Kom Erbij-festival in Hulst brengt weer wat leven in de brouwerij SGP: nachtelijke lampen op windmolens moeten uit 6 Coronaverhaal Corrie Dekker grijpt schrijfster aan Klaas is 83 wanneer hij in maart 2020 overlijdt. Klaas en Corrie (80) uit Middelburg zouden die zomer 54 jaar getrouwd zijn geweest. De uitvoerder in de wegenbouw en de leerkracht hadden een actief soci aal leven, samen met hun drie zoons. ,,Onze jaarlijkse oliebollenin- stuif was altijd druk en gezellig." De in Colijnsplaat geboren Corrie Dekker koestert zulke herinnerin gen. De 130 rouwkaarten en -brie ven na Klaas' dood zijn de stille ge tuigen van een grote kring van vrienden en bekenden. Onmenselijk afscheid Het afscheid van Klaas, was 'af standelijk, bijna onmenselijk', ver telt Corrie Dekker. ,,Ik mocht zelf niet bij de uitvaart zijn, vanwege m'n quarantaine." Vanuit haar ap partement kan ze via een laptop nog iets zeggen tegen de aanwezi gen bij de uitvaart en tegen men sen die het afscheid online volgen. In de beginperiode van corona is er nog veel onduidelijk. ,,Ik dacht, krijgen onze zoons al die condole- ancekaarten met de mooie teksten voor hun vader nog wel te lezen?" Ze zet daarom alle kaarten in haar laptop en schrijft over de levens loop van Klaas en over wat ze mee maakt en voelt. Dat stuurt ze ook naar het Zeeuws Archief om iets te bewaren uit coronatijden. Schrijver/performer Anna de Bruyckere zoekt in die tijd ervarin gen van 70-plussers in corona-tijd. Ze krijgt stapels brieven van vijftig oudere mensen en gaat met hen in gesprek. ,,Wat mij trof is de bijzon dere veerkracht van mensen die als 'dor hout' werden weggezet. De warmte en kracht die ze uitstralen, dat is prachtig. Corona was de aan leiding, maar levenskracht is wat je ziet in onze voorstelling." raakte de 80-jarige Corrie. ,,Anna en pianist Christian Blaha maak ten een bijzonder mooie muziek theatervoorstelling waar de zaal stil van werd." Dementie Corrie durft weer meer over de toekomst na te denken. ,,Ik ga niet achter de geraniums, of in mijn ge val achter de orchideeën, zitten. Ik wil me nuttig maken en bedenk soms activiteiten voor medebewo ners van Villa Rittenborgh." On der hen zijn mensen met demen tie, een ziekte waar ook haar Klaas aan leed. De oud-leerkracht ver zint per maand thema's voor acti viteiten en zoekt er filmpjes en verhalen bij. Langzamerhand wil en durft Corrie ook weer wat te ge nieten van het leven. ,,Wat niet ie- dereen wist, is dat ik al jaren aan het rouwen was omdat Klaas de menteerde. Nu probeer ik te den ken aan de mooie tijden die we hebben meegemaakt en wil ook weer vooruitkijken." Ruim 25 verenigingen en organisa ties presenteerden zich. ,,Na een co ronaperiode met weinig activitei ten helpt de stichting Hulst voor El kaar een handje om weer leven in de brouwerij te krijgen", zegt mede-organisator Mariska Sijs. „Gelukkig gaan we niet allemaal op dezelfde hobby af. De één houdt van tuinieren, de ander van biljar ten. Als je hier uit dit breed aanbod géén leuke vereniging of organisa tie vindt om weer in beweging te komen dan ben je wel erg kieskeu rig." Snel zijn Jong en oud kwam zonder meer aan haar trekken. Sportievelingen, vooral jeugd, konden op het sport- plein hun fitheid testen. Daan Op- rins (7) richtte zijn pijlen op de snelheidstest. ,,Snel zijn, heb ik no dig bij voetbal." Nienke Dierick (9) testte verder ook haar sprongkracht en tikte bij de hoogtemeter 2,42 meter aan. ,,Bij jeugdcircus Rei- nardi moeten we ook veel sprin gen." Mariska Sijs legt in gesprekken met bezoekers uit dat een hobby zonder meer plezier moet uitstra len. ,,Behalve gezelligheid bevor dert het samen samenzijn en sa men doen ook de sociale contacten. Veel verenigingen en organisaties kunnen zeker aanwas gebruiken om te blijven draaien. Dit festival kan hier een steentje aan bij dra gen." Er was ook een plekje ingeruimd voor vrijwilligerswerk. Belangstel lenden hiervoor konden hun wen sen kenbaar maken. Voor mensen met dezelfde interesses werd een hobbymatch gecreëerd. WISSENKERKE Kunnen de rode en de witte knipperlich ten op de nieuwe windmo lens op Neeltje Jans niet wor den uitgezet? Dat vraagt de SGP-fractie van N00rd-Beve- land. Wethouder Adrie van der Maas gaat praten met buurgemeente Veere. ,,In de afgelopen maanden zijn er verschillende nieuwe windmolens geplaatst op ons eiland", zegt fractievoorzitter Cor van de Woestijne (SGP). ,,Maar ook op Neeltje Jans en nu zit er wel een verschil met de windmolens die wij op ons eiland gebouwd hebben. En dat verschil is met name in de nachtperiode te zien helaas. Wanneer we nu in de nacht kijken zien we rode lichten en overdag witte knipperlichten en wij zijn ei genlijk niet zo blij met deze lichtvervuiling." Dat de windmolens op Neeltje Jans wél verlicht zijn en de molens verderop in de Jacoba Rippolder niet, heeft te maken met de gemeente grenzen. Noord-Beveland verbiedt permanente verlich ting. De lichten op windmo lens zijn bedoeld om vlieg tuigen te waarschuwen. zaterdag 9 oktober 2021 Brieven inspiratiebron theater Op 60 meter afstand van Corrie Dekkers appartement overlijdt haar man Klaas. Hij ligt in isola tie vanwege corona, terwijl zij in quarantaine zit. De verhalen die ze optekent om weer grip op haar leven te krijgen, vormen een belangrijke inspiratiebron voor de Muziektheater-voorstel ling Rimpelingen, Brieven uit Zeeland die morgenmiddag in Ellewoutsdijk te zien is. Arie Westeneng Ellewoutsdijk De première van de voorstelling Rimpelingen: Brieven uit Zeeland af gelopen weekend in Middelburg Rimpelingen: Brieven uit Zeeland' is zondag te zien in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk om 14.30 uur. Meer: rimpelingen.eu In één oogopslag ontdekken wat de gemeente Hulst in haar ker nen te bieden heeft aan sport, cultuur, muziek en creativiteit en vrijwilligerswerk. Dat kon in Den Dullaert bij het drukbezochte Kom Erbij-festival. Sheila van Doorsselaer Hulst Corrie Dekker in haar appartement. Ze is een belangrijke inspiratiebron voor schrijver/performer Anna de Bruyckere en pianist Christian Blaha, die de Muziektheatervoorstelling Rimpelingen, Brieven uit Zeeland maakten. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134