Deze kinderen leren met een kartonnetje in de spouwmuur hoe goed huisisolatie werkt Zagerkwekerij krijgt hulp uit de raad Politie maakt werk van knalvuurwerkterreur 6 Forse uitgaven zijn mogelijk Het gemeentebestuur presenteerde deze week de begroting voor de ko mende jaren. Wethouder Jon Her- selman (financiën) is ermee in zijn nopjes. ,,Ik ben uitermate tevreden. Ik zie het altijd zo: je hebt een top We kunnen veel van onze ambities waarmaken tien in je hoofd met zaken die je graag wil realiseren. Als je de be langrijkste vijf kan uitvoeren, is dat mooi. Wij gaan nu nog verder. We kunnen veel van onze ambities waarmaken." Die ambities zitten vooral in het in stand houden van het best brede voorzieningenaanbod in Kapelle. Het grootste voorbeeld is de realisa tie van het nieuwe sportcentrum De Bloesem, dat nu wordt gebouwd en volgend jaar open gaat. Daar naast presenteerde Kapelle de afge lopen tijd ook plannen voor inves- teringen in schoolgebouwen. De Juliana van Stolbergschool in Ka- pelle wordt grotendeels afgebroken en opnieuw opgebouwd, en in We- meldinge komt één nieuw gebouw voor de huidige twee basisscholen. Ook die plannen, waarmee miljoe nen zijn gemoeid, blijven recht overeind. ,,Dat vinden we heel belangrijk", zegt Herselman. ,,Door die voorzie ningen op peil te houden, maken we verschil. Het zorgt ervoor dat mensen hier willen blijven wonen, en dat we ook nieuwe inwoners krijgen. Want we groeien nog steeds." Andere initiatieven die op de rol staan, zijn de uitvoering van de dorpsvisie in Schore - waaronder woningbouw - en van het master- plan voor Wemeldinge. Voor de realisatie van dat laatste plan, waarin het dorp op veel verschil lende vlakken een opfrisbeurt krijgt, trekt de gemeente zo'n half miljoen euro uit. ,,Daar komt nog eens drie ton aan subsidie bo venop", verklaart Herselman. ,,We kunnen daar flinke stappen zetten. Zowel toeristen als inwoners gaan daar echt wat van merken." Als er geen gekke dingen gebeu ren, houdt Kapelle volgend jaar nog geld over: ruim zes ton. Ook voor de jaren erna staat er voorlopig een plus op de begroting. De goede fi nanciële situatie van Kapelle zorgt voor nog een fijn gevolg: de belas tingen hoeven wat B en W betreft volgend jaar niet verder te stijgen dan de inflatie. De precieze tarieven zijn overigens nog niet bekend. De Kapelse gemeenteraad neemt op 2 november een besluit over de begroting. „Kijk, dit is de buitenmuur en dat is de binnenmuur en daar moet dit tussen." Levi en Reave staan met een kartonnetje te prutsen. Ze krijgen samen met hun klasgenoten les in duurzaamheid in het Bespaarhuis in Goes. Levi en Reave worstelen wat met het kartonnetje dat muurisolatie moet voorstellen. Het past alle maal maar nét in het modelhuisje dat ze voor zich hebben. ,,Want als het niet goed past kan er nog te veel tocht doorheen", vertelt Levi. Samen met de klasgenoten Als het kartonnetje niet goed past, kan er nog te veel tocht doorheen isoleren de leerlingen allemaal kleine huisjes. De een heeft al leen gordijnen en tochtstrips. De ander isoleert het dak, de muren en de ramen. Als het huisje geïsoleerd is kij ken Reave en Levi op de thermo meter die aan het huisje hangt: 22,7 graden. Een warm ijzertje in huis simuleert de verwarming en na een kwartiertje is al goed te zien wat het effect is. In de huis jes waar veel isolatie is aange bracht is het warmer dan in huis- jes waar bijna niks is gebeurd. De kinderen van de Beatrix- school hebben deze les gekregen in het kader van de dag van de duurzaamheid. Maar duurzaam heid is meer. Dat gaat ook over het vergroenen van tuinen, op slaan van regenwater en het plan ten van bloemen om bijen te lok ken. De gemeente Goes lanceert nu een subsidie voor groene da ken. Daarmee wordt veel regen water opgevangen en dat komt niet meer op straat of in het riool. ,,Groene