken (er zijn grote me ningsverschillen over bijvoorbeeld de toekomst van de veeteelt en migratie), is paradoxaal genoeg die zelfde harde oppositie van de flan ken de belangrijkste reden waarom de gesprekken tussen VVD, D66, CDA en ChristenUnie wel degelijk zouden kunnen sla gen. De leiders van de partijen zijn de afgelopen maanden stuk voor stuk zó beschadigd dat niemand op korte termijn zit te wachten op nieuwe verkiezingen. Hoe harder Klaver, Wilders of Marijnissen in hakken op de geloofwaardigheid van Rutte, Kaag, Hoekstra en Se- gers, hoe meer de vier in el- kaars armen worden gedre ven. Overigens nam Rutte Renzi's opvolger Giuseppe Conté later mee naar het zelfde restaurant in Den Haag. Hij had zich dit keer eerst vergewist uit welke streek Conte kwam. Dat bleek dezelfde te zijn als die van de kok, wat het etentje een stuk gemakkelijker maakte. GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 helpen' FOTO FREDDY SCHINKEL FOTO'S JOËL VAN LUMMEL, PRONEWS, FREDDY SCHINKEL, ROB VOSS EN INSTAGRAM ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65