H Grote vreugde in Friesland, deze week. Een proefveldje in het natte veenweide- gebied blijkt vrucht bare grond voor rijst. ,,De grote winst is dat het kan, ook in een relatief koele zomer.'' NIEUW GEWAS RIJSTTEELT MOGELIJK NUTTIGE BESTEMMING VOOR NATTE VEENGEBIEDEN IN FRIESLAND Het zou goed kunnen, zegt Dirk Osinga, dat de mensen die er écht ver stand van hebben - rijst- telers in Azië bijvoor beeld - hem keihard uitlachen als ze zien wat hij met zijn studenten op een proefveldje in Friesland aan het doen is. ,,Toen de rijstzaden eenmaal kiemden, hebben we er 5 centimeter water op gezet om te kijken wat er zou gebeuren. Geen idee of dat ver standig was. Maar ze doen het nog steeds." We moeten ons dan ook niet al te veel voorstellen van het rijstveld dat bij de 'Brüsplak' in de buurt van het dorp FeanwJlden (Veenwouden) ligt. 3 bij 3 meter is het, en er zijn zes rij tjes rijstzaden ingeplant. ,,We zoch ten naar soorten die ook in koudere klimaten overleven. Vijf vonden we we er in Noord-China, en eentje in het noorden van Italië, dat is een soort waarmee risottorijst geteeld wordt." Deze zomer gingen de zaden de grond in. Drie soorten kwamen ook daadwerkelijk uit de grond, inclusief korrels. Dat waren allemaal planten van Chinese origine. ,,De dragon rijst doet het het best, daar zag ik in alle planten aren groeien. Kijk, het is na tuurlijk geen topopbrengst, op zo'n klein stukje. Maar de grote winst is dat het kan. Ook in een relatief koele zomer." Osinga vertelt met hoorbaar ple zier over het experiment, maar tege lijk is het een bloedserieus project waarover hij de leiding heeft. Het is onderdeel van Better Wetter, waarin gezocht wordt naar nieuwe manieren van teelt voor het Friese veenweide- gebied. Grofweg een kwart van de provincie bestaat uit die ondergrond. De komende decennia ondergaat dat gebied grote veranderingen. Het waterpeil in de veenweides staat nu nog laag. Dat is fijn voor de ongeveer achthonderd boerenbedrij ven in het gebied. Het maakt het makkelijker om land te bewerken en om vee te laten grazen. Maar gevolg is wel dat het veen uitdroogt, en inzakt. Daardoor komt er veel CO2 vrij. Ook zorgt het voor schade aan de funde ring van huizen en andere gebou wen. Grondwater Daarom is besloten dat het grondwa terpeil omhoog moet in het gebied, dat van het zuidwesten naar het noordoosten van de provincie loopt en door Friezen 'het lege midden' ge noemd wordt (waarbij 'lege' Fries is voor 'lage'). Die waterpeilstijging is onderdeel van een veel breder veen- weideprogramma. Dat moet er op lange termijn toe leiden dat veenaf- braak, bodemdaling en CO2-uitstoot 'nagenoeg zijn gestopt'. Tegelijk moet ook de landbouw - belangrijke pijler onder de regionale economie - zijn bestaansrecht behouden. Dus, Friese boeren: volgend jaar al lemaal een rijstveld rond de terp? Zo'n vaart zal het niet niet lopen, denkt Tineke de Vries, bestuurder van LTO Noord. De veehouders in de regio kijken met gezonde scepsis naar het initiatief, zegt ze. ,,Eerst maar eens zien of het überhaupt groeit, hoeveel er groeit, en of dit soort teelt geen andere uitstoot met zich meebrengt. Methaan bijvoor beeld." Dat er geëxperimenteerd wordt, jui chen de agrariërs toe. ,,In dit gebied wonen vooral boeren met koeien. We willen voorkomen dat die koeien straks op waterski's de wei in moe ten." Niet het hele gebied wordt onge schikt voor veehouderij als het wa terpeil stijgt, benadrukt De Vries. ,,Maar veel boeren hebben stukken grond die dan wel te nat worden. Voor hen is het goed om te kijken wat de mogelijkheden zijn op die stuk ken land. Wordt het natuur, of kun je er iets nuttigs mee doen?" Rijstteelt is zo'n 'nuttige' bestem ming. Daarnaast wordt in het project Veertig jaar geleden had ook niemand verwacht dat maïsteelt mogelijk is Better Wetter gekeken naar de teelt van lisdodden (dat bijvoorbeeld voor isolatiemateriaal gebruikt kan wor den), mattenbies en veenmos. De rijst springt natuurlijk het meest in het oog, al zijn de korrels die nu aan de Friese aren hangen niet de eerste ooit in Nederland. In Zegveld (Utrecht) vond een paar jaar geleden een vergelijkbare proef plaats. En al in 2016 verbouwde ondernemer Jan Veerman in het West-Brabantse Bos- schenhoofd zijn eigen rijst. Inmid dels denkt hij groter: hij heeft plan nen om volgend jaar zomer op drie plaatsen rijst te telen in bloembollen- velden, waar de bloembollen net ge rooid zijn. Dat moet gebeuren in Schagerbrug, Lisse en op Tholen. Veredeling De oogst daar is dan niet bedoeld voor voedsel, vertelt Veerman over de telefoon. De gehele plant moet ge bruikt worden als biomassa, of als vervanger van steenwol. ,,De korrel is ondergeschikt. Om echt rijst te heb ben die geschikt is om te eten, moe ten de zaden veredeld worden." Dat weet ook projectleider Osinga in Friesland. ,,We hopen dat door de aandacht voor dit soort initiatieven, plantenveredelaars inspringen. Die zouden dan aan een soort moeten werken die meer aangepast is aan de omstandigheden van hier. Vervol gens zou het mooi zijn als specialitei tenrestaurants rijst van eigen bodem willen serveren, en dat er een boer is die zegt: ik waag het erop. Dat gaat natuurlijk jaren duren. Aan de andere kant: veertig jaar geleden had ook niemand verwacht dat maïsteelt in Nederland mogelijk is. En moet je nu eens zien." GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Sander van Mersbergen Feanwalden Projectleider Dirk Osinga tussen zijn rijstplanten. ,,De dra gon rijst doet het het best, daar zag ik in alle planten aren groeien.'' FOTO'S CORNÉ SPARIDAENS - Dirk Osinga, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3