II O) CD O 12 ZEELAND Amerikaan wint rit na millimetersprint Tim van Dijke tekent ook profcontract Koster volgt Blind op als adviseur Ajax ZLM Tour staat voor juni op UCI-kalender De carrière van de 2.04 meter lange basketballer Pieter Buijs (19) uit Vlissingen gaat als een raket. Dit seizoen verscheen de captain van Orange Lions Academy 'ineens' in het veld bij eredivisionist Feyenoord. En na dit seizoen? ,,Ik hoop op een topclub ergens in Europa. Spanje, dat lijkt me wel wat.'' BASKETBAL EREDIVISIE Wielrenner Artem Shmidt heeft gisteravond de eerste etappe van de SPIE Internationale Junioren Driedaagse op zijn naam geschreven. Na dik 100 kilometer was hij in een millime tersprint de snelste van een trio vluchters. Halverwege de wedstrijd reed Shmidt weg uit het peloton met de Belg Jelle Harteel en de Brit Owen Lightfoot. Ze bouwden gestaag een voorsprong van anderhalve minuut op. On danks enkele uitloop- en inlooppogingen ach ter hen bleven ze uit de greep van het pelo- ton.De finishfoto - minutenlang bestudeerd - moest in Axel uitsluitsel geven over de win naar. Vandaag worden twee etappes gereden, morgen volgt de laatste. Wielrenner Tim van Dijke uit Colijnsplaat te kent een contract dat hem tot en met 2024 verbindt aan Team Jumbo Visma. Hij rijdt nog één jaar bij de opleidingsploeg en maakt dan de overstap naar de World Tour-tak. ,,Een half jaar geleden had ik niet gedacht al zo snel een profcontract te tekenen.'' Zijn tweelingbroer Mick tekende in juli al een soortgelijk contract bij de ploeg. Beiden heb ben een succesvol eerste volledige jaar als wegwielrenner achter de rug. Ze veroverden bijvoorbeeld beiden NK-titels. Het contract van Tim volgt enkele dagen na zijn eerste profoverwinning in de Ronde van Kroatië. Adrie Koster (57) gaat de Raad van Commissa rissen van Ajax adviseren op het gebied van voetbaltechnische zaken. De uit Zierikzee af komstige Koster vult daarmee de vacante po sitie in van Danny Blind die stopte toen hij as sistent werd bij Oranje van bondscoach Louis van Gaal. Dat maakte Ajax gistermiddag be kend. President-commissaris Leen Meijaard geeft op de site van Ajax aan dat zodra Blind volgend jaar zijn taak bij de KNVB heeft afge rond, hij weer wordt voorgedragen als com missaris. Koster was al eens hoofdtrainer van Ajax en van Jong Ajax. In januari van dit jaar werd hij ontslagen als trainer van Willem II. De ZLM Tour geldt in 2022 ook weer als ideale voorbereiding op de Tour de France voor de sprintersploegen. De vierdaagse wielerwed strijd die naar verwachting ook weer in Zee land wordt gereden, staat op de UCI-kalender van 8 tot en met 12 juni. Momenteel is de organisatie bezig met de sa menstelling van het etappeschema. Naar alle waarschijnlijkheid zal het etappeschema weer grotendeels uit sprintersritten in Zeeland en Noord-Brabant bestaan en een rit in Limburg. IJzendijke Mobach werd zelfs verkozen in the 'All Stars 5', een sterrenteam met de vijf beste spelers van het toernooi. Hij speelde vijf wedstrijden in vier da gen, maar lijkt niet kapot te krijgen. Amper terug in Nederland tekende hij op zondag direct voor zijn eerste hoe hij dunkt en beweegt. Echt in drukwekkend, ik schiet er nog vol van..." Pieter Buijs is geboren in Meppel, maar verhuisde al na een jaar met zijn ouders en zus Doris naar Vlis- singen. Hij was een jaar ofvijf, mis schien zes, toen hij met zijn zus mee ging naar basketbal. „Eigenlijk waren er toen nog geen teams voor zijn leeftijd, maar hij vond het zo leuk dat hij ook lid werd bij Mara thon'', herinnert vader Jeroen zich. Tot z'n zestiende speelde hij in Vlissingen, waar hij onder anderen Mike de Kraker (tegenwoordig as sistent-coach bij Heroes Den Bosch) als trainer had. Marathon en Giants Ook maakte Pieter onderdeel uit van de start van het highschool bas ketbal op het Scheldemond Col lege, waar hij drie jaar lang veel pro fijt van had. Op die manier kon hij zijn vwo afronden en tege lijkertijd de focus op basket bal behouden met speciale programma's in de ochten