Borsele zoekt plek voor f lexwonen, maar niet in nieuwe wijk Platepolder SGP: nachtelijke lampen op windmolens moeten uit 7 ONTROERING CORONAVERHAAL CORRIE DEKKER GRIJPT SCHRIJFSTER AAN Op 60 meter afstand van Corrie Dekkers appartement overlijdt haar man Klaas. Hij ligt in isolatie vanwege corona, terwijl zij in quarantaine zit. De verhalen die ze optekent om weer grip op haar leven te krijgen, vormen een belangrijke inspiratiebron voor de Muziektheater voorstelling Rimpelingen, Brieven uit Zeelanddie morgenmiddag in Ellewoutsdijk te zien is. Klaas is 83 wanneer hij in maart 2020 over lijdt. Klaas en Corrie (80) uit Middelburg zouden die zomer 54 jaar getrouwd zijn geweest. De uitvoerder in de wegenbouw en de leerkracht hadden een actief soci aal leven, samen met hun drie zoons. ,,Onze jaarlijkse oliebollenin- stuif was altijd druk en gezellig." De in Colijnsplaat geboren Corrie Dekker koestert zulke herinnerin gen. De 130 rouwkaarten en -brie ven na Klaas' dood zijn de stille getuigen van een grote kring van vrienden en bekenden. Onmenselijk afscheid Het afscheid van Klaas, was 'af standelijk, bijna onmenselijk', ver telt Corrie Dekker. ,,Ik mocht zelf niet bij de uitvaart zijn, vanwege m'n quarantaine." Vanuit haar ap partement kan ze via een laptop nog iets zeggen tegen de aanwezi gen bij de uitvaart en tegen men sen die het afscheid online volgen. In de beginperiode van corona is er nog veel onduidelijk. ,,Ik dacht, krijgen onze zoons al die condole- ancekaarten met de mooie teksten voor hun vader nog wel te lezen?" Ze zet daarom alle kaarten in haar laptop en schrijft over de levens loop van Klaas en over wat ze meemaakt en voelt. Dat stuurt ze ook naar het Zeeuws Archief om iets te bewaren uit coronatijden. Schrijver/performer Anna de Bruyckere zoekt in die tijd erva ringen van 70-plussers in corona- tijd. Ze krijgt stapels brieven van vijftig oudere mensen en gaat met hen in gesprek. ,,Wat mij trof is de bijzondere veerkracht van mensen die als 'dor hout' werden wegge zet. De warmte en kracht die ze uitstralen, dat is prachtig. Corona was de aanleiding, maar levens kracht is wat je ziet in onze voor stelling." De première van de voorstelling Rimpelingen: Brieven uit Zeeland af gelopen weekend in Middelburg raakte de 80-jarige Corrie. ,,Anna en pianist Christian Blaha maak ten een bijzonder mooie muziek theatervoorstelling waar de zaal stil van werd." Dementie Corrie durft weer meer over de toekomst na te denken. ,,Ik ga niet achter de geraniums, of in mijn geval achter de orchideeën, zitten. Ik wil me nuttig maken en bedenk soms activiteiten voor medebewo ners van Villa Rittenborgh." On der hen zijn mensen met demen tie, een ziekte waar ook haar Klaas aan leed. De oud-leerkracht ver zint per maand thema's voor acti viteiten en zoekt er filmpjes en verhalen bij. Langzamerhand wil en durft Corrie ook weer wat te genieten van het leven. ,,Wat niet iedereen wist, is dat ik al jaren aan het rouwen was omdat Klaas de menteerde. Nu probeer ik te den ken aan de mooie tijden die we hebben meegemaakt en wil ook weer vooruitkijken." Meerdere fracties vroegen West- strate om opheldering over het ont breken van plannen voor starters- woningen in Platepolder, waarvan de bouw komend jaar moet begin nen. CDA en Lokale Partij Borsele zeiden daar niets van te begrijpen. Ze opperden om in de wijk goed kope huizen of mogelijk tiny houses neer te zetten. „Huizen bouwen voor zo'n speci fieke doelgroep is simpelweg niet toegestaan", antwoordde West- strate. ,,En meer algemeen is het ge woon lastig om een concept als tiny houses in zo'n regulier, groot bouwplan in te passen." B en W zetten in op doorstroming, zei de wethouder: doordat mensen ver huizen naar de nieuwe wijk, komen hun woningen mogelijk vrij voor starters. Daarnaast onderzoekt Bor sele waar er wél mogelijkheden zijn voor flexwonen: relatief goedkope huisvesting in vaak tijdelijke wo- ningen, die in veel gevallen snel ge realiseerd kunnen worden. ,,Ook daarmee helpen we starters." D66-raadslid Annet van de Ree sprak verder haar zorgen uit over het bouwverkeer tijdens de aanleg van Platepolder, met name op toe gangsweg Stenevate. ,,De realisatie valt waarschijnlijk tegelijk met de bouw van een nieuwe Lidl vlakbij de wijk", gaf ze aan. ,,Dan wordt het wel erg veel." Van de Ree vroeg de wethouder om haast te maken met de realisatie van fase 2 van de wijk. Daarin zit ook de aanleg van een nieuwe ontsluiting via de zuidkant, aan de Heinkenszandseweg, buiten het dorp. Weststrate zegde toe zich daar sterk voor te gaan maken. WISSENKERKE Kunnen de rode en de witte knipperlich ten op de nieuwe windmolens op Neeltje Jans niet worden uitgezet? Dat vraagt de SGP-fractie van Noord-Beveland. Wethouder Adrie van der Maas gaat praten met Veere. ,,In de afgelopen maanden zijn er verschillende nieuwe wind molens geplaatst op ons ei land", zegt fractievoorzitter Cor van de Woestijne (SGP). ,,Maar ook op Neeltje Jans en nu zit er wel een verschil met de windmolens die wij op ons eiland gebouwd hebben. En dat verschil is met name in de nachtperiode te zien helaas. Wanneer we nu in de nacht kij ken zien we rode lichten en overdag witte knipperlichten en wij zijn eigenlijk niet zo blij met deze lichtvervuiling." Dat de windmolens op Neeltje Jans wél verlicht zijn en de mo lens verderop in de Jacoba Rip- polder niet, heeft te maken met de gemeentegrenzen. Noord- Beveland verbiedt permanente verlichting. De lichten op windmolens zijn bedoeld om vliegtuigen te waarschuwen. zaterdag 9 oktober 2021 Brieven inspiratiebron theaterstuk Arie Westeneng Ellewoutsdijk Corrie Dekker in haar appartement. Ze is een belangrijke inspiratiebron voor schrijver/performer Anna Blaha, die de Muziektheater-voorstelling Rimpelingen, Brieven uit Zeeland maakten. foto dirk jan gjeltema de Bruyckere en pianist Christian 'Rimpelingen: Brieven uit Zeeland' is zondag te zien in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk om 14.30 uur. Meer: rimpelingen.eu Er komen geen starterswonin- gen in de nieuwe wijk Platepol der in Heinkenszand, maar de gemeente Borsele kijkt wel naar de mogelijkheden voor flexwo- nen op andere locaties. Dat zei wethouder Kees Weststrate donderdag tijdens een gemeen teraadsvergadering. Martijn de Koning Heinkenszand Vliegtuigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 133