22 Eric Gudde (67) zwaaide vorige week officieel af als directeur van de KNVB, na een werkleven lang in het voetbal. Een tijdperk vol extremen, van glorie tot bedreigingen en alles daar tussenin. Hij blikt één keer terug. ERIC GUDDE KIJKT TERUG OP ZIJN ROERIGE TIJD ALS DIRECTEUR VAN FEYENOORD EN DE KNVB De kleinkinderen straalden op het podium, Nick Simon kwamen een liedje zingen en de ene lyrische toe spraak volgde op de andere. Het af scheid van Eric Gudde als directeur van de KNVB voltrok zich buiten het zicht van de camera's, maar het ging in Zeist bepaald niet ongemerkt voorbij. ,,Vorige week donderdag heb ik af scheid genomen. Ik ben heel blij en dankbaar dat het op deze manier kon'', vertelt Gudde. ,,In de afgelopen anderhalf jaar heb ik ook collega's zien afzwaaien met een digitale bor rel, via zo'n Zoom-verbinding. Men sen met een geweldige staat van dienst. Dan was dit toch een stuk leuker en dankbaarder.'' Na bijna vijftien jaar in het prof voetbal, en daarvoor decennialang bij de (top)amateurs, maakte Gudde het voetbal in vrijwel al zijn geledingen mee. Nu is zijn agenda opeens leeg. Gudde ziet er ontspannen uit aan de Kralingse Plas, zo zonder vergaderin gen en afspraken en vastomlijnde toekomstplannen. Maar dit week einde wordt er alweer gevoetbald. ,,ActiefJO-10 tegen Be Quick 1887 in Eelde, Groningen'', aldus Gudde. ,,Even bij mijn kleinzoon Sep kijken. En vorige week was ik nog bij Excel sior Maassluis tegen De Treffers. Heerlijk.'' Toen hij in 2017 begon in Zeist, was één van zijn opdrachten om het bij de KNVB weer naar voetbal te laten ruiken. De bond was een instituutje van technocraten geworden, waar de ene interne rel volgde op de andere. Met Gudde kwam er, zo dachten de clubs die hem voordroegen én steun den, weer een echte voetbalman aan het roer. Iemand die als voormalig Feyenoord-directeur bovendien wist hoe de hazen liepen in het betaald voetbal. Gudde: ,,Waar ik mee aan de slag moest was in één zin: 'Veranderen, vertrouwen en verbinden'. Je zou het eigenlijk aan anderen moeten vragen, maar intern bij de KNVB is dat denk ik heel aardig gelukt. Op voetbalge- bied is er veel ten positieve veranderd. Het betaald voetbal en het amateur voetbal zijn echt naar elkaar toege groeid. De directies zijn als team gaan samenwerken, dat was daarvoor abso luut niet zo. De organisatie rondom Oranje, die we naar Zeist hebben ge haald, is een heel goede zet geweest. ,,De aansluiting van het grote Oranje met de vertegenwoordigende jeugdteams daaronder, de trainersop leiding, de veranderingen in het jeugdvoetbal, de groei van het vrou wenvoetbal: daar kijk ik met een heel goed gevoel op terug. Maar ik zie na tuurlijk ook wel: extern is het niet ge lukt om de clubs en de bond te ver binden. Ik heb partijen niet dichter bij elkaar kunnen brengen. Dat ge deelte is gewoon niet geslaagd, daar draai ik niet omheen.'' Hij denkt na: ,,Nee, niet eenzaam, zo zou ik dat niet noemen. Ik durf echt te zeggen dat ik een teamworker ben: zowel bij de KNVB als bij Feyenoord heb ik altijd in hechte directieteams gewerkt en zorgen kunnen delen. Maar ik wist in dat coronadossier wel: dit kan ik nooit goed doen. Als ver antwoordelijk bestuurders moesten Jean-Paul Decossaux en ik de knoop doorhakken, dat was helder. Maar de reglementen voorzagen totaal niet in een scenario als dit. In 65 jaar was het profvoetbal nog nooit eerder stilge legd. Al weken voorafgaand reali seerde ik me: het wordt een duivels dilemma.'' Fel: ,,Dat beeld bestrijd ik. In al die ja ren in het profvoetbal ben ik altijd bereikbaar geweest voor iedereen. Maar: in die periode móest ik me wel losmaken van alle belangen, die kris kras door elkaar heen liepen. Dit dos sier viel niet aan de vergadertafel op Wij hebben Frank met ons volle verstand aangesteld, we dachten echt dat het een perfecte match was te lossen. Er zouden altijd winnaars en verliezers zijn, bij elke denkbare oplossing. Ook intern waren de me ningen hier vrijwel 50/50 verdeeld, allerlei polls gaven eenzelfde beeld. Maar die knoop moest door - daar heb ik nooit voor weg willen lopen.'' ,,Het besluit dat we hebben geno- men, is nu vrijwel één-op-één opge nomen in de aangepaste reglemen ten. Dat zegt wel wat. Ik vond, alles opgeteld en afgetrokken: het kan niet zo zijn dat je promoveert terwijl je nog niet gepromoveerd bent. Even min dat je kunt degraderen wanneer je feitelijk nog niet gedegradeerd bent. Dat zie ik nu nog precies het zelfde. Wel ging er natuurlijk op de dag zelf veel mis. Dat het allemaal di gitaal moest, met alle complicaties van dien, hielp niet bepaald mee. Aan de manier waarop dat ging, heb ik geen goed gevoel overgehouden. Ik ben ook niet van steen.'' ,,Dat laatste vind ik wel, hoe zal ik het zeggen...'' (Gudde laat even een stilte vallen.) ,,Niveauloos, ja. Ik snap heel goed dat er hevige emoties waren, dat clubs en supporters boos waren. Maar met de mensen van Cambuur en De Graafschap heb ik uiteindelijk weer een normale, gezonde werkrelatie ge kregen. Ik heb aan Cambuur zelfs de kampioensschaal nog uitgereikt. Je kunt het heel erg oneens zijn, maar ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO INTERVIEW Sjoerd Mossou Maarten Wijffels Rotterdam Wat laat u eigenlijk achter? In hoe verre is uw opdracht geslaagd? In het voorjaar van 2020 werd u nationaal de Kop van Jut toen de competitie moest worden stilge legd - en de sportieve gevolgen daarvan moesten worden bepaald. Heeft u zich in die periode vaak eenzaam gevoeld? U kreeg destijds veel het verwijt moeizaam te communiceren. Clubs zeiden: Als je Gudde belt of mailt, hoor je niks terug. - Eric Gudde Staat u nog achter de beslissing van destijds? De Graafschap en Cambuur be vochten het besluit tot in de rechtszaal. FC Utrecht-eigenaar Frans van Seumeren weigert u tot op de dag van vandaag een hand te geven. 'Het helpt in deze wereld enorm als je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22