Burgemeester Van den Bos over een jaar vol incidenten in zijn 16 Cees van den Bos (SGP) is nu een jaar burgemeester van misschien wel het meest besproken dorp van Nederland: Urk. Voor het eerst blikt hij terug op een bewogen jaar. ee, dat het op Urk al tijd erop en erover is, daarmee is burge meester Cees van de Bos (40) het niet eens. Ja, zegt hij, het was heel heftig en zwaar over de grens wat de Urker jongeren half september deden door in nazikostuums door het dorp te trekken en scènes na te bootsen van een executie. Ook bij hem kwam het binnen. ,,Zeker omdat ik drie weken daar voor de Israëlische ambassadeur op bezoek had en hem uitlegde dat we zo'n 'Israël friendly city' zijn. Dat is waar Urk voor staat. Hier hingen de Israëlische vlaggen overal uit als steun aan Israël toen het Gaza-conflict opliep.'' Hij is niet zoals de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb, die er meteen hard in gaat als burgers van zijn stad over de schreef gaan. ,,Ik vraag me af: waarom doen die jongeren dit? Tegelijkertijd weet ik ook dat op Urk de helft van de be woners 25 jaar ofjonger is. Jonge ren halen dingen uit en de echte groep die problemen maakt is klein. Waarmee ik het niet goed praat. Een Holocaust-overlevende ging met ze in gesprek, dat had impact. Als het politieonderzoek is afgesloten, kan ik meer zeggen over de intenties van de jongens." „Procentueel zijn hier meer jonge ren, dus dan zijn er verhoudings gewijs ook meer incidenten. Ik zou niet durven zeggen dat ze op Urk geen rem hebben of anders zijn. Ook elders in het land zijn er rellen geweest." Al in november krijgt Van den Bos de vuurdoop met de vuurwerkrel- len. Diverse avonden is het bal op Urk, jongeren steken zwaar vuur werk af, auto's branden uit. Hij twijfelt niet en grijpt in. Urk maakt kennis met een burgemees ter die niet terugdeinst. Het wekt woede, maar ook krijgt hij bloe men thuis gestuurd. Opnieuw moet politie ingrijpen als in januari een coronateststraat door jongeren in brand wordt ge stoken. Een NOS-verslaggever wordt met een bijtende stof be laagd, bij Van den Bos gaat een steen tegen zijn ruit, hij krijgt een doodsbedreiging van een Urker via Messenger, bij de Sionkerk wordt een Powned-verslaggever omver gereden. De baksteen werd verwacht, dus was er speciaal glas in de deur gezet. Van de twee inci denten tegen hemzelf deed Van den Bos aangifte. Toch wil hij het allemaal niet groter maken dan het is. Urk is meer dan de incidenten, benadrukt hij meermaals. ,,Ik sta daar nuchter in." Zijn eerste jaar is niet geworden wat het moest zijn. ,,Je wil als bur gemeester kennismaken, lang zaam in zo'n gemeenschap groeien, zeker op Urk. Naar de kerk gaan, mensen zien. Dat dat niet kon, heb ik als een straf ervaren.'' Al twee jaar had hij er met zijn vrouw Willemijn gesprekken over dat hij wel burgemeester op Urk zou willen zijn. ,,Ik voelde me aan Urk verbonden. De manier waarop deze gemeenschap tegen de tijds geest in standpunten inneemt, en daarom verguisd wordt en toch blijft zeggen: dit zijn wij en daar staan we voor, dat trok me aan. Hun non-conformisme, standvas tigheid." Van den Bos, vader van zes kin deren, wist waar hij aan begon. ,,Ik wist dat er problemen waren met jeugdhonken, en met ondermij nende criminaliteit. Maar ook dat ze het anders willen. Daar wil ik ze bij helpen." Een Zeeuw op Urk, het ligt dich terbij elkaar dan je op voorhand denkt. Geboren en getogen in Bruinisse, eveneens een vissers dorp met een vissersmentaliteit, eveneens een eiland, en eveneens uit een gebied met trauma's door de watersnoodramp in 1953. Op Schouwen-Duiveland ging hij steevast naar de Watersnood herdenking, Urk herdenkt haar omgekomen vissers bij het vis sersmonument. Nu nog schiet hij er van vol. Van den Bos en zijn vrouw zijn vroegtijdig hun doch tertje Imre verloren. ,,Als ik bij haar grafje sta voel ik hetzelfde als wat ik bij het monument voel en tijdens gesprekken met nabe staanden.'' Op Urk raakten de co ronamaatregelen de mensen in het hart, zegt hij. Het is constant ba lanceren tussen begrip daarvoor en handhaving. ,,Iedere gemeente heeft zijn speci fieke kenmerken. Ik heb wel een bepaalde basislijn. In het geval van corona is dat: minder besmettin gen, minder ziekenhuisopnamen. Ik probeer rekening te houden met de couleur locale. Ik zou geen goede burgemeester zijn als ik dat niet zou doen. Het is niet hard vochtig de regels uitvoeren." ,,Nee, dat is inherent daaraan. Als handhaver van de orde vraag ik me af: wat is het doel van de regel? Urk zit heel laag in besmettingen, dus nemen ze toch op een bepaalde manier hun verantwoordelijkheid. ,,Je kijkt wat er mogelijk is wat ze wel kunnen doen, bijvoorbeeld de 1,5 meter afstand bewaren. Tot nu gaat het goed met de cijfers." ,,Nee, want als mensen vanwege geloofsovertuiging niet gaan vac cineren, verandert dat niet meer. Dan roep ik op: neem je verant woordelijkheid, test dan, en als je klachten hebt blijf thuis." ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO 'Ik ben net een vader. Ik wil Urk PHAEDRA WERKHOVEN Maar waarom is het zo vaak en veel op Urk? Grijpt u dan hier minder hard in dan u in elders zou doen? Urk heeft de laagste vaccina tiegraad van Nederland, 20-30 procent. Coronapassen zijn er dus niet? Dat is van cruciaal belang voor hoe hard en ofje gaat ingrijpen." Dus dat horecaondernemers geen coronapassen vragen om dat mensen ze toch niet hebben, dat laat u dan gaan? U zet er geen druk op om meer vaccinatiegraad te verhogen? Bent u zelf gevaccineerd? |Ol®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64