Een fout systeem dat mensenlevens kost O Banengroei in VS valt tegen door angst corona 14 COLUMN Irene van den Berg Was het nou echt zo erg wat Wopke Hoekstra deed? Het was een vraag die de gemoederen deze week bezighield. Onderzoeksjournalis ten van Investico ontdekten dat de demissionair minister van Finan ciën had geïnvesteerd in een bedrijf dat gevestigd was op de Britse Maagdeneilanden, een belastingparadijs. Daarna bleek ook nog dat hij een belegging had gedaan via belastingeiland Guern sey. Maar hij had alles van de hand gedaan voordat hij minister werd. Ik voelde om me heen de weer stand tegen het zoveelste relletje rondom een demissionair politi cus. De beleggingen waren legaal, hij had ze gemeld bij premier Rutte en hij was er vanaf. En weer door. Bij de mensen die zich er wel over opwonden leek de pijn er vooral in te zitten dat hij halver wege zijn 30ste zomaar even meer dan 25.000 euro investeerde in een projectje van een van zijn studie vrinden. De repliek van Hoekstra, dat hij de papieren niet helemaal goed had gelezen, paste in het beeld van een gladde Zuidas-yup die de waarde van geld niet kent. Natuurlijk moet je niet in belas tingparadijzen beleggen. Maar je bent ook wel weer een moraalrid der als je daar een politicus voor wegstuurt, zo leek de stemming in het land. Als we de morele lat zo hoog gaan leggen, blijft er in Den Haag straks niemand meer over. 'Kijk eerst even in de spiegel voor dat je ach en wee roept', aldus een lezer in de brievenrubriek van deze krant. Hij vergeleek de minis ter met burgers die zwart bijklus sen en toeslagen aanvragen zonder dat ze daar recht op hebben. 'Het grote verschil is dat wat Hoekstra deed legaal is. Dus even dimmen graag', schreef hij. We zijn waarschijnlijk zo verge vingsgezind, omdat beleggen in belastingparadijzen geen slachtof fers lijkt te maken. Dat is echter schijn. Door belastingontwijking lopen overheden wereldwijd jaar lijks vele miljarden mis. Dat Nederland zo graag het belasting paradijs uithangt, kost de wereld zo'n 25 miljard, becijferde een hoogleraar vorig jaar. Vooral in arme landen gaat dat ten koste van publieke voorzieningen, zoals onderwijs en gezondheidszorg. Want, volgens OxfamNovib, zij zijn twee keer zo afhankelijk van belastinginkomsten van bedrijven dan rijke landen. De non-profitorganisatie gaat nog een stap verder: volgens Oxfam zijn er 8 miljoen doden te voorkomen als belastingontwij king stopt. Er zou 'slechts' 30 mil jard dollar nodig zijn om de basis gezondheidszorg in arme landen te verbeteren. Denk aan vaccina ties, verloskundigen en de behan deling van diarree. Betere toegang tot basisgezondheidszorg zou de dood van zo'n 7,8 miljoen kinde ren en 210.000 vrouwen kunnen voorkomen. Belastingontwijking gaat in arme landen ten koste van onderwijs en zorg Terug naar de beginvraag: ja, het is erg wat hij deed. Maar het pro bleem reikt veel verder dan Wopke Hoekstra. Het draait hier niet om een politiek opstootje, maar om een fout systeem dat mensen levens kost. Als McKinseyman was Hoekstra onderdeel van dit sys teem, met vermoedelijk weinig invloed om het te veranderen. Als minister van Financiën had hij die macht wel, maar gebruikte hij hem te weinig. Eind vorig jaar bleek uit het zoveelste rapport dat Nederland als doorsluisland een sleutelrol speelt bij belastingont wijking. Dat laatste neem ik Hoek stra veel kwalijker dan de beleg gingen waar het de hele week over ging. DPA Group Unibail Rodamco JustEat Takeaway Signify ACHTERGROND KOPLOPER BASIC-FIT WIL Corona kostte fitnesscentra veel leden, maar ze rekenen erop dat die terugkeren nu de dagen korter worden. De grootste keten, Basic-Fit, investeert weer in nieuwe clubs. Afgelopen zomer kwam de helft van de 500.000 gestopte leden van fitnesscen tra weer terug op het honk, maar dat is volgens branche organisatie NL Actief voor een groot deel van de ondernemers nog niet voldoende voor een gezonde bedrijfsvoering. ,,Daarom is oktober zo belangrijk. Het wordt sneller