Geliefd in exquise kringen 13 c Nobelprijs voor de Vrede naar strijders van het vrije woord pathetisch. ter fn groot pathetisch Niet dat Twee kritische journalisten uit Rusland en de Filipijnen hebben dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede gewonnen. Het Comité prijst hun 'moedige strijd voor de vrijheid van meningsuiting'. Maria Ressa (Filipijnen) en Dmi tri Moeratov (Rusland) krijgen de prijs voor hun inspanningen om de vrijheid van meningsuiting te waarborgen, aldus het comité een voorwaarde voor democratie en duurzame vrede. ,,Beiden voeren een moedige strijd voor de vrijheid van me ningsuiting in de Filipijnen en Rusland. Tegelijkertijd zijn ze vertegenwoordigers van alle jour nalisten die opkomen voor dit ideaal in een wereld waarin de mocratie en persvrijheid steeds ongunstiger worden." Ressa gebruikt de vrijheid van meningsuiting om machtsmis- bruik, geweld en groeiend autori tarisme in haar geboorteland, de Filipijnen, aan de kaak te stellen. In 2012 was ze medeoprichter van Rappler, een digitaal mediabedrijf voor onderzoeksjournalistiek, dat ze nog steeds leidt. Rappler heeft kritisch aandacht besteed aan de controversiële, moorddadige anti- drugscampagne van het regime van president Rodrigo Duterte. De organisatie heeft gedocumen teerd hoe sociale media worden gebruikt om nepnieuws te ver spreiden, tegenstanders lastig te vallen en het publieke debat te manipuleren. Kritische houding Moeratov verdedigt al tientallen jaren de vrijheid van meningsui ting in Rusland onder steeds moeilijker wordende omstandig heden. In 1993 was hij een van de oprichters van de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. Sinds 1995 is hij hoofdredacteur van de krant. Novaja Gazeta is de meest onaf hankelijke krant van het huidige Rusland, met een kritische hou- ding ten opzichte van de macht. Sinds de start heeft Novaja Gazeta artikelen gepubliceerd over onderwerpen als corruptie, politiegeweld, onwettige arresta ties, verkiezingsfraude en 'trol- lenfabrieken' tot het gebruik van Russische strijdkrachten, zowel binnen als buiten Rusland. Iedere winnaar van een Nobel prijs ontvangt van het comité een gouden medaille, een diploma en een geldprijs van bijna 1 miljoen euro. De lijst met potentiële win naars is geheim, maar het is niet verboden om een voordracht we reldkundig te maken. Vorig jaar won het Wereldvoed selprogramma. Dit jaar zijn in to taal 329 kandidaten - mensen en organisaties - voorgedragen. Be kende gegadigden waren Greta Thunberg, Black Lives Matter, de Navo, de WHO, de actievoerders in Hongkong, VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR, oppositiele den Svetlana Tichanovskaja (Be larus) en Aleksej Navalny (Rus land) en voormalig Amerikaans president Donald Trump. Jaarlijks worden op 10 decem ber de Nobelprijzen uitgereikt in Zweden, in de Zweedse hoofdstad Stockholm, behalve de Nobelprijs voor de Vrede. Die wordt uitge reikt in Oslo. Zes medewerkers van zijn krant Novaja Gazeta zijn sinds de oprichting in 1993 vermoord. De Russische journalist Dmitri Moeratov droeg zijn Nobelprijs voor de Vrede aan hen op. Zes jaar geleden gaf Dmitri Moe- ratov een interview aan de Ne derlandse televisie. Wist hij, luidde een vraag, dat een van zijn medewerksters had gezegd dat ze bereid was om te sterven voor haar journalistieke idealen? Moeratov ontplofte, sprong op en stoof zijn kantoortje uit om de medewerkster van onderuit de zak te geven. Het is Dmitri Moeratov ten voeten uit. Hij staat onvoorwaar delijk achter zijn mensen, maar zij moeten zich wel verantwoor delijk gedragen. De hoofdredac teur weet als geen ander hoe ge vaarlijk het is om voor zijn krant te werken. En publiekelijk zeg gen dat je wil sterven voor je ide alen, dat valt bij hem niet onder verantwoordelijk gedrag. Niet minder dan zes medewer kers van Novaja Gazeta, een van de weinig overgebleven werke lijk onafhankelijke en kritische kranten van Rusland, zijn sinds de oprichting in 1993 vermoord. De bekendste van hen was jour naliste Anna Politkovskaja, die donderdag precies vijftien jaar geleden werd doodgeschoten. De hoofdredacteur van de Russi sche krant krijgt samen met de Filipijnse jounaliste Maria Ressa de Nobelprijs voor de Vrede 2021. Moeratov reageerde kenmerkend nuchter op de toe kenning van de Vredesnobel- prijs, die hij opdroeg aan zijn overleden collega's. ,,Ik stond net ruzie te maken met een collega, toen de telefoon ging. Ik zag een C Veel journalisten kregen het predikaat 'buitenlands agent': een landverrader buitenlands nummer en dacht dat het spam was'', bekende hij gisteren. Helemaal onverwachts kwam de prijs niet: Novaja