daken zijn heel belang rijk", zegt wethouder Joost de Goffau van Goes. ,,Mensen krij gen 25 euro per vierkante meter subsidie met een maximum van 100 vierkante meter." Groen op het dak kan verschillen van vet- planten tot hele daktuinen. Meer informatie staat op de site Goes.nl. Vijf Noord-Bevelandse fracties (BEN, NBB, PvdA, CDA en SGP) vinden het onterecht dat het col lege van burgemeester en wethou ders onlangs een vergunning daar voor heeft geweigerd. Delta Farms wil de zonnepanelen plaatsen om dat het bedrijf op die manier sterfte van zagers door hitte wil voorko men. Delta Farms kweekt zagers in lange, ondiepe bassins. Deze wor men worden gebruikt als voer in viskwekerijen en een deel gaat naar de sportvisserij als zeeaas. Nu de zomers steeds warmer worden De raad wil dat het college medewerking verleent aan de zonnepanelen komt het bedrijf in de problemen. Het water in de bassins wordt té warm waardoor zagers door een te kort aan zuurstof doodgaan. In hete periodes is de sterfte enorm. Om dat in de toekomst te voorkomen wil Delta Farms boven de bassins zonnepanelen plaatsen en scha- duwdoeken plaatsen. Zonnepane len mag niet van de gemeente, schaduwdoeken wel. Zonnepanelen passen volgens Noord-Beveland niet in het be stemmingsplan. En dat schiet de partijen in de gemeenteraad in het verkeerde keelgat. Want met zo veel zonnepanelen wordt heel wat stroom opgewekt. Daarnaast kan je het regenwater opvangen dat op de panelen valt en daarmee kunnen akkerbouwers in de buurt geholpen worden. De vijf partijen dienen het initia tiefraadsvoorstel over twee weken in tijdens de gemeenteraadsverga dering. Daarin geeft de gemeente raad het college de opdracht om medewerking te verlenen aan het plaatsen van zonnepanelen. ZIERIKZEE Politie en gemeente lijke handhavers zijn de jacht be gonnen op daders van het zware vuurwerk dat Zierikzee de afgelo pen weken regelmatig doet op schrikken. Fractievoorzitter Petri d'Anjou (PvdA) vroeg Van Burg donderdag in de raadscommissie actie te ondernemen. Volgens wethouder Jacqueline van Burg is er door de hevigheid van de klappen alle aanleiding te vermoeden dat het om illegaal knalwerk gaat en mogelijk ook zelf gefabriceerde explosieven. ,,De overlast is al echt heel vroeg gaande dit jaar", merkt ook Van Burg. De harde knallen klinken zowel overdag als 's avonds en 's nachts her en der in de stad. De politie heeft extra mensen op de zaak gezet om de daders op te sporen. De gemeentelijke handhavers meer uren op straat laten lopen, zit er niet in. De prio riteit van het onderzoek ligt ge zien het strafrechtelijke karakter, bij de politie, aldus Van Burg. ,,Er wordt volop ingezet om het pro bleem te beëindigen. Ik wil daar bij wel de kanttekening plaatsen, dat het steeds op wisselende plek ken en tijden gebeurt. Dat maakt het lastig ze op heterdaad te be trappen." De wethouder roept in woners op de politie te bellen (0900-8844 of via WhatsApp 06 12207006), als ze geknal horen. zaterdag 9 oktober 2021 Kapelse kas blijft jaren goed gevuld Snel stijgende zorgkosten, min der geld uit Den Haag en extra uitgaven door de coronapande- mie: uit veel gemeenten klonken de afgelopen tijd alarmerende berichten over mogelijke bezui nigingen en het afblazen of uit stellen van eerder gedane belof tes. Niet in Kapelle. Daar hoeft geen cent te worden bezuinigd op de best ambitieuze toe komstplannen. Martijn de Koning Kapelle -Jon Herselman, wethouder Melita Lanting Goes -Levi Delta Farms in Kats moet zonne panelen kunnen bouwen boven de bassins met kweekzagers. Dat vindt raadslid Mark Faasse van BEN. Samen met vier an dere fracties dient hij een voor stel in om dat mogelijk te maken. Melita Lanting Kats Reave (links) en Levi zijn bezig om een minihuisje te isoleren. foto cynthia cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132