Hoge prijs van energiehoppen Vijf nominaties voor Zeeuwse Boekenprijs Baard 1ÊÊÊÈÈ$èËÊÊÈÊÊÊ Noten zijn gezond en voedzaam. Sinds de pandemie stijgt de vraag naar gezond en duurzaam voedsel. mwmmÊMÈÊMëÊÊ lÜfc 2 VOEDSEL BELANGSTELLING VOOR Commentaar Sinds de privatisering van de energiebedrijven is het voor sommigen een sport om telkens naar de goedkoopste aanbieder over te stappen. Dit energiehoppen heeft een keerzijde. Stunten met bodemprijzen is niet zonder risico, nu blijkt dat sommige energieleveranciers hun prijsafspraken met klanten niet kunnen nakomen. Geruststellend is dat Delta, de grootste gas- en elektrici teitsleverancier in Zeeland, de bestaande, langlopende con tracten met klanten wél respecteert en niet opzegt. Het bedrijf zegt hiertoe in staat te zijn door de manier van inkopen. Die le vert misschien niet altijd de allerlaagste tarieven op, maar wel de meest stabiele. Toch zal ook een aantal klanten van Delta te maken krijgen met een hogere energierekening omdat hun contract afloopt of omdat ze gekozen hebben voor variabele prijzen die twee keer per jaar worden aangepast. Minder energie verbruiken is de simpelste manier om de gevolgen van stijgende prijzen te be perken. Maar wie een kleine beurs heeft draaide de verwar ming al graadjes lager. Het voorschot verhogen om verrassin gen bij de jaarafrekening te voorkomen is voor deze mensen ook geen optie die veel zoden aan de dijk kan zetten. Delta zegt de vinger aan de pols te houden zodat vroeg de alarmbellen afgaan als mensen in betalingsproblemen dreigen te raken. Mocht de gasprijs deze mensen in de problemen brengen, mag van een energiebedrijf soepelheid worden ver wacht. En van de gemeenten hulp in de vorm van bijzonder bij stand. Die levert misschien niet altijd de allerlaagste tarieven op, maar wel de meest stabiele Op 9 november maakt de jury een keuze uit: Voor permanente bewo ning van Anna de Bruyckere, De Zeeuwse streekdrachten: goed ge mutst van Liza van der Heijden- van der Werff, Susan Bakx-Plas- mans, Wim van der Heijden en Mart Bakx, We vertrekken voordat het licht is van Wim Hofman, Nooit meer wachten van Sarah van der Maas en Jacob Hendrik Scho- rer (1760-1822) en Zeeuws bestuur der in crisistijd van Jan Zwemer. De feestelijke uitreiking vindt plaats in CineCity, de avond voor ALMANAK Mannen met stoppelbaardjes, die Hulsterse mag ze graag zien. Ze was dan ook in haar nopjes toen haar eigen vent eindelijk zijn baard liet staan. Wat hij echter niet had voorzien, is dat zo'n stoppelbaardje kan gaan jeuken, vooral in de zomer. Dus zo af en toe greep hij toch naar de Week van het Zeeuwse Boek begint. De winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs ontvangt een geldbedrag van 1000 euro. Die avond wordt ook bekend wie de Publieksprijs krijgt. Daar voor kan het publiek van 18 okto ber tot en met 3 november stem men via de website van de PZC. Dan is de koek nog niet op, want de jury van de boekenprijs reikt ook accolades uit, eervolle vermeldingen, en er is nog een Prijs van de Zeeuwse Boekhande laren. Slag om de Schelde Vorig jaar werd de Zeeuwse Boe kenprijs gewonnen door Tobias van Gent (nu jurylid) en Hans Sakkers voor hun boek over de Slag om de Schelde. het scheermes in plaats van de trimmer. Zij vond dat maar niks, zo'n blotebillengezicht, dus bedacht ze een list: ,,Schat, wist je dat je baardje je dubbele kin een beetje verbergt?" Het zaadje werd met succes geplant. Hij heeft sindsdien nooit meer zijn scheermes gebruikt. Klokhuis over rookverslaving Controle 'asociale' trouwstoet De politie is donderdag middag twee uur lang zoet geweest met de controle van een trouw stoet. De 23 auto's vielen op vanwege hun asociale rijgedrag en werden rond 15.00 uur op de Nieuwe Postweg bij Tholen aan de kant gezet. Agenten van het flexibel interven tie team van de Lande lijke Eenheid waren tot 17.00 uur bezig met het controleren van de (luxe) auto's, die zowel Neder landse als Duitse kente kens hadden. Trouwstoe- ten veroorzaakten de af gelopen jaren vaker over last in de provincie. VLISSINGEN Lezing over eerste Reuzenwerken De notenverkoop schiet omhoog. Dat merkt Kwekerij Westhof in 's-Heer Abtskerke. ,,We verkopen steeds meer notenbomen. De inte resse groeit, ook dankzij de aanleg van voedselbossen", zegt eigenaar Peter van 't Westeinde. Zo'n 150 volwassen en rond