Muzikant Hans van der Werf, die van dat busje Als muzikant kwam Hans van der Werf afgelopen jaar thuis te zitten. Niks voor hem. De coronamaatregelen maakten hem boos. Ook al niks voor hem. En toen kreeg hij een idee. Een héél goed idee. Z'n naam hoeft je niet veel te zeggen. De naam van z'n band evenmin. Hans... Hans... Wie was dat nou ook alweer? Maar zodra z'n bus in beeld komt, weet iedereen in Vlissingen het weer. Oooh, Hans! Van die bus! Hans' kleurrijke Volkswagenbus staat aan de oude weg naar Koudekerke. Voor het huis met de vrolijke bordjes en de diepe tuin waar kippen lopen. Een stuk of zes. Met kale kontjes, helemaal rood van het gepik. Voormalig legkip pen zijn het, vertelt Hans, gered uit de indu strie. Liesje heet er een, en Pip, en Mia en Lotje en Rosa en Loekie. En laatst stond er ineens een klein haantje in de tuin. Het piepte, dus dat heet nu maar Piepje. ,,Klopt! Alweer een jaar of vier. Ik zag natuur lijk altijd al wel die filmpjes van varkens in slachthuizen en al het andere dierenleed. En ik at thuis vegetarisch als mijn vrouw had ge kookt. Maar met de band at ik gewoon wat de pot schafte. Tot ik me ging verdiepen in de in dustrie en nog eens goed keek naar die blije varkenskoppen achterop een truck met varkens erin die onderweg waren naar het slachthuis. Het klópt gewoon niet. Wist je dat kippen he lemaal niet gemaakt zijn om elke dag een ei te leggen?" O nee? ,,Niet eens elke week. Maar gewoon elke maand, net als vrouwen. Ik eet dus ook geen ei eren meer." ,,Geen moment. We nemen wat vitamine B12 extra en verder komen we niets tekort. Sterker: we eten nu gevarieerder dan ooit tevoren. En lekkerder. Ik sta gewoon zelf mayonaise te ma ken, en lekker dat die is!" Toegegeven: Hans van der Werf (45) heeft ook de tijd om lekker te kokkerellen. Hij is fulltime muzikant. Dat betekent: 's avonds werken, overdag vrij. Hij kleedt de kinderen aan, brengt ze naar school, doet thuis wat klusjes, kruipt een paar uur achter zijn laptop en heeft dan alle tijd om receptjes uit te vogelen. Tot hij met zijn accordeon in de bus stapt om naar Krabben- dijke, Zierikzee, Hulst of waar dan ook te rij den. ,,Ik heb geluk gehad. Ik deed hts bouwkunde in Vlissingen en woonde in een studentenhuis in de binnenstad. Echt een beetje Melrose Place. Mijn huisgenoot speelde gitaar en deed jamses sies in café de Concurrent, met een band ge naamd Chateau Migraine. Op een gegeven mo ment zagen ze een accordeon in mijn kamer staan. Neem die eens mee, zeiden ze. Dus dat deed ik. En zo stonden we op het eindejaars feest van de Zeevaartschool met in het voor programma The Old Firm, die Ierse folk speelde. Die Schotten zochten nog een accor deonist en van het een kwam zo het ander." ,,Mwah, dat was op het eind toch al niet veel meer. Ik dacht: ik stop er een jaar mee om mu ziek te maken, ik ben pas twintig, wat maakt het uit. Maar ik heb mijn diploma nooit meer gehaald." ,,Totaal niet. Ik geloof dat een oom van mij trompet speelde, maar daar hield het mee op. Mijn vader draaide vaak J ohnny Cash, dat weet ik nog wel. Vond ik toen maar rare muziek, en nu speel ik al zijn nummers. Toen ik een jaar of negen was, ben ik accordeon gaan spelen. Op mijn dertiende heb ik nog meegedaan aan een concours in Wilhelminadorp. Mijn ouders vonden dat ik te weinig oefende, maar ik won. Mijn vader was zó trots." ,,Maar muzikaal, nee. Mijn vader had een bouwbedrijf in Sint Maar tensdijk. Een van mijn broers - ik heb er twee en nog een zus - ging bouwkunde studeren. Ik hielp hem weleens met tekenen. Zodoende kwam ik daar ook terecht. Toen ik eenmaal een zomer in Vlissingen had meegemaakt, wilde ik er nooit meer weg." wilde ik nooit meer wat anders. We traden op in Ierse pubs door het hele land, we kwa men bij Omroep Zeeland, we maakten cd's. En we kregen boekingen in het buitenland: Zwit serland, Duitsland, Frankrijk en Ierland. Op een gegeven moment zijn we naar Portugal ge gaan. Puur op de bonnefooi: gewoon gaan spe len bij terrassen en hopen dat we genoeg geld ophaalden voor de camping en de terugweg. Dat lukte. De mensen liepen gewoon achter ons aan. Het was één groot feest." ,,Er waren natuurlijk heus wel onderlinge din getjes. Kleine irritaties. Er waren ook wisselin gen in de band, mensen die afhaakten en die werden vervangen, en ik richtte zelf een nieuwe band op: Woodworks. In het begin met zijn tweeën, later met zeven freelance muzi kanten. En ook dat wisselt soms nog." ,,Eigenlijk wel, ja. Ik zeg weleens: ik kan niks anders. Maar dat is natuurlijk niet waar. Ik wil het gewoon niet. Ik doe het zo graag. De vrij heid past helemaal bij mij. Mensen blij maken, ik vind het zo mooi." ,,Niet te beschrijven. Van het ene op het andere moment ging ik van twee-, driehonderd optre dens per jaar naar nul. Ik zat thuis. Maar ik had gelijk zoiets van: ik moet iets doen. Ik had ooit iets gelezen over livestreams en ik had een paar cameraatjes liggen, dus nog diezelfde avond van de allereerste persconferentie stonden we hier in de huiskamer muziek te maken. Live via Facebook. Dat hebben we nadien vaker ge daan." ,,Nou ja, ergens wel lullig natuurlijk. Dan zing je 'Sweeeeeet Carolineen dan blijft het stil. En dan typen wat mensen 'wohohoooh'. In het begin is dat grappig, maar de lol gaat er snel af. Onze bedoeling was om in the picture te blij- 'Overal waar ik rij, toeteren mensen naar mijn busje' WENDY WAGENMAKERS Laat me raden: je bent veganistisch. Hunker je nooit naar een omeletje? Fulltime muzikant, de meesten dromen daar alleen maar van. Hoe heb jij het voor elkaar gekregen? En je studie? Kom je uit een muzikaal nest? En toen je eenmaal muzikant was... Was het zo romantisch als het lijkt? Dus eigenlijk hielden veel muzikanten het voor gezien, behalve jij. Hoe was het dan voor jou om vorig jaar niet meer te mogen spelen? Hoe was dat, zonder publiek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54