Saskia Noort Herman Brusselmans en de haatbukkake Dierenmens Waterbuffel is net een hond Waterbuffels zijn niet in staat om te zweten 12 Er was weer eens een rel rondom collega Herman Brusselmans. Wat zal hij blij zijn geweest. Even weer een beetje relevantie, het hoogbejaarde paard dat satire heet bestijgen, en onder het mom daarvan vrouwen uitschelden en beledigen. Herman had een goede week, en met hem al die andere minkukels die in zijn na volging hun vrouwenhaat op Twitter uitbraakten. Wat was het geval: de schrijver las op een literair festival voor aan drie mensen en een paarden kop en gebruikte het N-woord. Sjiek is het niet, negeren is beter, de schrijf sters eisten dat de festivalorganisatie afstand nam van Brusselmans treite- rij, en Herman kreeg zijn zin: op menig platform mocht hij ongelimiteerd het enige doen wat hij goed kan, namelijk vrouwen haten. De vrouw die hem afgelopen week op de literaire marathon niet ne geerde, Bregje Hofstede, noemde hij later, in een schrijfsel voor de Post On line - want recht in haar smoel durfde hij niet - een tietloos defactum, dat nodig eens heel hard in haar flamoes gebuffeld diende te worden. Een niet bijster originele tekst, de gemiddelde anonieme twitteraar doet het beter, maar zoals dat gaat met middelmatige witte mannen: ze komen ermee weg, met dergelijke taal, waar wij, de objecten van zijn haat, het aan onze laarzen dienen te lappen. Het is toch maar een grapje? Nou Herman, voor jou mis schien, hoewel ik daaraan twijfel, maar voor vele duizenden die onvrijwil lig celibatair leven niet. Bovendien, is het tof om zodra jij een keer op je misogyne scheldproza wordt aangepakt, je te verstoppen achter 'het is maar fictie'? Van mij hoeft Herman niet het kot in, of het podium af, maar de tijd dat ik braaf achter hem zit te grijnzen wanneer hij weer een vrouw door de zogenaamd literaire stront sleurt, is net zo voorbij als Brusselmans zelf. Voor een waterbuffel is ze klein van stuk. Ze is dan ook pas een half jaar oud. In die zes maanden is het kalf stevig geknuffeld door haar verzorgers. ,,Olivia is aanhankelijk als een hond'', zegt boerin Jonique Eshuis. Dat geldt overigens voor alle waterbuffelkalfjes in de stal. Ze willen niets lie ver dan een aai over hun vettige bol. Dat maakt ze zo anders dan gewone koeien. ,,Als je ze allemaal hebt aangehaald, kun je weer bij de eerste in de rij beginnen'', lacht Eshuis. Precies een jaar geleden wandelden de eerste wa terbuffels de stal van Bert Meems in Onstwedde bin nen. De jonge boer (27) had besloten het roer om te gooien. Gewone melk koeien kostten hem teveel kopzorgen vanwege de strenge regelgeving uit Den Haag. Daarbij viel er voor hem geen droog brood mee te verdienen. Nu is de boerenzoon, sa men met vriendin Eshuis, een waterbuffelpionier. Nederland telt inmiddels veertien buffelboeren, die samen zo'n drieduizend dieren huisvesten. Olivia behoort tot de eerste lich ting op Groningse grond geboren exemplaren. De kleintjes hebben allemaal een eigen naam. Naast Oli via staan Hans, Sterre en Sproetje. Daar luisteren ze nog naar ook. ,,Als ik Olivia roep, komt ze van achter uit de stal aanrennen'', zegt Eshuis. De dieren uit elkaar houden is geen enkel pro- Olivia bleem. Kijk naar de vacht, de kop, de rug. ,,En ze heb ben allemaal een eigen ka rakter'', zegt de boer. ,,Net als mensen." Een waterbuffel is geen koe, zo veel hebben de on dernemers wel geleerd het afgelopen jaar. De runde ren die van oorsprong in Azië voorkomen, hebben een draagtijd van tien in plaats van negen maanden. Olivia lag op een ochtend zomaar in de stal. Bij koeien zie je al een dag van tevoren dat ze gaan beval len, dan zijn ze onrustig en lopen te kwijlen. Een wa- terbuffeljong komt altijd als een verrassing. ,,Als we erbij zijn, gebeurt er niks'', zegt Meems. ,,Waterbuffels kalven ook niet in