Groen licht voor spuugdure carnavalsloods in Walsoorden II Expo oude Zwinhavens trok al 30.000 bezoekers 7 TON ROMMERS NIEUWE PASSIE VAN TERNEUZENAAR Je eigen drank maken, is tegenwoordig echt een trend. Bierbrouwen en wijn maken vergt echter nogal wat kunde en tijd. Cider daarentegen, kan iedereen maken. Appeltje eitje! Op zijn zolder in Ter- neuzen maakt Ton Rommers (73) al zo'n vijfentwintig jaar witte wijn en likeu ren van alle soorten fruit. Sinds zes jaar heeft hij er een passie bij: cider maken. Met appels, gist en wat ge duld kan iedereen, gewoon thuis, appelwijn maken. En Rommers vertelt graag hoe: Rommers is al sinds 1998 lid van het Zeeuws-Vlaamse bier-, wijn en likeurgilde Ambrasserie. Met workshops brengt hij zijn kennis over aan zijn gildegenoten, maar hij wil ook de geïnteresseerde leek enthousiasmeren eigen cider te bottelen. ,,Niks lekkerder dan een frisse, tintelende, zelfgemaakte ci der op een warme zomerdag!" Mengelmoes Cider, de alcoholische appeldrank, is ontzettend populair in het Ver enigd Koninkrijk. Daarnaast lusten ze er in Ierland, Bretagne en Nor- mandië, Duitsland en de Spaanse regio's Asturië en Baskenland wel pap van. Ook buiten Europa weten ze er wel raad mee. Cider is in principe van alle soor- ten appels te maken, hoewel een mengelmoes van zoet en zuur het lekkerst is. Nederland heeft geen cidertraditie, hoewel appelwijn de laatste jaren wel steeds populairder wordt. Industriële cider, met merknamen als Jillz en Apple Ban dit, worden steeds meer verkocht. Maar waarom zou je zoiets (met een heleboel toevoegingen) kopen als je het ook makkelijk zelf kunt maken? ,,Zelfgemaakt is veel lekkerder en niet bewerkelijk", zegt Rommers. Wie het wil proberen, wordt door Rommers én fruitbedrijf Vereec- ken uit Vogelwaarde een heel eind op weg geholpen. ,,Het enige wat je moet meenemen, is een jerrycan met een inhoud van tien liter en we zijn vertrokken." Die tien liter appelsap zal uiteindelijk ongeveer veertien flessen cider opleveren, in een liter cider zit ongeveer twee kilo appelen. Op de eerste dag van de workshop, mogen de cursisten hun jerry vullen met appelsap uit de boomgaard van Vereecken. Het ontsmetten en persen van de ap pels, een tijdrovend werkje, is dus al voor hen gedaan. Rommers legt ook uit hoe het suikerhalte in de appels wordt bepaald. Waterslotje Bij het appelsap in de jerrycan wordt dan wat wijngist en gist- voeding gestrooid. Rommers: ,,De gist gaat voor ons de vruchtsuikers in het sap omzetten in alcohol en koolzuur. Op de jerry komt een waterslotje en dan moeten wij ci- dermakers even door de zure appel heen bijten: zo'n zeven weken ge duld hebben." Daarna is de gisting uitgewerkt Zelfgemaakt is veel lekkerder en niet bewerkelijk en is er 'stille cider' gemaakt, met een alcoholpercentage van zo'n acht procent. De cursisten komen dan nog een keer bij elkaar voor meer uitleg en het feestelijke bot telen. Dat begint na het toevoegen van nog een beetje meer gist en eventueel wat suiker, om spranke lende cider te maken. Het kurk- kroontje wordt er op gedraaid. Rommers: ,,En dan is het na een week of acht: 'plop'! Wie het ook eens wil proberen, de eerste workshop is op zaterdag 30 oktober, tussen 9.00 en 12.00 uur bij FruitbedrijfVereecken in Vogelwaarde. Opgeven via ton- rommers@gmail.com. Kosten; een euro per liter sap. ,,Het is buitengewone cultuur uit het hart, dus ja, wij gaan die loods gewoon neerzetten. De creaties zullen er vast alleen maar mooier op worden'', zegt burgemeester Jan-Frans 'Sooike' Mulder. Jaren lang vroegen (bijna)dakloze wa genbouwers om een eigen carna- valsloods in het noorden van de ge- meente. Toen er dan eindelijk een voorstel lag, vond de politiek het wel erg duur. Maar het carnavals- bloed kruipt waar het niet gaan kan, dus die loods komt er. De bouwclubs rond Klooster- zande keken al jaren best jaloers naar hun Hulster collega's. Die heb ben op bedrijventerrein Hogeweg in Hulst een grote gezamenlijke loods om hun wagens voor de stoe ten te bouwen. De clubs rond Kloosterzande moesten het doen met (delen) van boerenschuren en een aantal bouwers kwamen op een schopstoel te zitten omdat ze niet meer (lang) op hun stekje terecht konden. De roep om een eigen loods werd de afgelopen jaren steeds luider en de gemeente be sloot daaraan gehoor te geven. Besloten is dat de bouwloods in het havengebied van Walsoorden komt. Kosten: bijna 800.000 euro. Daar moest de politiek wel even om slikken en ze gingen niet zomaar akkoord. Maar, de gemeente is zo carnavalsminnend, het feest brengt zoveel vrijwilligers en publiek op de been, dus de bouw gaat door. Zelf meehelpen Mulder moest wel beloven dat de kosten niet nóg verder oplopen. ,,De bouwclubs hebben aangege ven zelf ook mee te willen helpen, we hopen zelfs dat we nog wat overhouden." KNOKKE-HEIST De exposi tie rond de verdwenen Zwin havens in het Zwin Natuur Park blijkt bijzonder populair. Deze week stapte de 30.000ste bezoeker binnen. De tentoonstelling verhaalt over de boeiende geschiedenis van de Zwinstreek en zoomt vooral in op de havens van Sluis, Brugge en Damme in de Middeleeuwen. Ook het rand- programma, een fietstocht van zestig kilometer, trekt sinds de start begin juli veel bekijks. Al 35.000 fietsers hebben de tocht gemaakt. Langs de route staan VR-palen. Wie daar in kijkt, ziet hoe de verdwenen havens er vroeger uitzagen. De paal tussen Sluis en Retranche- ment is al vierduizend keer ge bruikt. Het interactieve project is inmiddels ook genomineerd voor de prestigieuze Europese erfgoedprijs 'Heritage in Mo tion Awards' en staat op de shortlist van de tien beste in novatieve erfgoedprojecten. De expositie loopt nog tot en met zondag 7 november. De VR-palen blijven nog twee jaar staan. De zuilen blijken overigens ook geliefd bij van dalen. Een week na de opening werden al twee palen vernield. zaterdag 9 oktober 2021 Zelf cider maken? Appeltje eitje! Sheila van Doorsselaer Vogelwaarde/Terneuzen Ton Rommers: kurkkooitje er op draaien en de cider zit op fles. foto kelly thans - Ton Rommers, cider-, wijn- en likeurmaker Ondanks dat ze boven de grote rivieren zullen denken dat ze gek geworden zijn in Hulst, trekt de gemeente bijna 800.000 euro uit voor een carnavalsloods voor wagenbouwers. Sheila van Doorsselaer Walsoorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135