DE BOER OP Het akkerbouwbedrijf van de familie Vael bij Hulst rS. VAEL-THOMAES, 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wfe zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 6: Wim en Tom Vael, vader en zoon, akkerbouwers langs de N258 net ten westen van Hulst. V-FARMS AKKERBOUW HULST 2020 'Als Tom de boerderij niet wil? Dan zet ik een bord te koop in de tuin' AKKERBOUWBEDRIJF lz: JAN VAN DAMME Het is een in drukwekkend gezicht. Drie op het oog hagel nieuwe schu ren. Die is van 2008, die daar achter van 2017, die naast ons van 2020. Twee loodsen zijn voor de opslag van aardappelen, uien en wortelen of 'peekes' zoals ze in het land van Hulst zeggen. De nieuwste is werkplaats en maga zijn. Op die plaats stond een 52 meter lange schuur waarvan tij dens de storm van 10 maart 2019 een deel van het dak werd afge rukt. Herstel, restauratie bleek minder aantrekkelijk dan nieuw bouw. Dus staan er nu drie impo sante, uit betonpanelen opge trokken loodsen. Wim Vael (1968) en zoon Tom (1998) laten hun werkomgeving zien. Trots? Jazeker. Wim is de boer. Tom is de aankomende boer, hij heeft nog één jaar te gaan op de Hogere Agrarische School in Dronten waar hij be drijfskunde en agrifoodbusiness studeert. Wim heeft zijn groen zwarte overall aangetrokken. Niet dichtgeritst, die gewoonte heeft hij overgenomen van zijn vader. Tom houdt het op een zwarte polo. Op alle werkkleding prijkt het logo van landbouwbedrijf V- Farms, met de V van Vael-Tho- maes. Oude bomen De boerderij ligt aan de Riet- en Wulfsdijkweg, een ventweg naast de N258, de doorgaande route van Hulst naar de Tractaatweg tussen Terneuzen en de Belgische grens. Volgens Wim stamt de woning uit 1880. Die heeft dus heel wat oudere papieren dan de schuren. Er is meer historie. Pal achter het woonhuis laat een kastanjeboom momenteel zijn kastanjes rijkelijk vallen. Hij stond er al in de tijd van Wims opa. Het bedrijf is sinds 1868 in de familie, Wim is de vijfde generatie in lijn. Of Tom de zesde generatie wordt? Dat vragen we hem straks. Wim kan verhalen over oude bomen: ,,We hadden een beuk. Die was ge plant in 1930, het jaar dat mijn va der werd geboren. Hij is gestor ven in 2019, 88 jaar oud. De enorm uitgegroeide beuk was on dertussen ziek geworden en was een jaar later ook weg. Ik ben niet bijgelovig. Maar die beuk was de levensboom van mijn vader." De uien liggen binnen. Die oogst was niet helemaal top, door late valse meeldauw viel de op brengst per hectare zo'n 10 ton la ger uit dan verwacht. Dezer da gen is het tijd om de bieten te rooien. Wim is er vroeg bij dit jaar. Ook het aardappelpootgoed moet uit de grond. Hij noemt die teelt 'vermeerdering voor eigen gebruik'. Met elke hectare poot- goed kan hij 10 hectare consump tieaardappelen terug telen. We hebben het over agria en fontane, beide goede frietaardappelen. Wim: ,,Die worden in een met buitenlucht gekoelde loods opge slagen. Ik gebruik al vier jaar geen enkele vorm van kiemremmers meer in de schuur. Je zag het aan komen dat die door overheids maatregelen veel duurder zouden worden. Nu spuit ik één keer met kiemremmers op de akker, dan is het goed te doen." Tom: ,,Als de aardappelen er weer uit zijn, ma ken we de schuur schoon met een hogedrukspuit zodat we geen ziektesleep hebben." Wim woonde heel zijn leven op de boerderij: ,,Ik wist dat ik boer wilde worden. Dat is een ge voel, een passie. Waarom kan ik niet zeggen. Weet jij waarom je van je vrouw houdt? Als je dat kunt uitleggen, voorspel ik je dat het niet lang gaat duren voor je zal scheiden. Ik scheelde 39 jaar met mijn vader, hij was 60 toen ik van de Middelbare Agrarische School in Goes kwam. Ik moest haast maken en heb naar mijn doel toegewerkt. Toen ik het be drijf overnam, was driekwart van de 80 hectare pacht. Nu is 80 pro cent eigendom. Ik ben blij dat ik doe wat ik doe. Content dat ik op mijn eigen hof rondloop, zeker. Ik kan me onafhankelijk opstellen. Een beetje het gevoel van: wie doet me wat?" Afgezien van hobbypony Ma- riëtte - een communiecadeau van Wim Vael (links) en zoon Tom in een perceel wortelen, die bijna goed zijn om te oogsten. opa voor Tom - is er geen vee op de boerderij. Dat was er wel tot december 2005, tot die tijd fokte Wim Belgisch witblauw, een runderras voor de luxe vlees markt, dus geen koe voor de McDonald's maar wel voor de be tere slager. ,,Ik heb destijds een rekensom gemaakt", zegt hij, ,,die viel niet goed uit. We konden makkelijk afscheid nemen van de fokkerij omdat we zelf geen wei des hadden, die huurden we." Eigen keuzes maken, dat doet hij ook als het om het gebruik van bestrijdingsmiddelen gaat. Zo min mogelijk is het credo. V- Farms is daarmee behoorlijk bij de tijd. Zoals met de steriele-in- secten-techniek waarbij steriele insecten worden vrijgelaten om populaties van schadelijke beest jes beheersbaar te houden. Op het wortelperceel staan bakjes met uienolie die zo stinkt dat de wor- telvlieg zich niet of weinig laat zien. Wim: ,,Door dat extract van uienolie te plaatsen, hoef ik niet te spuiten. Van hogerhand wor den we gestimuleerd om minder middelen te gebruiken, er ver dwijnen er steeds meer. Als boer is het verstandig om die signalen op te pikken." Tom: ,,Wij kunnen van biologische boeren leren. Je werkt voor en met elkaar, dat is belangrijk." En zelf de overstap naar helemaal biologisch maken? ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO 'Ik ben content op mijn &IET- Elj ja 3Sfc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56