voorbeeld zijn' 70-ers in de 'bende van vier' 15 'Mensen beseffen dat ze beschadigd uit een kabinet kunnen komen' zijn zo beschadigd te raken dat ze hierna nergens meer terecht kun nen. Voormalig DSM-baas Feike Sij- besma, vorig jaar 'speciaal gezant' tijdens de coronacrisis, heeft ach ter de schermen al laten weten er niet aan te moeten denken om over te stappen naar de politiek. Hij vindt de prijs te hoog. Sij- besma kreeg allerlei verdachtma kingen over zich heen. ,,Als je een publieke functie wilt vervullen, kan dat blijkbaar alleen nog als je voorheen in een klooster hebt ge zeten'', verzuchtte SGP-Kamerlid Chris Stoffer al naar aanleiding van de ophef over Hoekstra. Het is de paradox van het Bin nenhof. Terwijl Den Haag roept om mensen van buiten die de Haagse bestuurscultuur nieuw le ven kunnen inblazen, slinkt de animo om over te stappen naar de politiek omdat iedereen die te veel verdient of in het verleden een keer een verkeerde uitspraak heeft gedaan daarop kan worden aangevallen. ,,Mensen beseffen dat ze er be schadigd uit kunnen komen'', zegt Dijkhoff. ,,Zeker zij die wat jonger zijn. Die calculeren: als het niet goed afloopt, is het een risico. Misschien krijgen we straks wel een kabinet dat meer past bij de bevolkingssamenstelling, meer 'verzilverd' is, wat meer op leef tijd." Oudere, ervaren krachten hebben niet het nadeel dat de rest van hun carrière gevaar loopt, ook pakt de druk van social me dia-heksenjacht en bedreigingen anders uit voor seniors, denkt Dijkhoff. ,,Als je kinderen al uit huis zijn, lijdt je omgeving er gewoon min der onder", zegt de voormalige VVD-kroonprins, die zelf liever niet gebeld wordt voor een post in Rutte-IV. ,,Dan hoef ik geen nee te zeggen. Maar het is ook een prachtig vak hoor, het is een eer om dienaar van de kroon te zijn. Ik bedoel: uiteindelijk is het ook fijn als je later in het bejaarden huis een goed verhaal te vertellen hebt, iets meegemaakt hebt. Daar bouw je wel aan als je zo'n functie mag vervullen.'' GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 naar het zogeheten ceo-effect: wat is nou ei genlijk precies de bij drage die de grote baas levert aan de prestaties van een bedrijf? ,,En wat blijkt? Die bijdrage is toe genomen. Dat komt niet doordat we ineens beter leiders hebben gekregen, maar doordat we meer letten op wat zij doen en beslissen, krijgen ze au tomatisch meer invloed. Aandeelhouders letten er meer op, media geven er meer aandacht aan en zo wordt de invloed van lei ders groter. Dat zie je ook in de politiek.'' Dat maakt het werk van leiders niet altijd makkelij ker, legt Stoker uit: ,,Doordat we meer letten op onze leiders en we meer over hen weten, ko men we ook automatisch meer dingen te weten die we minder leuk vinden. Leiderschap draait van oudsher om de vraag waar iemand voor staat: ben je geloofwaardig? Zo ja, dan willen we ons door iemand laten leiden. Maar doordat echt alles tegen woordig in de spotlights gebeurt, is het afbreukri sico dus ook groter. Je moet tegenwoordig voortdurend een goed voorbeeld zijn.'' Politieke pensionado's hoeven zich minder druk te maken om hun reputatie, maar ook zij staan niet te springen om het vuile werk op te knappen. Toen de ploeg van Rut- te-III in 2017 aantrad was de oudste minister Ferd Grapperhaus, met 57 jaar. In de demissio naire nadagen van dit kabinet neemt de gemid delde leeftijd flink toe met de komst van Ben Knapen (70 jaar), Tom de Bruijn (72) en Henk Kamp (69). Deze bestuurlijke vetera nen kunnen een nieuwe trend inluiden, zoals VVD'er Dijkhoff stelt: ,,Misschien krijgen we straks wel een kabinet dat meer past bij de be volkingssamenstelling, meer 'verzilverd' is, wat meer op leeftijd." De seniors hebben geen carrièreplannen meer, waardoor ze niet meer bang hoeven te zijn om beschadigd te raken. Deze generatie heeft de handen vrij. Maar zelf vinden ze hun aanstel ling soms een zwakte bod, zo bleek al toen 'formatietovenaar' Her man Tjeenk Willink dit voorjaar gebeld werd om een weg uit de verken- nerschaos te vinden. ,,Het is volgens mij ar moede als je moet con stateren dat je alleen bij een 79-jarige kan uitko men'', zei Tjeenk Willink op Den Haag FM. Begin april fietste hij het Binnenhof op als infor mateur. Een van zijn opvolgers, Johan Remkes, is al 70. VVD-prominent Henk Kamp vertelde eind au gustus ook dat het 'aan de volgende generatie is': ,,Ik heb 40 jaar lang politieke verantwoorde lijkheid gedragen, nu geef ik commentaar." Maar, zei hij daarbij: als de plicht roept, is het lastig nee verkopen. Nu is hij tijdelijk minister van Defensie. Inmiddels zitten er vier (bijna-) 70-ers in de be- windsliedenploeg. Ze noemen zichzelf 'de bende van vier', zei staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (75) vo rige week in deze krant: ,,De bende van vier! De 70-ers! Da's gewoon la chen." Maar een deel van de bende keert na de formatie niet terug. Knapen en Kamp bedan ken de volgende keer, waarschuwden ze al. ,,Het is echt even omdat de nood aan de man was", zei Knapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63