hun eentje, maar temidden van de groep.'' De kuddedrang is sterk. In de wei en de stal liggen de runderen praktisch bo venop elkaar. Ondanks hun gevaarlijk uitziende hoorns zijn het zachtaar dige dieren. Maar hoe schattig ook, ze zijn er na tuurlijk voor de productie. Melk moeten ze leveren, en dan met name als basis ingrediënt voor mozza rella. Tot voor kort ging de buffelmelk van Meems per vrachtwagen naar Italië, maar nu heeft hij een afne mer dichterbij huis gevon den, in België. Buffels ge- ven minder melk dan koeien: 3000 versus (onge veer) 12.000 liter per jaar per dier. Daar staat tegen over dat een buffel veel langer meegaat, een dame kan wel 20 jaar oud worden - een koe ongeveer 8. En de buffel heeft minder krachtvoer nodig en is dus goedkoper. Voor een wa terbuffel betaal je boven dien geen fosfaatrechten, toch al snel een paar dui zend euro per koe. Olivia zal over een jaar of twee volwassen zijn en be vrucht worden door de stier die een stal verderop gemoedelijk tussen de da mes staat te herkauwen. ,,Ook hier laten we de na tuur z'n gang gaan'', zegt Meems. De 900 kilo zware stier bestijgt de vrouwtjes wanneer hij zin in heeft, en daarna blijkt wel wie drachtig is. Op het land van 40 hectare hebben Meems en Eshuis een poel gegra ven, zodat de waterbuffels - ze heten niet voor niets zo - een dompelbad kun nen nemen bij warm weer. ,,Ze zijn niet in staat te zweten, vandaar.'' Het nieuwe vee geeft de boer en boerin meer vol doening dan een ouder wets melkveebedrijf. Bert Meems vindt de melkpro ductie op sommige boer derijen volkomen doorge schoten. Hij is ook blij dat hij zich heeft bevrijd uit het web van overheidsre gels. Als hij straks tachtig melkgevende buffels heeft, is hij tevreden. Eshuis: ,,We hebben een boerderij winkel waar we binnen kort onze eigen melk, jonge kaas en mozzarella gaan verkopen.'' Buffelijs ligt al in de vriezer, net als buffelvlees. Olivia hoeft niet bang te zijn dat ze straks eindigt als biefstuk; dat lot is alleen de stiertjes beschoren. Als vrouwelijke collega tel je eigenlijk niet mee wanneer je nog nooit de haatbukkake van Brusselmans over je heen hebt gekregen, en in zijn on langs verschenen 84ste boek komen alle schrijvers aan de beurt. 84ste, in derdaad, Brusselmans copiet en paste wat af. Ook brandde hij een tijdlang 'overschatte mensen' af in het zieltogende tijdschrift Nieuwe Revu en daarin schreef hij over mijn vierkante kop en grijze doos, dat ik boeken schrijf voor een onnozel, menopauzaal publiek, later had hij het nog ergens over mijn kleine tieten, flutromans en nog zo wat gezever, er komt steevast ook een stinkende uitgelubberde flamoes in voor. Enig toch, satire? Hoe vaak Susan Smit en ik tijdens voorleesavonden zijn stuk over beffen hebben moeten aanhoren weet ik niet meer, maar we raakten aardig be dreven in op de achtergrond zitten, in een zeer ongemakkelijke bank, lief glimlachend en on derwijl gruwelend bij het idee dat die smerige kop van hem ooit maar in de buurt van onze flamoesjes zou komen. 'Trek het je niet aan, zo is hij nu eenmaal, dit is toch humor, ik geniet altijd zo van zijn boeken,' zeiden onze mannen, onze uitgevers en onze mannelijke collega's. 'Hou de eer aan jezelf, gewoon negeren.' Brave meiden als we zijn, deden we dat en ook Herman negeerde ons, angstige wezel als hij is. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO DPG MEDIA TVI: 0, Olivia heeft grote don kere ogen. Wimpers die een beetje hangen, wat haar een verdrietige uit drukking geeft. Haar lieve blik maakt dat je dichtbij haar wilt blijven, en dat is ook precies wat zij wil. Olivia drukt haar neus te gen je been. Olivia duwt haar kop onder je hand. Aai mij, zegt Olivia met haar hele lijf. Soort: waterbuffel Woonplaats: Onstwedde Bijzonderheid: houdt van knuffelen Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60