den. Extra talent-trainingen deed hij op zondag bij het ge west Zuid. Vanaf zijn veer tiende speelde hij bovendien met een dubbele licentie naast Ma rathon ook voor Giants in Bergen op Zoom, om daar op het hoogste niveau in de jeugd te kunnen acte ren. Vaak als jongste bediende in een hogere leeftijdscategorie. Op zijn zestiende werd Pieter ge vraagd voor try-outs van de Orange Lions Academy (OLA). Een nieuw opleidingsinstituut voor (inter)na- tionaal toptalent in het Neder landse basketbal, gelieerd aan de basketbalbond en het NOC*NSF. Daar volgen talenten van 15 tot 20 jaar een voltijd programma in Am sterdam, waarbij topsport en on derwijs optimaal worden afge stemd. Pieter was er bij vanaf het eerste jaar van de OLA en zit nu in zijn vierde en laatste jaar. Als meest ge routineerde speler is hij sinds vorig jaar captain van het team en vervult hij zowel binnen als buiten de lij nen een leidersrol. ,,In het veld zet ik de jongens op de juist plek. Bui ten het veld help ik ze met allerlei randzaken, omdat er natuurlijk best wat bij komt kijken als je op je zes tiende uit huis gaat'', weet hij uit ei gen ervaring. Met de OLA speelt hij ook inter nationale toernooien, zoals vorige week in Bratislava. Buijs toonde daar eens te meer zijn klasse en seizoen cruciaal om mezelf in de kijker te spelen gen spel kan analyseren. ,,Ik heb zelf zes punten gemaakt en redelijk ver dedigd'', luidt de korte samenvat ting. Dat Buijs als 19-jarige überhaupt al op dit niveau mee kan in het grote-mannen-basketbal is best bijzonder. De Vlissinger heeft het afgelopen jaar een enorme groei doorgemaakt, zowel fysiek als qua spel. Het moet ergens in juni zijn geweest dat vader Jeroen Buijs zich wezenloos schok toen hij zoon Pie- ter na een lange periode eindelijk weer in actie kon zien. Het lichaam van 'Pietertj e' was in de tussentijd volgroeid van een jon gen tot een man. Inmiddels telt hij 2 meter en 4 centimeter en groeit hij alleen maar verder, in breedte. ,,Ik had van mensen uit zijn bubbel gehoord dat hij het licht uit de lam pen schoot'', vertelt Buijs senior met een licht geëmotioneerde stem. ,,Maar dit was echt waanzin nig om te zien. De progressie die hij gemaakt heeft. De sprongkracht en 'Pieter, mag ik met je op de foto?', klinkt het woensdagavond enthou siast uit de mond van een jonge fan, vlak na het laatste fluitsignaal van de wedstrijd tussen Feyenoord Bas ketball en ZZ Leiden. Dat is nog even wennen voor de 19-jarige Pie- ter Buijs uit Vlissingen. Hij zit in zijn laatste jaar bij de Orange Lions Academy in Amsterdam, maar is dit seizoen als stagiair aangesloten bij eredivisionist Feyenoord Basket ball. ,,Ineens ben jij degene waar die gastjes tegenop kijken'', zegt Buijs met een bescheiden glimlach. Feyenoord heeft zojuist met 50 83 verloren van regerend lands kampioen ZZ Leiden. Het is na twee overwinningen de eerste ne derlaag dit seizoen. ,,Als team heb ben we flink verloren", erkent Buijs, die desondanks niet helemaal onte- vreden oogt en met een realisti sche blik zijn ei- Het is dit zaterdag 9 oktober 2021 WIELRENNEN WIELRENNEN Tim van Dijke in actie op het onlangs ge houden WK in Leuven. foto cor vos VOETBAL WIELRENNEN 17.00 Het duel in de vierde klasse A van het zon dagvoetbal tus sen Hulsterloo en IJzendijke wordt vandaag al gespeeld, in IJzendijke. De aftrap is om 17.00 uur. Dat gebeurt op ver zoek van Hul- sterloo, dat in mei 2022 dan tijdens de Hul- sterloofeesten thuis kan spe len tegen IJ- zendijke. IJzen- dijke stemde in met het ver zoek, maar wilde wel graag op zaterdag spelen, direct na het eerste vrouwenteam. 20 Wielrenner Jarno Mobach uit Philippine is 26ste gewor den in de tweede rit van de Circuit des Ardennes. Hij eindigde in de zelfde groep als ritwinnaar Arnaud de Lie. De andere Zeeuwse ren ners Nick van der Lijke (86ste) en Thijs de Lange (100ste) eindig den in het tweede deel van het pelo ton. Pieter Buijs wil Menno Kole - Pieter Buijs Rotterdam o a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40