Ziel verkoeen 18 WK-KWALIFICATIE LETLAND- NEDERLAND Het was een wedstrijd om snel te vergeten, maar in Riga zette Oranje weer een belangrijke stap richting WK-kwalificatie. In een plichtmatig duel met Letland was Davy Klaassen wederom van doorslaggevende waarde: 0-1. COLUMN SJOERD MOSSOU „We've got our club back!'', zongen ze steeds, pal op de stoep van St. James' Park. Het was een bijna surrealistische vertoning, vooral als je wist waarom ze nou zo ongelooflijk blij waren. Hier werd geen kampioenschap gevierd of een club ge red van een faillissement. Er werd ook geen lokale held, pakweg Paul Gascoigne of Alan Shearer, als een redder onthaald in de stad. Het was oneindig veel cynischer: Newcastle United werd donderdag voor dik 350 miljoen euro overgenomen door een investeringsmaatschappij uit Saoedi-Arabië, geleid door de moordlustige prins Bin Salman, roerganger van één van de meest duistere regimes van het Midden-Oosten. Die deal hing al anderhalfjaar in de lucht, maar nu was ook de Premier League akkoord. Niet dat de Engelse miljardencompetitie zich nou zo enorm druk maakte over mensenrechten, of over de moord van Bin Salman's regime op journalist Jamal Khashoggi in 2018. Er was vooral discussie over televisierechten geweest. De overname leidde in Engeland weliswaar tot enige ophef onder mensen rechtenorganisaties en journalisten, maar de grote meerderheid was nauwe lijks onder de indruk. Inte gendeel, de deal werd in Newcastle als een bevrij dingsfeest gevierd. Einde lijk waren de fans verlost van de zo gehate eigenaar Mike Ashley - en nog los daarvan: welkom in het moderne voetbal, jongens. Chelsea is al jaren van een Rus, Manchester City van een sjeik uit Abu Dhabi, Paris Saint Germain is een speeltje van de Qatari. Als het voetbal zijn ziel heeft verkocht, dan deed het dat decennia ge leden al. Alles went, blijkbaar. Het voetbal is inmiddels zo ver afgedreven van zijn oorspronkelijke basis, dat je als rechtgeaarde moralist voortdurend in een godvergeten woestijn staat te roepen. Niemand luistert nog, want als er geen moraal meer is, wat valt er dan nog te zeden preken? Het ene moment dansen de mensen op straat omdat die hyperkapitalistische Super League niet doorgaat, het volgende moment vieren ze een overname door een stel Saoedi's, want misschien wordt Newcastle United wel een keer kampioen binnenkort. Als er één voetballand was dat bij de toewijzing van het WK in Qatar moord en brand schreeuwde, dan was het Engeland wel. Hoe hypocriet wil je het hebben: de Premier League zou zichzelf la chend aan iedere voorbijlopende dictator verko pen. En ondertussen maar pochen dat je 'the peop le's game' hebt uitgevonden. Maar het tafereel legde wel een dieper, grondiger probleem bloot. Dat in het voetbal steeds minder plek is voor normbesef, romantiek en ethiek is geen nieuws natuurlijk. Maar wat veel erger is: we beginnen dat stilaan heel normaal te vinden. In voetbal is er steeds minder plek voor normbesef i r-'s Verhoeven nu tegen Saddik Tweede zege van Wiebes Lorena Wie bes (22, foto) won in de Women's Tour van Groot- Brittannië ook de vijfde etappe. Ze was eerder de beste don derdag. Wie bes was gis teren de beste in een massasprint. Demi Volle ring behield de leiderstrui. Vandaag wordt de laat ste etappe af gewerkt van de Women's Tour. Een krappe 0-1 op een sfeerloos hobbelveld. In veel opzichten was het typisch een interland tegen een voormalig Sovjet-land, bepaald geen wedstrijd voor de eeuwigheid, bovenal een verplicht nummertje. Maar de overwinning bracht WK-KWALIFICATIE Oranje wel steeds wat dichter bij het hoofddoel: kwalificatie voor het WK in Qatar. Wederom was Davy Klaassen van beslissende waarde voor de ploeg van Louis van Gaal, de Aja- cied die onder Frank de Boer slechts een bijrol had en die in Am sterdam momenteel niet verzekerd is van een basisplaats. Wéér maakte Stand g 'mister 1-0' de belangrijke ope ningsgoal, net als vorige maand te gen Noorwegen en Turkije, deze keer dankzij een knappe volley uit een corner van Memphis. Daarmee is meteen één van de zeldzame hoogtepunten benoemd. Het Nederlands elftal moest zich negentig minuten lang zien op te laden in zo ongeveer de minst inti miderende entourage denkbaar. Het Daugava-stadion had niet al leen het aangezicht van een bijveld, ook het schaarse publiek keek totaal apathisch naar de wedstrijd, waar door je stilaan het gevoel bekroop dat je naar een voorbereidingspotje zat te kijken. Haast onvermijdelijk leidde dat ook tot concentratieverlies bij Oranje. Kort na de openingstreffer leidde aanvoerder Virgil van Dijk een grote kans in voor Roberts Ul- drikis, vijf minuten later stond de zaterdag 9 oktober 2021 @sjoerdmossou In Newcastle dansten deze week duizenden supporters de horlepiep. Ze smeten met bier, sprongen in het rond, vlogen elkaar brullend in de armen, trokken hun shirts uit en smeten met nog meer bier. Die dansende, dolgelukkige supporters van Newcastle United gun je heus hun betere tijden natuurlijk. Zo hondstrouw, iedere week met vele duizenden mensen op de tribunes, en daar dan zó weinig succes voor terugkrijgen. (Ik kan me er al les bij voorstellen hoe dat voelt.) KICKBOKSEN Rico Verhoe ven (32, foto) neemt het over ruim twee weken op tegen Jamal Ben Saddik. Hij is de vervanger van Alistair Overeem, die zich eerder deze week bij kickboksorga- nisatie Glory met een bles sure afmeldde voor het ge vecht om de wereldtitel bij de zwaarge wichten. WIELRENNEN o a <0 Zege, maar dat Sjoerd Mossou Riga GROEPG Gisteren Letland - Nederland 0 - 1 T urkije - Noorwegen 1 - 1 gespeeld w v pt (v-t) Gibraltar - Montenegro 0 - 3 1 Nederland 7 5 1 1 16 (23-6) 2 Noorwegen 7 4 2 1 14 (13-6) Maandag 3 Turkije 7 3 3 1 12 (17-14) 20.45 uur Nederland - Gibraltar 4 Montenegro 7 3 2 2 11 (11-9) 20.45 uur Letland - Turkije 5 Letland 7 1 2 4 5 (7-11) 20.45 uur Noorwegen - Montenegro 6 Gibraltar 7 0 0 7 0 (3-28)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18