Zirkzee voorkomt smadelijk verlies voor Jong Oranje 19 Cambuur-spits opnieuw voor Jus tin Bijlow. Met klassiek kunst- en vliegwerk werd de bal uit de doel- mond gewerkt. Toch begon Oranje zeker niet slecht aan het duel. De Letten trokken vanaf de eerste minuut een soort muur op voor het eigen doel, maar binnen amper vier mi nuten had Oranje al twee flinke kansen uitgespeeld. Klaassen en Memphis misten, maar na negen tien minuten scoorde de eerste alsnog. Met gebalde vuist rende Klaassen naar de ongeveer vijf honderd Oranje-fans in de hoek van het stadionnetje. Die goal had wat comfort moe ten bieden aan het Nederlands elf tal, maar het spel werd er bepaald niet beter op. Op het beroerde veld ontbrak lang de nauwkeurigheid om tot uitgespeelde kansen te ko men, al waren Berghuis en Cody Gakpo voor rust allebei dichtbij een goal. In de tweede helft werd het spel almaar moeizamer. Nederland bleef verbeten zoeken naar ope ningen, spelend met vaak een zee van ruimte in de rug. De Letten kwamen slechts af en toe tot een uitbraak, voor het publiek aanlei ding om even wakker te schrikken uit zijn vreugdeloze halfslaap, maar tot grote kansen leidde het niet echt. Alleen Andrejs Ciganiks kwam gevaarlijk door over de lin kerkant, verder bleef het bij wat dode spelmomenten. Aan de overkant miste Gakpo een goede kopkans. Invaller en de butant Noa Lang bracht wat branie in de ploeg, leidend tot een grote kans voor Memphis, die de bal van dichtbij naast het doel harkte. Met pinchhitter Wout Weghorst kreeg Oranje nog wat energie en agressie in de slotfase, leidend tot kansen voor Lang en Ryan Gravenberch, maar boven alles sleepte de wed strijd zich naar het einde. De krappe uitslag deed wellicht anders vermoeden, maar span nend was het ook in de slotminu ten nauwelijks in Riga. Het Oranje-publiek klapte dankbaar na de winst, tevreden ook met het resultaat in Istanboel bij Turkije- Noorwegen, maar wat overbleef was toch vooral het gevoel van een tussendoortje. In het eerste kwart van het spekta kelstuk leek er nog niet veel aan de hand voor Jong Oranje. De ploeg van bondscoach Erwin van de Looi leek na een dominante openings fase op voorsprong te komen, ware het niet dat Jurgen Ekkelenkamp in buitenspelpositie stond na de vrije trap van Joshua Zirkzee. Voor de andere spits van Jong Oranje, Brian Brobbey, duurde de wedstrijd slechts 25 minuten. De van Ajax naar RB Leipzig overge stapte aanvaller, die bij zijn club nog op zijn eerste basisplaats in de Bundesliga wacht, liep een spier blessure op. Daarmee braken een paar drama tische minuten aan voor Jong Oranje. Terwijl de verrassend op de bank begonnen Myron Boadu zich nog klaarmaakte aan de zijlijn, knikte Salzburg-aanvaller Noah Okafor Nederland op een 1-0 ach terstand. Daar bleef het wat betreft de el lende voor rust niet bij voor Jong Oranje. Ook toen Jeremie Frim- pong werd gelanceerd en Zirkzee vond, bleef de eerste treffer uit om dat diens schuiver de paal raakte. Kon het nog erger? Zeker, want de tweede helft was nog geen vijf mi nuten onderweg of Jong Oranje stond al voor een grotere inhaalrace. Het balverlies was van Melayro Bo- garde, het schot op de lat van Kast- riot Imeri en de verzilverde re bound van dichtbij van de alerte Okafor (2-0). Juist toen Jong Oranje rijp leek voor de sloop en het derde Zwit serse doelpunt in de maak leek, haalden de beloften kracht uit de aansluitingstreffer. Die viel uit een corner van Ian Maatsen, waarna de door Bayern München aan Ander- lecht verhuurde Zirkzee er als de kippen bij was om de bal binnen te tikken en alsnog het scorebord te vinden: 2-1. Dat deed hij dik vijf mi nuten later opnieuw door een nieuwe corner van Maatsen tegen draads binnen te knikken: 2-2. Kostbaar punt Het spel golfde in de laatste twintig minuten nog op en neer, maar ge scoord werd er niet meer. Het punt is een kostbare voor Jong Oranje, dat in de Zwitserse leeftijdsgenoten Brian Brobbey haakt al na 25 minuten af met een blessure tegen Zwitserland de grootste concurrenten in de kwalificatiepoule voor het EK in Roemenië en Georgië kent. De winnaar van de groep, waarin Jong Wales dinsdag in Nijmegen de vol gende tegenstander is, kwalificeert zich direct voor het eindtoernooi. De nummer twee moet het ticket via de play-offs zien af te dwingen. EK KWALIFICATIE Stand zaterdag 9 oktober 2021 GO is het ook wel Davy Klaassen (r) bracht Ne derland al in de eerste helft op voorsprong. foto x Letland - Nederland 0-1 Opstellingen 19. Klaassen Ozols Bijlow Savalnieks Dumfries Cernomordijs De Vrij Dubra Van Dijk Jurkovskis Blind Jaunzems Klaassen 81. Ontuzans F. de Jong Zjuzins Til 84. Karklins 62. Gravenberch Kigurs Berghuis 84. Krollis 62. Lang Emsis Depay 89. Stuglis Gakpo Ciganiks 76. Weghorst Uldrikis 89. Tarasovs Scheidsrechter: Madley (Eng) Door een blessure van Brian Brobbey, het houtwerk, een af gekeurde goal en een riante achterstand leek Jong Oranje op een rampavond af te stevenen tegen concurrent Zwitserland. Maar Joshua Zirk- zee voorkwam alsnog een ne derlaag: 2-2. Johan Inan Rotterdam/Lausanne GROEPE Uitslagen Zwitserland - Jong Oranje 2-2 Moldavië - Wales 1-0 Bulgarije - Gibraltar 5-0 Dinsdag 17.00 uur Bulgarije - Zwitserland 18.00 uur Moldavië - Gibraltar 20.00 uur Jong Oranje - Wales gespeeld 1 Zwitserland 3 w 2 g v 1 0 pt 7 (v-t) 10-2 2 Bulgarije 3 2 0 1 6 7-4 3 Nederland 2 1 1 0 4 5-2 4 Moldavië 4 1 1 2 4 1-5 5 Wales 3 1 1 1 4 4-1 6 Gibraltar 3 0 0 3 0 0-13 - Joshua Zirkzee (r) scoorde twee keer. foto xxxx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19