Corries leed inspiratiebron muziektheater 7 EXPOSITIE MUSEUM VEERE In Museum Veere is een expositie te zien over Hendrik Willem van Loon, de Amerikaanse Nederlander die vier jaar in Veere woonde I aar liefst 21 vissers uit Arnemuiden en één uit Vlissingen streden in 1928 met I hun hoogaarzen te gen elkaar op het water voor Veere en wilden allemaal graag met de eerste prijs, veertig zilveren rijks daalders, naar huis. Die eenmalige wedstrijd was georganiseerd door Hendrik Willem van Loon, een Nederlandse Amerikaan die voor zijn rust terug was gekomen naar Veere. ,,Maar het daar soms te rus tig vond", weet Nicolette van Neste van het Museum Veere. Zij stelde een expositie samen over deze man die slechts vier jaar in Veere woonde, maar een blijvende invloed heeft. Niet voor niets wordt er sinds 1994 op het Veerse Meer door de Stichting Behoud Hoogaars elk jaar de Hendrik Wil lem van Loon Hardzeildag gehou den. 'Hitler kelderrat' Van Loon (1882-1944) was echter zo veel meer dan alleen iemand die een hardzeildag organiseerde, zo blijkt uit de tentoonstelling die vandaag (zaterdag) om 16.00 uur wordt geopend. Hij was schrijver, tekenaar, journalist, radiocom mentator en historicus. Hij had bijvoorbeeld een scherp inzicht in de politieke verhoudingen en waarschuwde al in 1933 voor Adolf Hitler. ,,Hij noemde hem een kel- derrat", weet Nicolette van Neste. Van Loon, geboren in een welge steld Rotterdams middenstands gezin, vertrok in 1902 naar de Ver enigde Staten. Na een geschiede nisstudie werd hij journalist en schreef enkele geschiedenisboe ken die echter niet aansloegen. De doorbraak kwam in 1921, nu pre cies honderd jaar geleden. Zijn zelf geïllustreerde populair-weten- schappelijke 'The Story of Man kind', brak alle verkooprecords. In de jaren daarna groeide hij uit tot een ware celebrity en raakte onder anderen bevriend met de Ameri kaanse president Franklin D. Roosevelt, wetenschapper Albert Hij was een flamboyante man die met iedereen contact kon maken Einstein en de schrijvers Thomas Mann en Stefan Zweig. Hij arriveerde in 1928 in Veere omdat hij destijds in de VS werd achtervolgd door de roddelpers wegens zijn relatieproblemen. In Veere raakte hij met iedereen be- vriend, weet van Neste. ,,Hij was een flamboyante man die met ie dereen contact kon maken." Hij haalde ook beroemdheden naar Veere zoals de Australische oce aanvlieger Charles Kingsford Smith en 'miss America' Edna Pe ters. Toen Kingsford Smith vanaf Schiphol vertrok zette hij eerst koers naar Veere om enkele rond jes om de toren te vliegen. En Edna Peters liet zich in Veere zien, ge kleed in Walcherse dracht." Na zijn terugkeer naar de VS verdween Veere niet uit zijn her inneringen. Integendeel zelfs. In heel veel boeken die hij vervolgens publiceerde zijn illustraties te vin- den die naar 'de lieflijkste plek op aarde' verwijzen. Van Neste laat daarbij voorbeelden zien, van lied boeken tot en met populair- we tenschappelijke overzichtswerken over geschiedenis, kunst en geo grafie. Ze vertelt ook dat in de ja ren vijftig en begin zestig nog ge probeerd is door vrienden een museum op te richten in Veere over Van Loon. ,,Maar zo rond 1966 kwam daar een einde aan omdat het niet lukte." Klaas is 83 wanneer hij in maart 2020 overlijdt. Klaas en Corrie (80, foto) zouden die zomer 54 jaar ge trouwd zijn geweest. De uitvoerder in de wegenbouw en de leerkracht hadden een actief sociaal leven, sa men met hun drie zoons. ,,Onze jaarlijkse oliebolleninstuif was altijd druk en gezellig." De in Colijnsplaat geboren en nu in Mid delburg wonende Corrie Dekker koestert zulke herinneringen. De 130 rouwkaarten en -brieven na Klaas' dood zijn de stille getuigen van een grote kring van vrienden en bekenden. Het afscheid van Klaas, was 'af standelijk, bijna onmenselijk', ver telt Corrie Dekker. ,,Ik mocht zelf niet bij de uitvaart zijn, vanwege m'n quarantaine." Vanuit haar ap partement kan ze via een laptop nog iets zeggen tegen de aanwezi gen bij de uitvaart en tegen mensen die het afscheid online volgen. In de beginperiode van corona is er nog veel onduidelijk. ,,Ik dacht: krijgen onze zoons al die condole- ancekaarten met de mooie teksten voor hun vader nog wel te lezen?" Ze zet daarom alle kaarten in haar laptop en schrijft over de levensloop van Klaas en over wat ze mee maakt en voelt. Dat stuurt ze ook naar het Zeeuws Archief om Ikga niet achter de geraniums, of in mijn geval orchideeën, zitten -Corrie Dekker iets te bewaren uit coronatijden. Schrijver/performer Anna de Bruyckere zoekt in die tijd ervarin gen van 70+-ers in coronatijd. Ze krijgt stapels brieven van 50 ou dere mensen en gaat met hen in gesprek. „Wat mij trof is de bijzondere veer kracht van mensen die als 'dor hout' werden weggezet. De warmte en kracht die ze uitstralen, dat is prachtig. Corona was de aanleiding, maar levens kracht is wat je ziet in onze voor stelling." De première van die voorstelling 'Rimpelingen: Brieven uit Zeeland' af gelopen weekend in Middelburg raakte de 80-jarige Corrie. ,,Anna en pianist Christian Blaha maakten een bijzonder mooie muziekthea tervoorstelling waar de zaal stil van werd." Corrie durft weer meer over de toekomst na te denken. ,,Ik ga niet achter de geraniums, of in mijn ge val achter de orchideeën zitten. Ik wil me nuttig maken en bedenk soms activiteiten voor medebewo ners van Villa Rittenborgh." Onder hen zijn mensen met dementie, een ziekte waar ook haar Klaas aan leed. De oud-leerkracht verzint per maand thema's voor activiteiten en zoekt er filmpjes en verhalen bij. Muziektheatervoorstelling 'Rim pelingen: Brieven uit Zeeland is komende zondag te zien in 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewouts- dijk om 14.30u. Meer speeldata zie: rimpelingen.eu zaterdag 9 oktober 2021 WA Van Loon is meer dan de hardzeildag Emile Calon Veere - Nicolette van Neste Tentoonstelling Een Fenomeen in Veere: Hendrik Willem van Loon (1882 - 1944), van 10 okto ber 2021 t/m 6 november 2022, Museum Veere locatie stadhuis. Op 60 meter afstand van Corrie Dekkers appartement overlijdt haar man Klaas. Hij ligt in isola tie vanwege corona, terwijl zij in quarantaine zit. De verhalen die ze optekent om weer grip op haar leven te krijgen, vormen een belangrijke inspiratiebron voor de Muziektheater-voorstel ling 'Rimpelingen, brieven uit Zeeland die morgenmiddag in 't Kerkje in Ellewoutsdijk te zien is. Arie Westeneng Middelburg Een brief voor prinses Juliana die ^"■«s^door Van Loon is versierd met het silhouet van Veere. foto dirkjan gjeltema Nicolette van Neste richt de expositie in over Hendrik Willem van Loon. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35