donker, mensen gaan meer binnen sporten. Daar kunnen, nee moéten wij van profiteren", zegt Ronald Wouters, algemeen direc teur van NL Actief. De fitnessapparaten in de nieuwste sportschool van Basic-Fit in Tilburg-Reeshof zijn in ieder geval volop in gebruik. Jong en oud staan op de crosstrai ner, loopband of kwellen hun spieren met gewichten. Deze week was de officiële opening van de club. Het is nummer duizend voor de budgetketen die in de jaren 80 werd opgericht door voormalig tennisprof René Moos. Met dui zend eigen vestigingen mag Moos zich de fitnesskoning van Europa noemen, want zijn keten is veruit de grootste. Basic-Fit zit inmiddels in vijf landen: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Spanje. Financieel directeur Hans van der Aar is opgetogen dat er weer nieuwe sportscholen worden geo pend. ,,Dat was een tijd geleden. Het afgelopen jaar was door de gedwongen sluiting financieel bij zonder zwaar. Het heeft ons hon derden miljoenen euro's gekost. Over het eerste halfjaar van 2021 leden we 125 miljoen verlies. Maar sinds mei zijn we weer open en we merken dat veel gestopte leden terugkeren. Voor corona stonden 2,3 miljoen mensen bij ons inge schreven, dat zakte tijdens de slui ting naar 1,7 miljoen. Nu staat de teller alweer op ruim 2 miljoen in de landen waar we actief zijn. De jongeren stonden als eerste weer op de stoep, nu volgt de rest. Want ook ouderen merken dat ze veilig kunnen sporten bij ons, tot nu toe hebben we geen enkele coronabe smetting kunnen traceren die in een van de clubs is opgelopen.'' En dus wil Basic-Fit weer groeien. Het beursgenoteerde bedrijf haalde geld op door extra aandelen uit te geven. Van der Aar: ,,Onze liquiditeitspositie bedraagt 500 miljoen, we kunnen verder met investeren. Ons doel voor De jongeren stonden na heropening als eerste weer op de stoep, nu volgt de rest corona was om volgend jaar 1250 clubs te hebben en daar zetten we nog steeds op in. Alle vijf de lan den hebben groeipotentie. In Nederland is 17 procent van de bevolking lid van een sportschool, dat percentage is al hoog, maar kan verder stijgen als je ziet hoe belangrijk mensen hun persoon lijke gezondheid vinden. Door corona is dat gevoel alleen maar sterker geworden.'' Frankrijk is voor Basic-Fit de grootste groeimarkt. Daar telt de budgetketen al vijfhonderd fit nessclubs. Maar ook in de andere landen staan veel openingen op het lijstje. Waar het eindigt? ,,We werken toe naar tweeduizend Dat bleek gisteren uit de raming van het Amerikaanse ministerie van Arbeid. Een maand eerder kwa men er ook al veel minder banen bij dan verwacht. De belangrijkste reden voor de geringe groei is de angst voor de deltavariant van het coronavirus. In staten waar relatief weinig mensen gevaccineerd zijn, raken nog steeds veel mensen besmet met het virus. Daarom durven veel mensen nog niet te gaan werken. De tekorten aan personeel spelen in alle sectoren van de economie. Door het gebrek aan arbeidskrach ten groeit de economie minder hard Op de beurs werd het nieuws over de tegenvallende banengroei gemengd ontvangen. Aan de ene kant is het slecht nieuws dat de eco nomische groei minder wordt. Aan de andere kant betekent het dat de centrale bank het stimulerings beleid van lage rente waarschijnlijk langer voortzet. Dat is weer gunstig voor de aandelenkoersen. ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 GO Y @IvandenBerg c Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is (onderzoeks) journalist. Iedere zaterdag blikt zij terug op het economische nieuws van afgelopen week. O 76,6% Speculanten storten zich op lege beurshuls. Grootaandeel houder koopt aandelen bij. Bestuurder stapt na zes maanden alweer op. Beleggers na men winst na week koersstij ging. o Sporten in Sanne Schelfaut Tilburg - Hans van der Aar, Basic-Fit WASHINGTON In de Verenigde Staten kwamen er vorige maand 194.00 banen bij. Dat is veel minder dan de ruim 500.000 banen waarop was gerekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14