de 10.000 jonge geënte bomen heeft de kwekerij staan. Het zijn vooral veredelde walnoten, een speciali teit van Westhof. Van 't Westeinde heeft verder tamme kastanjes, ha zelnoten en pecannoten in het as sortiment. ,,De vraag naar notenbo men is flink toegenomen. Door de coronacrisis is er meer belangstel ling voor duurzaam voedsel. Niet alleen particulieren bestellen no tenbomen, ook tuinbouwers tonen interesse. We krijgen ook veel or ders uit het buitenland. Ik heb net een grote bestelling uit Denemar ken binnen. Ik heb ook veel Belgi sche klanten, omdat je er subsidie krijgt op het planten van notenbo men. De zaken gaan daardoor goed. Mij hoor je niet klagen." Noot moet vallen Deze vrijdag raapt Van 't West einde walnoten. In oktober zijn de noten oogstbaar. Een ladder heeft hij niet nodig. ,,Even schudden aan de boom en ze vallen vanzelf naar beneden. Een goede noot moet val len." De verse walnoten verkoopt hij aan huis. ,,Daar is genoeg klan dizie voor. Voor sommige mensen zijn verse noten een belangrijk on- Door de pandemie is de vraag naar notenbomen toegenomen derdeel van hun menu. Anderen kopen walnoten als diervoeder, bij voorbeeld voor hun papegaai." Van 't Westeinde denkt dit sei zoen zo'n 1500 kilogram walnoten te oogsten. Hij verkoopt zijn verse walnoten (je kunt ze ook drogen) voor 3,50 per kilo. Dat is veel goed koper dan in de winkel waar de consument gemiddeld 9 euro per kilo betaalt, zegt hij. ,,Ze worden trouwens met de dag duurder. De meeste noten in de supermarkt en speciaalzaken komen uit Frankrijk en Californië. Dit jaar waren er enorme bosbranden in Californië waardoor er ook plantages zijn ver woest. Bij een kleiner aanbod lopen de prijzen op." Voedselbos Wat de verkoop mede opstuwt, is het fenomeen 'voedselbos'. Er zijn steeds meer initiatieven voor de aanleg van voedselbossen. Bekend zijn Voedselbron Graauw en Langhe Laere in Nieuw- en Sint Joosland. Tussen Burgh-Haamstede en Noordwelle is een voedselbos van de Stichting Voedselbos Schou wen in wording. Op het school plein van kindcentrum De Nobel in Hulst werd twee jaar terug een mini-voedselbosje aangelegd. No tenbomen passen uitstekend in dat concept, zegt Van 't Westeinde. Niet alleen vanwege de smakelijke noten die ze produceren, de bomen leggen tevens CO2 vast in het hout en de bodem en ze bieden planten en dieren beschutting. Ook boeren planten steeds vaker notenbomen aan. Zoals biologisch melkveehou der Charl van de Sande uit Nieu- werkerk, die zijn boterham ver dient met 150 melkkoeien en 200 stuks jongvee. Vijfjaar terug stak hij de eerste boompjes in zijn Dui- velandse wei. Notenbomen passen in de agroforestry die Van de Sande nastreeft. ,,Notenbomen hebben drie functies. Ze bieden mijn koeien schaduw. Op termijn, want notenbomen groeien maar een halve meter per jaar. Daarnaast ge- zaterdag 9 oktober 2021 II Er zijn nog vijf kanshebbers over voor de Zeeuwse Boeken prijs 2021. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Als de middelbare school nadert, lonkt ook de siga ret. Alle aanleiding dus om juist voor kinderen in groep zeven en acht een programma te maken over rookverslaving. Dat doet de ZB in samenwer king met het programma Het Klokhuis van de NTR. Via een livestream is woensdag 13 oktober een Meet Up te volgen waarin Klokhuispresenta tor Janouk Kelderman praat met longarts Pau line Dekker. In de studio zijn ook de zusjes Stella, Evita en Sara Kwant die de stichting F*ck Smo king hebben opgezet. Het programma is van 11.00 tot 11.45 uur en is te vol gen via dezb.nl. ■f—es-y Jfïi THOLEN 'Reuzenarbeid in Zee land' is de titel van een lezing die Willem van der Ham vandaag om 11.00 uur geeft in Mu- ZEEum in Vlissingen. Van der Ham heeft een boek geschreven over grote projecten in Ne derland in de periode 1861-1914. Een ervan is de aanleg van de Sloe- dam tussen Walcheren en Zuid-Beveland, 150 jaar geleden. Dit eerste 'Deltawerk' was het begin van een reeks van grote projecten: de aan leg van de spoorlijn en de kanalen door Wal cheren en Zuid-Beve land. Notenboom Frank Balkenende 's-Heer Abtskerke - Peter van 't Westeinde, Kwekerij Westhof Melkveehouder Charl van de Sande heeft walnotenbomen ge plant. Over tien jaar moeten de koeien er een schaduwplekje onder vinden. foto sandra schimmelpennnink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30