23 ,,Dat hoeft ook niet. Wat ik zeg: Als ik publieke waardering en erkenning had willen krijgen, had ik wat anders moeten gaan doen.'' als je zelf in de voetbalwereld werkt, wéét je volgens mij hoe gevoelig din gen liggen. Wat de impact kan zijn van woorden, van een bepaalde hou ding. Enig wederzijds respect kan geen kwaad in deze wereld.'' ,,Wat me het meest geraakt heeft in al die jaren in dit werk, was een opmer king van een van mijn zoons, toen er bij Feyenoord van alles speelde. Jes- per en Tim zaten nog op school, ze woonden nog thuis, toen Jesper op een dag zei: 'pap, zullen we weer te ruggaan naar ons oude leven? Toen je nog bij de gemeente werkte? Toen was alles nog normaal.' Dat heeft er wel in gehakt, hoor.'' ,,Nou, dat was heel bijzonder. Het feest na afloop met de overige direc tieleden, het samenzijn in de be stuurskamer met de familie en de kinderen. Jesper, Tim en Wouter die er ook bij waren. Dat was heel emoti oneel. Daar zijn wat tranen gevloeid.'' ,,Dat is zo. We gingen bij Feyenoord van een situatie met 30 miljoen euro schuld, naar een eigen vermogen van 30 miljoen plus. Daar is onge looflijk hard voor gewerkt door heel veel mensen, maar die landstitel had veel meer impact natuurlijk - en dat hóórt ook zo. Dat maakt voetbal tot zo'n boeiende en intense wereld. ,,Het geeft wel extra veel voldoe ning als de dingen, na jaren hard wer ken, een keer helemaal op hun plek vallen. Dat was bij Oranje ook zo: op het tijdperk Koeman kijk ik met veel voldoening terug. Het is toen echt ge lukt om Nederland weer van Oranje te laten houden, precies zoals we ons tot doel hadden gesteld. En net zo ziek was ik afgelopen zomer van die wedstrijd tegen Tsjechië op het EK.'' Is dat ook niet uw valkuil geweest: U bent meer een voetbalman dan een bestuurder. U krijgt eerder een kick van een overwinning dan van een lekkere vergadering. Toch? ,,Ik ben geen leider die ver boven de partijen hangt en een beetje op af stand aanstuurt, zijn visie geeft. Ik ben heel direct betrokken, hands on. Neem de hervormingen van de trai nersopleiding en het jeugdvoetbal, daar heb ik me ook persoonlijk tegen aan bemoeid, ik ben zelf vele jaren trainer geweest. Niet iedereen vindt dat een leuke eigenschap van mij, maar zo heb ik overal gewerkt.'' Dat vind ik niet vreemd, dat gaat wel vaker zo. En dat past misschien ook wel bij de fase waarin de bond nu komt. In 2017 was er heel veel dat di rect moest worden opgelost, veelal met een directe link naar voetbal en onze sportieve prestaties. We ston den 21ste op de wereldranglijst, we hadden een EK en WK gemist. In Eu ropa deden onze clubs het matig. Dat dat nu is omgedraaid, is bovenal de verdienste van de clubs, laat dat hel der zijn. De KNVB zal altijd een soort Nederlandse Spoorwegen zijn: als er ergens in Nederland een trein ver keerd rijdt, krijgt de bond de schuld. Soms terecht, soms niet. Maar nie mand kan nog zeggen dat het voetbal niet centraal staat bij de KNVB.'' ,,Soms gewoon in kleine dingen. Dat het aan het begin van elk directie overleg altijd eerst twee uur over voetbal ging, bij voorbeeld. Over de wedstrijden van het weekend, over spelers, over doel punten. Mensen moesten daar in het begin soms aan wennen, maar ik heb dat altijd essentieel gevon den.'' ,,Ik was al eens eerder bij Louis ge weest, in 2017, nog voor we Koeman aanstelden. Toen gaf hij aan geen functie meer te ambiëren binnen de bond. Na het onverwachte vertrek van Ronald in 2020 hebben we an dere afwegingen gemaakt. Dat is niet goed uitgepakt, simpel.'' ,,Wat ik zeg: het is helaas niet goed uitgepakt, maar verder wil ik er niet veel over zeggen, want Frank de Boer is een fantastisch mens. Wij hebben hem met ons volle verstand aange steld, we dachten echt dat het een perfecte match was met de staf zoals die er was. We wilden ook iemand die voor langere tijd bondscoach kon zijn. Dat Louis in juli snel 'ja' zei voor de korte periode tot en met het WK 2022, was heel prettig. Hij heeft het ook heel snel op een fantastische ma nier op de rit gekregen. De sfeer rond Oranje is volledig gekeerd, zoals dat onder Koeman ook al was gelukt.'' Als ik publieke waardering had willen krijgen, dan had ik wat anders moeten gaan doen thuisbasis die heel sterk is, die me al tijd heeft gesteund. Daarnaast helpt het in deze wereld heel erg om een klein ego te hebben. Als je er waarde aan hecht om veel gestreeld te wor den, om veel op de schouders te wor den geslagen, kun je beter wat anders gaan doen. Je moet beslissingen dur ven nemen. Als je mee gaat buigen met alle meningen en persoonlijke belangen, dan ben je gezien.'' GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 E Eric Gudde bij de Kralingse Plas in Rotterdam. ,,Wat me het meest heeft geraakt in al die jaren in dit werk, was een opmerking van mijn zoon.'' FOTO JAN DE GROEN F Links: Gudde in de hoedanigheid van Feyenoord- directeur met trai ner Giovanni van Bronckhorst. Rechts: als KNVB- baas met Frank de Boer, die hij aan stelde als bonds coach. FOTO'S ANP PIM RAS U zult daar niet snel de credits voor krijgen. Heeft u zich nooit afgevraagd: wat doe ik nog in deze wereld? U bent thuis bedreigd, u heeft bakken vol kritiek gekregen, het lijkt almaar harder te worden. Waarom zou ie mand met gezond verstand nog in de voetbalwereld willen werken? ,,Ik ben gek van sport en van voetbal. Daar begint alles mee. En ik heb een voorbeeld, of in de coronaperiode? Maakte de titel met Feyenoord in 2017 dat allemaal waard? In het voetbal kun je als trainer of bestuurder honderd dingen goed of fout doen, maar een bal op de paal bepaalt vaak je lot. Zowel in goede als in slechte tijden. Met uw opvolger Marianne van Leeuwen kiest de KNVB voor een heel ander type. Waarin zag u die omslag concreet? Eén van uw laatste acties voor de KNVB was uw reis naar Portugal, naar Louis van Gaal. Terugkijkend had u toch al een jaar eerder bij hem aan moeten kloppen? Maar wij proberen ons voor te stel len hoe zoiets gaat. Dat je als KNVB-top wel met Frank de Boer praat en dan kennelijk concludeert: dit is onze man. - Gudde Dat is de professionele kant. Maar waar heeft u wakker van gelegen? Bent u soms bang geweest, bij alle emoties rond het Kuip-dossier bij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23