Wat is de beste plek voor Zierikzee? 7 ELEKTRICITEITSSTATION ZIERIKZEE GELUIDSONDERZOEK NAAR GEVOLGEN BOUW Opgepast, waarschuwen betrokken burgerij en politiek. Als het nieuwe 150kV elektriciteitsstation bij Zierikzee straks gezondheidspro blemen veroorzaakt, heb je de poppen aan het dansen. Dus zoek dat eerst goed uit. rjan van der Tol tuit z'n lippen en haalt z'n schouders op. Zijn boerderij staat op pakweg driehonderd meter afstand van het i50kV-sta- tion (kV staat voor kilovolt) even voorbij Middelharnis. In de deur opening van het woonhuis onder aan het polderdijkje wijst hij op het geruis van de bomen. ,,Die ma ken in de wind meer lawaai." Natuurlijk hoort hij wel eens wat, geeft de nuchtere agrariër toe. ,,Maar dan eerder van het 50kV- station wat er al langer staat. Af en toe een laag brommetje. Buiten. Binnen merk ik niks." Van der Tol wijst naar de enorme windmolens aan de andere kant van de polder dijk. ,,Als je van te voren bedenkt dat je ergens overlast van zult heb ben, ervaar je dat ook zo. Want dan ga je overal op letten. Ik merk er eerlijk gezegd weinig van." En zijn twee buren in de directe omge ving ook niet, voor zover hij weet. Elektromagnetische straling dan Ik heb gps op mijn trekker en rij daar vaak vlak langs. Dat systeem doet gewoon wat het moet doen misschien? Alles bij elkaar ligt er toch een flink spanningsveld in zijn achtertuin. ,,Ook niet. Ik heb gps op mijn trekker en rij daar vaak vlak langs. Dat systeem doet gewoon wat het moet doen." Zo op een winderige herfstdag begin oktober valt voor ons op het boerenerf aan de Zeedijk inder daad weinig anders te horen dan het boomblad in het najaar van z'n bestaan. Maar wanneer we enkele tientallen meters naast het woud aan palen, rails en kabels uit de auto stappen, dringt zich direct en onverbiddelijk een zwaar gezoem op. Ruimte voor uitbreiding ,,Dat zijn de vier transformatoren van het 50kV-station", legt woord voerder Sander de Schepper van netbeheerder TenneT uit. Daar vandaan wordt de elektriciteit ver spreid over het eiland. Het nieuwe knooppunt dat -als alles volgens de planning verloopt- in 2025 bij Zierikzee in gebruik wordt geno men, krijgt naast de i50kV hoofd- aanvoer een 20kV-station (van En- duris) met drie transformatoren. ,,In de toekomst eventueel uit te breiden tot vijf." Die ruimte voor uitbreiding geldt ook voor de installatie van TenneT, vertelt De Schepper. ,,We beginnen bij Zierikzee met zes velden. In de toekomst kunnen dat er negentien worden. Vandaar dat we gelijk een optie hebben geno men op een gebied van in totaal zes hectare." Deze vooruitziende blik moet zorgen dat Schouwen-Duiveland voorlopig vooruit kan met de aan leg van zonneparken en andere duurzame energievoorzieningen. Plannen op dat vlak liggen nu stil, omdat het bestaande elektrici teitsnetwerk 'vol' zit en niet nog meer aanvoer kan hebben. Geluidsonderzoek De Schepper begrijpt de zorg van omwonenden en de gemeenteraad voor mogelijke overlast van het elektriciteitsstation. Een aanvul lend geluidsonderzoek moet ze kerheid geven over de beste plek zo ver mogelijk van de bebouwing af en de noodzaak de transforma toren extra in te pakken. De aanleg van een dijk rondom, zal naar zijn idee zeker helpen. 150 KV-STATION zaterdag 9 oktober 2021 SD 'Af en toe een laag brommetje' Marcel Modde en Esme Soesman Zierikzee A - Arjan van der Tol, agrariër Het 150kV-station van Tennet bij Middelharnis is qua omvang vergelijkbaar met de installatie die in 2025 bij Zierikzee in ge bruik zou moeten worden geno men. De zogenoemde rails zijn maximaal 9 meter hoog, de blik semafleiders steken tot 20 meter de lucht in. Links op de foto de boerderij van Arjan van der Tol. foto sandra schimmelpennink Niemand maar dan ook echt he-le-maal nie mand zit te wachten op een 150 kV-station voor z'n deur. Maar het kolos sale ding moet er komen. Het plan is er gens aan de zuidoost kant van Zierikzee. Daar liggen de voorkeurslo caties 1 en 2. Welke plek de minste overlast gaat opleveren en hoe je le lijkheid en lawaai kunt voorkomen, is de vraag. De meningen zijn ver deeld. Voorkeurslocatie 1: het gebied tussen onge veer halverwege de Straalweg, de Platte- weg en het Groene- weegje en Gouwepoort Ruimtelijk ontwerper Erik van Uffelen kiest voor 1, maar dan wel op het stuk grond dat aan sluit bij het bedrijventer rein aan de Straalweg. Volgens hem valt het stroomstation dan het minste op en wordt het aangezicht van de stad niet bedorven. Sterker nog, Van Uffelen pleit ervoor royaal bos aan te leggen rondom het 150 kV-station en het daarmee haast onzichtbaar te maken. Daarmee sla je twee vliegen in één klap. De Zeeuwse bosvisie gaat uit van 10 procent meer bos voor 2030. Dat komt volgens Van Uffelen voor Schouwen- Voorkeurslocatie 1 strekt zich nog verder uit richting de gebouwen van Omoda en Your Surprise. Ruimtelijk ontwerper Erik van Uffelen pleit bin nen die locatie voor het aansluiten bij de bestaande bedrijven aan de Straalweg, maar dan wel omringd door bos. Op het kaartje is zijn plan te zien FOTO ERIK VAN UFFELEN Zeelandbrug komt Cultuurhistorie kenner Ria Geluk (foto) pleit met een groepje gelijk gestemden voor 2, mits de oude Meeldijk in ere wordt hersteld. Deze dijk strekte zich voor de Watersnoodramp uit van het Groeneweegje naar de Oosterschelde. Naast haven de Val is daar nog een restant van te zien. Samen met een dwarsdijk kun je het 150 kV-station insluiten met geluidswerende dij ken. Ook ligt deze plek verder dan locatie 1 ver wijderd van de bebou wing van Zierikzee, wat de kans op geluidshin der minimaliseert. Wie komt aanrijden vanaf de Zeelandbrug ziet het station eigenlijk alleen even in die bocht, is de gedachte van het vijftal. Daarna heb je weer vrij zicht op de stad. De lig ging in een apart pol- dertje kan bijdragen aan de waterveiligheid. Duiveland neer op zo'n 70 hectare aan extra bomen. Niet alleen zorg je zo voor een groene skyline an Zierikzee, wordt ook een lekker ommetje voor mensen die in de buurt wonen of werken. Voorkeurslocatie 2: het gebied in de bocht naar links van de Weg naar de Val, als je vanaf de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130