Gazeta staat al zes jaar op de shortlist van het Nobelcomité. Voor het redac tiegebouw in Moskou stroomden gisteren cameraploegen samen. Ook redactieleden druppelden het immer beveiligde pand bin nen, elkaar feliciterend. Pavel Kanygin, een van Nova- ja's bekendste verslaggevers die zich onder meer uitvoerig heeft bezig gehouden met vlucht MH-17, staat ietwat beduusd de verslaggevers te woord. ,,De prijs voor Moeratov kan ons een beetje meer vertrouwen geven in deze donkere maanden voor de Russische journalistiek. Een druppel van hoop'', verzucht hij. Kanygin doelt op de golf van repressie die de onafhankelijke, kritische media in Rusland het afgelopen jaar heeft overspoeld. Velen van hen kregen het predi- caat 'buitenlands agent', een oude term die staat voor landver rader en die het een medium vrijwel onmogelijk maakt om verder te werken. ,,Het is moeilijk werken'', er kent Kanygin. „Vrijwel iedere week wordt wel er wel een straf zaak geopend of vertrekt er ie mand (van de oppositie, red.) uit Rusland. Maar de Nobelprijs voor Moeratov maakt ons blij, het is hartverwarmend.'' Opvallend positief was de re actie van het Kremlin. Woord voerder Dmitri Peskov felici teerde Moeratov en roemde hem om zijn moed. ,,Hij werkt conse quent volgens zijn idealen en zet zich daarvoor in. Hij is getalen teerd en dapper'', aldus Peskov. Tegelijkertijd verklaarde Rus land gisteren opnieuw negen personen tot buitenlands agent, onder wie de leden van het Britse journalistencollectief Bellingcat. In een interview met de Russi sche onafhankelijke nieuwssite Meduza.io zei Moeratov dat hij vond dat de Nobelprijs naar op positieleider Aleksej Navalny had moeten gaan. ,,Hij verdient de prijs voor zijn moed. Maar hij heeft zijn tijd nog vóór zich.'' Bij het herdenkingsplakkaat voor Anna Politkovskaja, aan de buitenmuur van het gebouw van Novaja Gazeta, staan twee jonge dames. Ze zijn blij met de 'presti gieuze prijs voor een waardige journalist'. ,,Ik ben trots op hem'', zegt Anastasia Novikova (22). ,,Ik lees Novaja graag en be wonder hun onderzoeken en hun journalisten. Ze zijn heel dapper. Ze kunnen het leven van mensen veranderen.'' Frank Poorthuis Nog 33 dagen Soms loop ik naar de voorma lige slaapkamer van mijn oud ste dochter. Daar slaapt ze niet meer. Al twee jaar niet. Ze woont nu met haar vriend in een andere stad. Ik had haar nog best thuis willen heb ben, eerlijk gezegd. Gezellig. En dan mijn oudste zoon van 24 ook. Heer lijk, die gedachte. Iedereen thuis. Maar goed, ik geloof niet dat dat reëel is. slingeren er nog rond. Boeken, een sjaaltje, een gekke pet en zo'n over dreven portrettekening die ze liet maken in Praag. Enfin, de kamer is ernstig ongebruikt en de kleinsten bouwen tussen de zooi af en toe een hut, slepen er hun knuffels naar toe. Maar als ik door mijn oogharen kijk is ie bijna leeg. De twee deuren naar het piepkleine balkonnetje staan wijd open, er klinkt een stukje klassiek, iets met een cello liefst en Ja, het is ikzelf sta ach- doek op een Bijzonder schildersezel. wankele ding dat ik al veertig jaar meesleep. Een echte schildersezel. Ik heb een blauwe schildersjas aan en ik kijk af en toe op van dat doek naar de daken van de stad, die ik schilder. O, en ik ben gestopt met werken natuurlijk en dit is mijn nieuwe hobby. Maar niet zomaar een hobby. Ik heb groot talent en mijn doeken zijn geliefd in een kleine maar exquise kring van liefhebbers. Ze brengen goed geld op. Niet dat het me daar om te doen is, noch om de roem. Maar prettig om te weten is het wel. Ja, het is pathetisch. Bijzonder pa thetisch. Eigenlijk niet eens dat ge deelte van die kamer en de ezel. Dat zou best nog eens kunnen gebeuren. Ik vind schilderen leuk, een heel klein beetje aanleg heb ik misschien wel. Maar dat ik dan direct iets moet maken dat er toe doet. Tjongejonge. Dat vind ik zelf ook wel vermoeiend. Want er is bijvoorbeeld nog een an der schema, waarin naast die schil dersezel een tafeltje staat met een oude computer, waarop ik een boek aan het schrijven ben. Om en om, schrijven, schilderen, schrijven. Maar niet zomaar een boek. Het wordt een bijzonder boek. Geliefd in kleine kring misschien, maar het zal niet onopgemerkt blijven. Pff, u merkt het wel. Ik heb nog een lange weg te gaan. GO ZATERDAG 9 OKTOBER 2021 Journalisten gelauwerd Edwin van der Aa Rotterdam/Oslo Nobelprijswinnares Maria Ressa uit de Filipijnen. 'Druppel van hoop' voor de Russische journalistiek Joost Bosman Moskou Hoofdredacteur Dmitri Moe ratov. FOTO'S EPA, AP Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Die kamer, haar meisjesspullen Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13