'Er is niets dat voorgoed verdwijnt als men de herinnering dée, dan terug via Bretagne en Normandië. De caravans werden ingepakt, de zonen van beide stel len en enkele buurtgenoten kre gen de verantwoordelijkheid over de post en de plantjes. Met de we tenschap in het achterhoofd dat een paar weken geleden even ver derop in de straat is ingebroken, besteden de vakantiegangers extra aandacht aan het hermetisch af sluiten van hun huizen. Poorten en deuren op slot, rolluiken dicht, beveiligingscamera aan. Bleek en allesreiniger Het is genieten geblazen op de campings. Tot Thomas zijn ouders op een vrijdag, negentien dagen na het vertrek, belt met een onheils boodschap: er is ingebroken. Tho mas ontdekt de inbraak als hij bij zijn ouders de post komt nakijken. Al meteen bij binnenkomst is het duidelijk. ,,Alsof er een tornado door het huis was gegaan." In de woonkamer, de slaapkamer en de studeerkamer zijn kasten openge maakt, lades opengetrokken en leeggeschud op de vloer en op het bed. Het is een complete ravage. De treden van de trap zijn bescha digd. Het waarom is duidelijk; de inbrekers hebben de kluis van de trap geduwd. Om bij die kluis (verankerd aan de muur onderin een boekenkast) te komen, hebben ze eerst die boekenkast in Ferries studeerkamer compleet afgebro ken. Met grof geweld is de kluis van de muur gewrikt. Die was veel te zwaar om te tillen, dus de inbre kers haalden de deurmat van be neden, schoven de kluis daarop en vervolgens naar de trap. Een duw deed de rest. Het huis van de familie Moubis is beveiligd met een camera, maar daar wisten de inbrekers ook wel raad mee. De recorder waarmee de camera verbonden was, is door de inbrekers losgekoppeld en vervol gens in de badkamer in de wasbak onder water gezet. Daarmee hield hun grondigheid niet op. Tussen alle spullen op de vloer, liggen meerdere lege flessen bleekmiddel en flacons allesreiniger. Ze hebben hun sporen proberen uitwissen. Bernadette met relativerende hu mor: ,,Je zou daardoor bijna den ken dat een van de inbrekers een vrouw was." Ontreddering De inbrekers hadden lef. Ze zijn 'gewoon' via een smal raam in de woonkamer aan de straatkant van het huis binnengekomen. In prin cipe in het volle zicht. De braak- schade is minimaal. Alleen een paar kleine krasjes aan het kozijn, waar het breekijzer is geplaatst, verraden de inbraak. In de voor tuin liggen wat kleine fragmentjes van de plastic raamuitzetter die gesloopt is. Dit alles blijft echter onopgemerkt voor de overburen en passanten. De inbrekers verlie ten het huis met hun buit simpel via een zijdeur. Daar zat een rol- 'Praat erover, praat erover, praat erover' luik voor en de deur zat goed op slot. Alleen zat de sleutel aan de binnenkant nog in de deur Bernadette en Ferrie schrikken van het nieuws, maar reageren ook gelaten. Bernadette: ,,Het is ge beurd. Je kunt vanuit Frankrijk niets doen." De ontreddering slaat bij Ferrie toe als hij beseft wat er in de kluis zit, wat nu waarschijnlijk voorgoed weg is. Ferrie: ,,Het erg ste is de pijn dat dingen waar wij zeer gehecht aan waren, verdwe nen zijn. De gouden armband die ik Bernadette cadeau gaf toen onze Thomas geboren werd, is onver vangbaar, het horloge van mijn reeds lang overleden vader (ge kocht in 1966, ik was erbij) is on vervangbaar, mijn gouden jubile umhorloge van Philips is onver vangbaar." Ook het zakmes van Ferries grootvader, een aantal rin gen, een zilveren postzegel van 12,50 gulden, hun trouwboekje, testament en andere notariële ak ten zijn weg. Met een mes uit de keuken breken de dieven een klein kistje in de slaapkamer open en jatten daaruit ook nog een ket ting uit Nieuw-Zeeland van Ber- nadette. Maar er is meer weg. Berna- dette: ,,Inbrekers stelen heel wat meer dan alleen dierbare spullen. Ze gaan er ook met je vertrouwen en je veiligheidsgevoel vandoor. Dat doet wat in je hoofd. Vreem den zijn bij je binnen geweest, hebben aan je spullen gezeten. Je wil naar huis, maar tegelijkertijd durf je niet. Bang wat je gaat aan treffen en bang dat je je niet meer veilig zal voelen in je eigen huis. ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 'Een inbraak meemaken, is hoe dan ook een traumati sche gebeurtenis. Slachtof fers zien hun beleving van hun eigen omgeving en van de medemens voor kortere of langere tijd ondermijnd. Hun opdracht luidt: hoe neem ik weer bezit van mijn eigen huis, hoe maak ik het ge beurde hanteerbaar? Dit is voor een groot deel af hankelijk van de mens zelf: ben je nuchter of juist angstig ingesteld. Voor iemand die van nature angstig is, is het traject langer en zwaarder. Vlak ook boosheid niet uit, want ook dat komt vaak om de hoek kijken. Waar haalde iemand het lef vandaan in mijn huis te komen? Waarom moet ik zo mijn best doen in stanties te overtuigen van wat er weg is? De beste remedie om na een inbraak weer door te kunnen: Praat erover, praat erover, praat erover! Met iedereen die het wil horen. Vrienden, familie, lotgenoten, desnoods een psycholoog. De omge ving moet die ruimte echt bieden, al is het hetzelfde verhaal voor de zoveelste keer. Een gebeurtenis als een inbraak, moet slijten, die knop gaat niet zomaar om." René Diekstra (75) is psy choloog en auteur, als hoogleraar verbonden aan de Universiteit Leiden. De inbrekers namen de tijd de boekenkast, met onderin de aan de muur verankerde kluis, te slopen. Daarna werd de kluis op de deurmat naar de trap ge sleept. Een duw deed de rest. ,,De inbrekers namen opvallend veel tijd voor hun inbraak. Ze waanden zich door rolluiken en overgordijnen onbespied. Hun manier van werken zien we niet vaak. Heel apart'', aldus politie woordvoerder Willem-Jan Uyt- dehage. De slaapkamer veranderde in een ravage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52